Krátké zprávy

18. 9. 2019

13:51
Blesk v Rusku zasáhl auto dvakrát

Když blesk udeří dvakrát. Vůz v Rusku měl dvojnásobnou smůlu

Dva údery do vozu jsou sice smolné, ale nejspíše to byl důsledek známého větvení blesku při průchodu atmosférou. Blesk mezi oblakem a zemí probíhá obvykle tak, že se nejprve vytvoří vodivý kanál, kterým proběhne vůdčí výboj (leader). Ovšem blesk se při úderu rozvětvuje a může tak zasáhnout i více bodů na zemském povrchu, tak se tomu stalo například při nešťastné události letos v Tatrách, kdy během jediné bouřky zemřelo pět lidí.

V tomto případě byla ovšem posádka vozu v bezpečí. Účinně je chránila karosérie vozidla, která vytváří vodivou ochrannou „skořápku“ (tzv. Faradayovu klec). Samozřejmě smůlu by měl ten, kdo by se dotýkal kovových částí vozu v okamžiku úderu.

Na vozidle ovšem škody jsou, a ne malé. V tomto případě došlo jak k rozbití zadního skla, tak podle údajů na sociální síti VKontakte především k poškození velké části elektroniky vozu. Z hlediska samotného auta tedy příběh nemá úplně šťastný konec. V krajním případě ovšem mohlo být hůře, vzácně může dojít i k zapálení a úplnému zničení auta. Nepříjemné také je, když po úderu za jízdy dojde k prasknutí pneumatiky.

20 příspěvků

18. 7. 2019

15:30
Sojuz vynáší satelity Galileo na oběžnou dráhu (umělecké znázornění).

Navigace Galileo už funguje. Za výpadek prý mohla aktualizace softwaru

Největší vesmírný projekt Evropské unie, navigace Galileo, má snad konečně za sebou první velký výpadek za dobu zkušebního provozu.

K přerušení služeb došlo 13. července a podle původně jen neoficiálních informací za něj mohl problém v tzv. Středisku přesného času, které centrálně zajišťuje „velitelský“ čas pro celý systém. Právě přesný čas - či spíše přesné měření miniaturních rozdílů v čase mezi satelity a přijímači - je přitom základním principem satelitní navigace.

Ve čtvrtek byly zveřejněny nové skutečnosti, které první informace potvrzují a poněkud zpřesňují. První technický problém nastal podle nových informací ve středu v podvečerních hodinách a vedl k výraznému omezení služeb. Podařilo se ho opravit, a systém fungoval normálně až do čtvrteční jedné hodiny v noci. Následně se však stal další incident, který systém už vyřadil z provozu.

Výpadek se podařilo po týdnu opravit. Podle oficiálních informací incident souvisel s aktualizací softwaru v kontrolním středisku, právě v části zajišťující synchronizaci přesného času a systému generování navigačních zpráv (navigační zpráva určuje přesnou polohu satelitu, což je další nezbytný údaj pro fungování systému).

Podle stránek agentury GSA, který Galileo provozuje, je systém dnes 18. července již plně použitelný, ovšem varuje před možnými výkyvy.

Agentura nyní sestaví nezávislou vyšetřovací komisi, která má identifikovat hlavní příčiny problémů, aby se v budoucnu neopakovaly. GSA už dříve oznámila, že detailnější informace o incidentu zveřejní v pátek 19. července.

Služby Galileo jsou od roku 2016 v takzvaném iniciačním (testovacím) provozu. Znamená to, že systém už je sice schopen poskytovat své služby, ale stále pokračuje jeho výstavba a konfigurace a posiluje se jeho robustnost. Plný provoz je plánován až po roce 2020. V současnosti je na oběžné dráze 26 satelitů, čtyři další by měly být vypuštěny do konce příštího roku.

15 příspěvků

4. 6. 2019

11:28
Výpadek služeb Google v Česku

Za velký výpadek služeb Google mohl přehmat, vysvětlil viceprezident

V neděli 2. června postihl síť Google výpadek, který se týkal především USA a Evropy. „Pro ty, kteří na Google jen hledají, se tento výpadek projevil jen nepatrným zpomalením vyhledávání,“ uvedl Benjamin Sloss, viceprezident Google, který odpovídá za dostupnost cloudových služeb. „Ale pro ty, kteří měli svá data uložena na naší infrastruktuře, která byla chybou zasažena, byl dopad významný, především u služeb YouTube a Google Cloud.“

Jak už je obvyklé, výpadek cloudové služby lidé hojně komentovali na sociálních sítích.

02.června 2019 v 21:12, příspěvek archivován: 04.června 2019 v 10:46

Google and YouTube down in major areas. What’s going on? https://t.co/rLuboA9UsT

„Všem, kterých se nedělní výpadek dotkl, se omlouvám,“ pokračoval viceprezident. „Příčinou byla změna v konfiguraci, která byla zamýšlena jen pro několik serverů v jednom regionu. Místo toho byla ale tato změna omylem uplatněna na velké množství serverů v několika sousedících oblastech. To způsobilo, že tyto servery ztratily více než polovinu své síťové kapacity.“

Výpadek služeb Google ovlivnil i další služby, které sice nepatří Googlu, ale jeho služeb využívají, například pro ověření identity uživatelů:

02.června 2019 v 21:56, příspěvek archivován: 04.června 2019 v 10:44

It's not you. It's Google. Major outages being reported in the last hour. 1000's of services and sites impacted including: - @YouTube - @Gmail - @Google - @GoogleDrive - @Vimeo - @Uber - @googlenest - @Discord - @Shopify #outage #down #notworking #Yikes https://t.co/1MM0pJvp3P

Mezi ovlivněné služby tak patřil i Snapchat, Discord nebo Uber.

Hledáme, jak takové chybě zamezit v budoucnu

Přestože správci sítě v Google problém zaznamenali „během několika sekund“, trvalo několik dlouhých minut, než se jim podařilo přesně určit, v čem chyba spočívá. „Ucpaná“ síť pak komplikovala uvedení do původního stavu.

Výpadek Google 2. června 2019

Celkově zaznamenal v osudné hodině YouTube 10% globální pokles a úložiště Google Cloud 30% pokles. „Přibližně jedno procento uživatelů Gmailu měli problémy s přihlášením do svého účtu,“ uvedl dále Sloss.

„Naši správci nyní provádí důslednou post-mortem analýzu, abychom se ujistili, že rozumíme příčinám tohoto problému i tomu, co k němu přispělo,“ zakončil omluvu viceprezident. „Poté se cíleně zaměříme na to, abychom nejen opravili chybu, ale abychom zvýšili povědomí o této kategorii chyb obecně.“

10 příspěvků

20. 3. 2019

8:41
Superpočítač Aurora by měl mít výkon 1 exaflop/s (vizualizace)

Intel staví nejrychlejší počítač světa pro vládu USA. Slíbil 1 exaflop

Jeden exaflop, tedy trilion (miliarda miliard) výpočetních operací za sekundu. To je milník, který si pro svůj plánovaný superpočítač vytyčilo americké ministerstvo energetiky. Se společnostmi Intel a Cray Computing uzavřelo smlouvu na více než 500 milionů dolarů (přes 11 miliard korun). Vývoj probíhá v Argonne National Laboratory provozované chicagskou univerzitou. Probíhá zde základní vědecký výzkum i výzkum týkající se energetiky a jaderné bezpečnosti.

Superpočítač má vědcům pomoci s náročnými simulacemi jaderných výbuchů i s vývojem neuronových sítí. Na tiskové konferenci však ministerstvo uvedlo i další příklady, třeba „vývoj lepších materiálů pro baterie nebo prevence sebevražd amerických válečných veteránů“.

Kdo překoná exaflop? Amerika není sama...

Exaflopový počítač zatím na světě neexistuje. Mezi nejrychlejší superpočítače světa patří americký Summit (200 795 teraflopů za sekundu) a Sierra (125 712 TFlop/s), oba využívají čipů IBM a NVIDIA. Na třetím a čtvrtém místě jsou čínské superpočítače s jen nepatrným odstupem (125 436 a 100 679 TFlop/s). Pro srovnání, běžný kancelářský počítač zvládne odhadem asi 1 teraflop/s.

Zakázku dostala společnost Intel spolu se subdodavatelem Cray Computers. Intel plánuje využít svých čipů Xeon a Optane. Čipy Intel jsou v TOP10 nejrychlejších superpočítačů zastoupeny jen třikrát, zatímco jeho rival NVIDIA pětkrát. Dva nejrychlejší čínské superpočítače využívají čínské čipy Sunway.

Oznámení společnosti Intel o plánovaném superpočítači:

Exaflopový počítač Aurora má být hotový v roce 2021. Není tedy jisté, zda bude skutečně prvním exaflopem. Na superpočítačích, které by překonaly tuto hranici, pracují i další státy, především Čína, EU a Japonsko. 

68 příspěvků

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

22. 2. 2019

15:12
Včela Megachile pluto (dole) v porovnání s včelou medonosnou (nahoře)

Největší včela světa se schovávala 38 let. Teď ji objevili v Indonésii

Máte včely spojené s roztomilými malými dělnicemi, které pilně opylují kvítky na louce? Seznamte se s obří včelou Megachile pluto, kterou vědci tento rok objevili v Indonésii v provincii Severní Moluky. Včela samička měří na délku 38 milimetrů, tedy je asi čtyřikrát větší než v Česku běžné včely dělnice.

Entomolog Eli Wyman drží nádobu s včelou Megachile pluto, kterou odchytil v indonéské provincie Severní Moluky.

Je to po 38 letech poprvé, co byla tato včela spatřena v přírodě. Naposledy ji v roce 1981 pozoroval americký entomolog Adam Messer. Ten zjistil, že tyto včely si staví hnízda v opuštěných termitištích. Svými obrovskými kusadly sbírají pryskyřici ze stromů, a tak zpevňují chodby a tunely svých úlů.

Druh Megachile pluto je nevětší známou včelou na světě.

Včela rodu čalounice (Megachile) a druhu Megachile pluto byla objevena v roce 1859 cestovatelem Alfredem Russelem Wallacem na jeho cestách po Indonésii, proto je v angličtině známá jako Wallece’s giant bee (Wallacova obří včela).

Severní Moluky v Indonésii

Severní Moluky v Indonésii

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Dlouho byla považovaná za vyhynulou nebo na pokraji vyhynutí. Jde o endemický druh, který se jinde na světě nevyskytuje. Při pohledu na tento hmyz s úlevou dodáváme: naštěstí.

Ve videu nahoře si poslechněte bzučení největší včely světa.

41 příspěvků

12. 2. 2019

16:27
Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Nizozemská organizace Mars One, která slibovala lety lidské posádky na rudou planetu, podle dokumentů švýcarských úřadů zbankrotovala. Původní ambiciózní plány, o kterých jsme psali už v roce 2012, hovořily o vybudování základny na Marsu v roce 2020 a prvním letu posádky v roce 2023.

V roce 2013 už se přihlásilo přes 100 tisíc lidí z celého světa, že by se na Mars – bez možnosti návratu – vydali. Existují však důvodné pochybnosti o tom, zda jsou tito dobrovolníci reální. Alespoň někteří tedy ano: třeba Češka Lucie Ferstová, která postoupila do finálového výběru.

Let na Mars není jen tak

Odborníci varovali, že plán má velké mezery: „Tento program si sice získal mnoho pozornosti, ale zatím nebylo publikováno mnoho informací o technických aspektech této mise,“ uvedl astroinženýr Sydney Do a jeho tým z MIT. Ve své studii se proto pokusil o nezávislé posouzení technické proveditelnosti mise Mars One (PDF, 2014). Jako hlavní problémy uváděli nedostatečnou úroveň nástrojů pro dlouhodobou recyklaci potravin i vzduchu na marsovské základně. Problém by byl i nedostatek náhradních dílů, případně jejich velká hmotnost.

Plány Mars One na videu z roku 2013:

Nyní se přesuneme do současnosti, do začátku roku 2019, kdy si diskutující na serveru Reddit všiml oficiální informace o tom, že od 15. ledna 2019 je společnost Mars One zrušena z důvodu bankrotu.

Společnost Mars One na stránkách publikovala informaci o tom, že spolupracuje se současnými i případnými investory na řešení. „Společnost má 30 dnů za zrušení procesu likvidace,“ stojí v prohlášení. Dluh je údajně „pouze“ milion eur, a investoři jsou připraveni dohodnout se se všemi věřiteli. Mars One slibuje, že do měsíce toto řešení najde, a cesty na Mars se nevzdává. Jejich aktuální problémy ovšem rozhodně nedávají důvod k důvěře v už tak dost nerealistický projekt.

24. února 2015

157 příspěvků

28. 1. 2019

14:46
Windows Media Player - Windows 7

Přehrávač ve Windows 7 nepozná, co hraje. Microsoft tak nutí k upgradu

Používáte systém Windows 7 a nehodláte na tom nic měnit ani přes ukončení jeho oficiální podpory výrobcem? Budete muset počítat s tím, že postupně ztratíte některé funkce. Microsoft například nyní oznámil, že u starších systémů (Windows 7, Windows 8 a Windows 8.1) vypne funkci stahování metadat v přehrávači Windows Media Center. U Windows 7 se pak změna týká přehrávače Windows Media Player.

Windows Media Center pod Windows 8

„Od nynějška si v některých případech nebudete moci zobrazit informace (metadata) jako název skladby, žánr, jméno interpreta u písniček...“ píše Microsoft v oznámení. Dále nebudou fungovat popisky u filmů a televizních pořadů. „Analyzovali jsme zpětnou vazbu uživatelů a data o používání těchto služeb a došli jsme k rozhodnutí služby ukončit,“ uvádí Microsoft.

Na změnu poprvé upozornil server Windows Latest. Již stažená metadata nejsou změnou dotčena. Také na Windows 10 se změny neprojeví. Někteří kritici označují krok Microsoftu za „úmyslné mrzačení fungujícího systému“ s cílem přimět lidi k upgradu. Změna se samozřejmě nedotkne přehrávačů třetích stran, takže se nejedná o nic, co by mělo zběhlejším uživatelům zásadně vadit. Pokud je ale někdo na výchozí přehrávače z dílny Microsoftu zvyklý, může to být nepříjemná změna.

Poslední rok podporovaných Windows 7

Windows 10 teprve v prosinci 2018 překonal Windows 7 v počtu instalací, což ukazuje, že jde o stále oblíbený systém. Microsoft přestal prodávat Windows 7 v říjnu 2013 (a počítače s předinstalovanými Windows 7 se přestaly prodávat v roce 2016).

„Hlavní podpora“ (mainstream support) systému Windows 7 skončila v roce 2015, prodloužená podpora (extended support) skončí v lednu 2020. Microsoft už nyní nedoporučuje instalovat Windows 7 a namísto toho „využít nejnovějších hardwarových možností a přesunout se na nový počítač s Windows 10“.

42 příspěvků

23. 1. 2019

21:06
Zvětšený detail ze záběru Měsíce Griffith Observatory

Během zatmění dopadl na Měsíc meteorit. Záblesk potvrdili i astronomové

Měsíční zatmění „superúplňku“, které bylo pozorovatelné v pondělí ráno, ozvláštnila jedna maličkost. Několik amatérských astronomů si všimlo, že v čase 04:41:43 UTC (5:41:43 SEČ) se na měsíčním povrchu objevil záblesk, který se na záběrech projevil coby bílá tečka o velikosti jednoho pixelu.

Tento záblesk je ve stejném čase vidět na několika na sobě nezávislých záznamech, což vyloučilo, že by šlo o náhodný šum na daném čipu. Zde jsou záběry z východního i západního pobřeží USA:

Snímek z videa zatmění Měsíce pořízeného v Pennsylvánii

Záběr z kalifornské observatoře (Griffith Observatory)

Podle redakce Astro.cz byli mezi těmi, kterým se povedlo záblesk zachytit, i Češi, například Libor Hašpl, astronomický kroužek na pardubické hvězdárně nebo Petr Horálek.

Astronomové později potvrdili, že skutečně s největší pravděpodobností šlo o zásah meteoritem. A přestože se stejný jev podařilo poprvé nafilmovat již v roce 2018, je událost výjimečná. Astronom Jose Maria Madiedo ze španělské univerzity byl na ni připraven. Na různé oblasti Měsíce měl namířených hned osm teleskopů, aby mohl případný zásah lépe zaměřit. 

Díky těmto záznamům mohl také verifikovat pozorování amatérských astronomů. Podle jeho předběžných odhadů mohl mít meteor před dopadem hmotnost asi dva kilogramy a velikost fotbalového míče.

„Jsem opravdu, opravdu rád, že se to stalo,“ řekl o zásahu meteoritem Madiedo. „Kombinace potemnělého povrchu a velkého množství pozorovatelů zvýšila šanci, že se tuto událost podaří zachytit. Je to připomínka toho, že naše sluneční soustava je pořád celkem divoké místo.“

Oprava: Původní verze článku mylně uváděla pojem „meteor“ namísto správného pojmu „meteorit“. Udělali jsme si v tom pořádek a za chybu se omlouváme.

Aktualizace: Doplnili jsme informace o českých záběrech.

Meteoroid, meteor, meteorit, bolid?

Pořádek v pojmech

  • Meteoroid je malé kosmické těleso do rozměru několika desítek metrů
  • Meteor je světelný jev, který vzniká, pokud se meteoroid dostane do atmosféry
  • Meteorit je název pro zbytky meteoroidu, které neshořely v atmosféře a dopadly na zem
  • Bolid je název pro obzvláště jasný meteor (světelný jev)

25 příspěvků

20. 1. 2019

9:10
Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Facebooku hrozí rekordní pokuta, neochránil data uživatelů

Americká Federální ochodní komise (FTC) zvažuje, že uloží internetové společnosti Facebook rekordní pokutu za nedostatečnou ochranu osobních údajů. Firma podle deníku The Washington Post porušila závaznou právní dohodu uzavřenou s vládou. V ní se v roce 2011 Facebook zavázal, že nebude poskytovat data uživatelů bez jejich jasného souhlasu.

FTC vyšetřuje Facebook od jara minulého roku. Podle listu by případná pokuta byla výrazně vyšší než 22,5 milionu dolarů (asi 506 milionů Kč), které FTC v roce 2012 nařídila zaplatit mateřské společnosti Googlu Alphabet. Jak velká pokuta může být, není jasné. Pro Facebook, který měl jen za poslední reportované čtvrtletí příjem asi 13 miliard dolarů (cca 300 miliard korun), nemusí být ani desetinásobná pokuta, než jakou dostal Google, dostatečně odstrašující.

Facebook kvůli této kauze čelí vyšetřování žalobci ve Spojených státech. Kvůli zjištěním o aktivitách Cambridge Analytica už dostal od britského úřadu na ochranu osobních údajů (ICO) nejvyšší možnou pokutu 500 tisíc liber (14,3 milionu korun). Celou věc také vyšetřuje jeden z výborů dolní komory britského parlamentu.

Facebook má za sebou obtížný rok. V dubnu vyšel najevo skandál kolem masivního úniku dat uživatelů, ke kterým neoprávněně získala přístup poradenská společnost Cambridge Analytica. 

V říjnu pak společnost oznámila, že se k údajům na 29 milionech jejích uživatelských účtů dostali hackeři. V prosinci přiznala bezpečnostní chybu, kvůli níž bylo v ohrožení zhruba 6,8 milionu z celkem více než dvou miliard uživatelů její stejnojmenné sociální sítě. Také se objevily zprávy, že Facebook dal velkým firmám přístup i ke jménům a soukromým zprávám uživatelů.

6 příspěvků

18. 1. 2019

9:30
Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Když britští detektivové vyšetřovali Marka Fellowse kvůli vraždě kariérního kriminálníka Johna Kinselly, našli v bytě podezřelého Fellowse sportovní hodinky Garmin. Obrátili se tedy na odborníky, aby zjistili, zda by hodinky vybavené GPS trackerem nemohly přispět k objasnění zločinu.

V paměti nalezl oslovený odborník na satelitní navigaci záznam, který 39letého Fellowse spojil s jinou, tři roky starou vraždou. Na hodinkách Garmin byl záznam „běhu“ z Fellowsova domu do polí v okolí Paula Maseyho, známého v podsvětí pod přezdívkou Mr. Big. Tento běh (kombinovaný s jízdou na kole) se uskutečnil dva měsíce před Maseyho vraždou a podle obžaloby šlo o plánovací a průzkumný pokus. Hodinky zaznamenaly i rychlost v jednotlivých fázích průzkumu. Trasa odpovídala tomu, co detektivové věděli o provedené vraždě. Mark Fellows byl v lednu 2019 porotou odsouzen k doživotnímu vězení za dvojnásobnou vraždu.

Fitbit změřil tep a ukázal vraždu

Případ zapojením moderních fitness prostředků připomíná americké vyšetřování vraždy. Devadesátiletý Anthony Aiello byl v říjnu 2018 usvědčen z vraždy své nevlastní dcery. Aiello tvrdil, že jej v den vraždy jeho 67letá dcera vyprovodila ke dveřím svého domu.

Její fitness náramek Fitbit ovšem vyšetřovatelům popsal jinou realitu. Její tepová frekvence dramaticky stoupla v době, kdy ji Aiello navštívil. Pak tepová frekvence rychle klesala, a v čase 15:28 se vytratila. To bylo pět minut před tím, než Aiello opustil její dům. Aiello je obžalovaný z vraždy a čeká na soud.

V roce 2017 zase američtí policisté využili data z Fitbit náramku, telefonu a počítače Connie Dabateové k tomu, aby obvinili z vraždy jejího manžela. Také tento případ čeká na rozsudek.

68 příspěvků

14. 1. 2019

9:52
Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Zemřel slavný matematik Michael Atiyah. Ukázal, jak propojit disciplíny

Zemřel britský matematik, který kráčel ve šlépějích Isaaca Newtona, napsal deník New York Times v nekrologu Michaela Atiyaha, matematika britsko-libanonského původu. Srovnání s možná nejslavnějším vědcem všech dob není náhodné. Stejně jako Newton pomohl spojit matematiku a fyziku derivací a integrálem, také Atiyah se proslavil zkoumáním matematických aspektů fyziky.

„Výrazně ovlivnil celý současný vývoj toho, jak spolupracují matematika a fyzika,“ domnívá se fyzik Edward Witten, Atiyahův student a dlouholetý kolega.

Kromě rytířského titulu (další věc, která jej spojuje s Newtonem) získal Atiyah řadu prestižních ocenění, mimo jiné i Filedsovu medaili (1966), která bývá označována za „matematickou nobelovku“.

Optimista a umělec

Atiyah na sebe upozornil ke konci života pokusem dokázat Riemannovu hypotézu, ale jeho prezentace povětšinou kolegy z oboru nepřesvědčila, jasný a jednoznačný důkaz nepřinesla.

Jeho přednáška nicméně alespoň připomněla, v čem spočívá krása matematiky. Nečekané souvislosti: „V matematice se mohou propojit koncepty z různých oborů. Potkají se tu myšlenky napříč staletími a ze všech částí světa,“ řekl láskyplně Atiyah. Atiyahův přínos matematice tento neúspěšný pokus o důkaz nijak nezmenší.

Profesor Atiyah označoval sám sebe za optimistu: „Věřím v nové myšlenky a v pokrok. Je to svého druhu víra. Pokud jste nábožně založení, což já nejsem, věříte, že Bůh stvořil vesmír. Proto vesmír funguje a proto chcete poznat Boží dílo. Řada vědců působí v tomto rámci. Vědci, kteří stojí mimo náboženství, mají svou vlastní víru. Věří, že vesmír je rozumný. Hledají přírodní zákony. Ale proč ty zákony existují? To je předmětem víry.“

„My matematici a vědci hledáme pravdu. Pravda je naším cílem. Ale krása je světlem, které nás k pravdě dovede,“ řekl profesor Atiyah. „Bez snů neexistuje umění, matematika ani život.“

diskuse

11. 1. 2019

11:26
Microsoft uvedl Windows 10

Windows 10 si pro případný update ukousne dalších 7 GB místa na disku

Máte pocit, že si systém Windows ukusuje místa až až? Pak vás nepotěší zpráva společnosti Microsoft o připravované novince. Nově si bude systém kromě tradičních požadavků – systémové soubory, soubory vyrovnávací paměti, soubory pro obnovu atd. – rezervovat dalších sedm gigabajtů pro nadcházející updaty.

„Bez rezervovaného místa na updaty, pokud uživatel zaplní disk, může dojít k nespolehlivému chování systému,“ vysvětluje Jesse Rajawan z Microsoftu. „Když místo rezervujeme, zajistíme, že aktualizace a dočasné soubory nebudou uživatelům ubírat jejich cenné místo.“ 

Je to tak trochu hra se slovíčky. Místo ubírat budou, jen to nebude uživatelům zjevné, protože budou ubírat místo, ke kterému nově uživatel nemá přístup.

Microsoft Windows 10: Systém si bude nově „blokovat“ 7 GB pro „zajištění úspěšných updatů“

Novinka bude automaticky aktivována od verze 18298. Zatím je dostupná testovačům, bude však součástí příštího updatu. Nebude ji možné vypnout. Rezervace probíhá pomocí funkce NTFS systému a volné místo na disku se tedy sníží o 7 GB.

91 příspěvků

4. 1. 2019

14:49
Snímek čínského lunárního vozítka Nefritový králík 2, které sjíždí z lodi...

Čína má první fotografii vozítka na odvrácené straně Měsíce

Pečlivě naplánovaná a provedená mise, která měla za cíl dostat na odvrácenou stranu Měsíce pojízdnou laboratoř, probíhá bez problémů.

Čínská kosmická agentura to potvrzuje i fotografií, která ukazuje, jak z lodi Čchang-e 4 (Chang’e-4) vyjelo vozítko Nefritový králík 2 (Yutu-2).

Čínské vesmírné vozítko se tak již pohybuje po odvrácené straně Měsíce. Robot vyjel ze sondy na měsíční povrch s vrstvou prachových částic ve čtvrtek ve 22:22 pekingského času (15:22 SEČ), zhruba dvanáct hodin po přistání čínské sondy Čchang-e 4.

Nefritový králík 2 má šest kol, solární panely a jeho maximální rychlost je 200 metrů za hodinu. Dokáže překonat překážky o výšce až 20 centimetrů a vyšplhat na svah se sklonem 20 stupňů.

„Povrch, po kterém se vozítko pohybuje, je měkký. Je to podobné, jako byste kráčeli po sněhu,“ řekl čínské televizi CCTV Šen Čen-žung z Čínské společnosti pro leteckou a vesmírnou vědu a techniku, jenž je jedním z expertů, kteří robotické vozítko navrhli.

V dávných čínských mýtech žije nefritový králík na Měsíci jako společník nesmrtelné měsíční bohyně Čchang-e. Po ní byly pojmenovány všechny čtyři sondy, které Čína zatím k souputníku Země vyslala. Čínský mýtus o nefritovém králíkovi je prý odvozen od obrysů, které jsou patrné na povrchu Měsíce a podle některých pozorovatelů připomínají toto zvíře.

Více se o čínském úspěchu dozvíte v článku: Poprvé na odvrácené straně. Číňané přistáli na „temné“ části Měsíce

22 příspěvků

3. 1. 2019

18:22
Simulační grafika k maximu roje Kvadrantidy 2019

První letošní „padání hvězd“ zařídily Kvadrantidy. V noci na pátek vrcholily

Prvním významným astronomickým úkazem letošního roku je meteorický roj Kvadrantidy (nebo též Quadrantidy). Na tmavé obloze daleko od měst mohlo zazářit v pátek v době okolo 3:20 až 80 meteorů za hodinu. Podle astronomů přál pozorování i Měsíc, který nerušil svým světlem. Problémem však byla oblačnost, která zakryla značnou část Česka. Znovu budou mít Kvadrantidy takto příznivé podmínky, z pohledu astronomie, až v roce 2022.

Jméno podle neexistujícího souhvězdí

Téměř každý meteorický roj nese název podle souhvězdí, ve kterém se nachází tzv. radiant, tedy místo, odkud meteory na obloze vlivem perspektivy zdánlivě vylétají. Kvadrantidy mají radiant v dnes již neexistujícím souhvězdí Kvadrantu (či Zedního kvadrantu, lat. Quadrans Muralis), které bylo zrušeno v roce 1922. Nacházelo se na pomezí Pastýře a Draka, jen kousek východně za ojem Velkého vozu. A právě z tohoto směru na obloze do atmosféry vstupují drobná tělíska, která letem a třením v atmosféře vytvářejí meteorickou podívanou.

Zdroj: České astronomické společnosti a Astronomický ústav AV ČR

Ke sledování jevu není třeba žádné přístrojové vybavení, neboť meteory se náhodně objevují na všech místech oblohy. Meteorický roj Kvadrantidy má radiant, což je místo, odkud meteory jakoby vylétají, na pomezí souhvězdí Pastýře a Draka, kousek východně za ojí Velkého vozu.

Zpráva České astronomické společnosti a Astronomického ústavu AV ČR hovoří o tom, že dalekohledem byla také k vidění vysoko nad obzorem v souhvězdí Rysa již slábnoucí kometa Wirtanen, která v prosinci 2018 učinila 10. nejbližší dokumentovaný kometární průlet kolem Země za celou historii lidstva. Krátce před rozbřeskem ozdobila oblast nad jihovýchodním obzorem krásné seskupení Venuše, Jupiteru a vycházejícího srpku Měsíce s tzv. popelavým svitem v okolí souhvězdí Štíra.

 Meteory jsou světelnými úkazy, které vznikají tehdy, když se malá tělíska nebo prachové částečky (meteoroidy) srazí se Zemí. Při letu vysokou rychlostí atmosférou jim vzduch klade odpor natolik, že se rozžhaví a pak většinou vypaří. Přitom dochází k ionizaci okolního plynu, a tak vzniká meteor - světelná čára na obloze.

Nejznámějším meteorickým rojem jsou srpnové Perseidy, v prosinci se zase dají pozorovat Geminidy.

1 příspěvek

10:22
Ilustrační snímek

Počet domén s koncovkou .cz se loni zvýšil o šestnáct tisíc

Počet domén zabezpečených technologií DNSSEC se meziročně zvýšil o téměř 39 000 na 722 000 jmen. Technologie DNSSEC brání podvržení falešných, pozměněných či neúplných údajů o doménových jménech.

Největšími registrátory jsou Internet CZ s více než 242 100 spravovanými doménami, Wedos Internet s téměř 234 500 doménami a Active 24 s registrací 174 400 doménových jmen.

Internetové domény se na území Česka registrují již od začátku 90. let. Tehdy to byly dnes již neexistující domény .cs. V září 1999 správu domén převzalo sdružení internetových firem CZ.NIC. Od začátku letošního roku se zvýšila velkoobchodní cena roční registrace o 20 korun na 145 korun, což se adekvátně promítlo do cen pro koncové uživatele.

8 příspěvků

31. 12. 2018

7:50
Volby v Bangladéši

Volby v Bangladéši: vláda odřízla zemi od internetu, aby omezila protesty

Bangladéšský úřad pro dozor nad telekomunikacemi nařídil mobilním operátorům vypnout služby mobilního internetu. Učinil tak 29. prosince, tedy den před bangladéšskými parlamentními volbami. „Toto rozhodnutí má zabránit šíření zvěstí a propagandy ohledně voleb,“ uvedl pro agenturu Reuters Zakir Husajn Khan, mluvčí úřadu.

V Bangladéši využívá internetu přibližně 92 milionů lidí. Oprávněných voličů je v zemi přes sto milionů.

Volby v Bangladéši - označení těch, kteří odvolili
Volby v Bangladéši - volební selfie

Ti, kteří odvolili, dostanou na prst značku nesmazatelným inkoustem. Takto označený prst je pak známkou účasti ve volbách. Volební selfie však nešlo sdílet, mobilní internet byl z nařízení vlády vypnutý.

Bangladéš, osmá nejlidnatější země světa s asi 163 miliony obyvatel, se zařadil k zemím, které „vypínají“ internet za účelem dosažení konkrétních cílů. Alžírsko letos blokovalo přístup k internetu kvůli státním zkouškám, africký stát Togo zkusil odříznout obyvatelstvo od internetu za účelem potlačení demonstrací. K podobným krokům přikročil v minulosti například Egypt, Uzbekistán, Etiopie nebo Sýrie.

Zpochybněné vítězství vládní strany

Parlamentní volby v Bangladéši podle předběžných výsledků hladce vyhrála Lidová liga šajch Hasíny Vadžídové, která je premiérkou od ledna 2009. Informovala o tom agentura AFP. Při nepokojích zemřelo nejméně 17 lidí a dvě desítky dalších byly zraněny, informovala policie. Bangladéšská volební komise vyšetřuje zprávy o volebních podvodech hlášené z různých míst země, napsala agentura Reuters.

Volby v Bangladéši - hlasovací lístek
Volby v Bangladéši - počítání hlasů

Volby v Bangladéši - počítání hlasů

Podle BBC docházelo na některých místech k podezřelým manipulacím s hlasy. Některá hlasovací místa byla pod kontrolou vládnoucí strany bez zástupců jiných stran ve volební komisi, několik desítek opozičních kandidátů svou kandidaturu stáhlo, údajně pod nátlakem. Opozice výsledky voleb odmítá uznat a přeje si nové volby.

2 příspěvky

28. 12. 2018

11:25
Falešná aplikace Setup for Amazon Alexa, která měla údajně pomoci s nastavením...

Podvodná aplikace slibovala, že je nastavením pro asistentku Alexu

Aplikace s názvem Setup for Amazon Alexa nabízí uživatelům, že jim nastaví digitální asistentku Alexa, kterou třeba dostali k Vánocům nebo jako součást jiného produktu. Za programem však stojí vývojáři s názvem One World Software, kteří nemají s výrobcem Alexy, firmou Amazon, nic společného.

Uživatelé rychle odhalili, že je aplikace Setup for Amazon Alexa podvod.

Jak si navíc všiml sever 9to5Mac, tito vývojáři mají, respektive měli (Apple po upozornění aplikaci odstranil) v App Store ještě dvě další aplikace. Odstranění však od prvního upozornění od serveru  Reddit trvalo poměrně dlouho, stažena byla až po zveřejnění v médiích. Problém byl i v tom, že se aplikace držela poměrně vysoko v žebříčcích. Například byla šedesátá v „nejlepších aplikacích zdarma“ nebo dokonce šestá v nástrojích.

Kdo si aplikaci Setup for Amazon Alexa spustil, zjistil, že po něm chce identifikační číslo zařízení, jeho název a IP adresu připojení.

2 příspěvky

21. 12. 2018

14:57
Oznámení o pozastavení stránky

Nabízeli, že za peníze zničí jakýkoli web. FBI jim nyní stránky zabavila

DDoS útok je primitivní a nebezpečně účinný nástroj zároveň. Využívá toho, že webové stránky mají být z podstaty věci veřejné a dostupné všem, webový server tak ochotně odpovídá každému, kdo má o stránky zájem. 

Koordinovaný DDoS (distributed denial-of-service) útok pak spočívá v tom, že tisíce nebo miliony různých adres zahltí webový server falešnými požadavky natolik, že nestihne vyřizovat legitimní požadavky uživatelů a stává se tak nedostupným. V lepším případě to znamená, že jsou vaše stránky mimo provoz, než to útočníky přestane bavit. V horším případě to může pošramotit vaši pověst nebo narušit důležitou infrastrukturu.

Na to, aby někdo provedl DDoS útok, nemusí být žádný hacker. Existují totiž stránky, které nabízejí DDoS-as-a-service. Napíšete, koho napadnout a kdy, zvolíte si variantu útoku a podle toho zaplatíte, asi jako kdybyste si po internetu rezervovali letenku.

Americký úřad pro vyšetřování FBI nyní oznámil, že se mu podařilo rozkrýt a odstranit 15 významných webů, které DDoS útoky na objednávku nabízely. Šlo o stránky downthem.org, netstress.org, vbooter.org, defcon.pro a další. Na stránkách je nyní jen obrázek s upozorněním od FBI.

„DDoS na objednávku představuje významné riziko pro národní bezpečnosti,“ uvedl Bryan Schroder z amerického ministerstva spravedlnosti. „Koordinované vyšetřování a stíhání, jako v tomto případě, ukazuje, jak důležité je v těchto věcech spolupracovat napříč jurisdikcemi a s partnery ve veřejném sektoru.“ FBI totiž v jejím zátahu pomáhala britská policie, nizozemská policie a několik soukromých firem: Cloudflare, Flashpoint a Google.

Již před rokem FBI varovala veřejnost před tím, že DDoS útoky na objednávku nabírají na síle. „DDoS útoky jsou pro oběti finančně nákladné. Podniky napadené DDoS útokem mohou přijít o zákazníky.“ FBI dodala, že je potřeba odlišovat DDoS útoky od vyžádaných „zátěžových testů“. Ty se od DDoS útoku neliší v ničem, tedy kromě jedné podstatné maličkosti. Zadavatelem zátěžového testu je totiž samotný provozovatel webu.

5 příspěvků

17. 12. 2018

12:27
Facebook logo

Facebook musel opravit chybu, která dala všanc data milionů uživatelů

Americká společnost Facebook objevila a opravila bezpečnostní chybu. V ohrožení bylo zhruba 6,8 milionu z celkem více než dvou miliard uživatelů stejnojmenné sociální sítě, včetně těch z Evropské unie. Neoprávněný přístup k fotografiím uživatelů podle sdělení firmy přechodně získali vývojáři aplikací.

Podle sdělení Facebooku se problém týkal až 1 500 aplikací provozovaných 876 vývojáři. Ti měli v období od 13. do 25. září přístup i k fotografiím, které uživatelé sice na Facebook nahráli, ale nezveřejnili je. Dále k fotografiím na tržišti Marketplace, kde uživatelé prodávají a kupují použité zboží, a k fotkám a videím, jež si mohou během 24 hodin prohlédnout přátelé na Facebook Stories.

Vývojáři přitom mají povolený přístup jen k těm obrázkům, které uživatel zveřejní na svém profilu. Poškozené členy komunity firma vyrozumí.

Facebook se letos potýká s řadou bezpečnostních problémů. V dubnu vyšel najevo skandál kolem masivního úniku dat uživatelů, ke kterým neoprávněně získala přístup poradenská společnost Cambridge Analytica. V říjnu pak společnost oznámila, že se k údajům na 29 milionech uživatelských účtů dostali hackeři.

diskuse

12. 12. 2018

11:47
Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu

Šéf Googlu tvrdí, že nyní neplánuje spuštění vyhledávače v Číně

V lednu roku 2010 společnost Google oznámila odchod z čínského trhu. „Google odmítl hrát podle čínských pravidel, kterým se jinak firmy v Číně z obchodních důvodů bezvýhradně podřizují,“ uvedlo tehdy PR oddělení. V březnu 2010 pak Google z Číny skutečně odešel.

V srpnu tohoto roku se však objevila zpráva, že by se na tento trh mohl Google vrátit, protože připravuje verzi vyhledávače omezenou podle požadavků tamní vlády. Projekt cenzurované verze vyhledávače určené pro čínský trh byl údajně přezdívaný „Dragonfly“ (vážka).

Už tehdy se proti těmto informacím ohradil šéf Googlu, nyní to Sundar Pichai zopakoval americkým zákonodárcům. Popřel také obvinění některých amerických politiků, že běžná verze vyhledávače selektuje politické názory.

Pichai v úterý před Sněmovnou reprezentantů označil přístup k informacím za lidské právo.

Pichai se během slyšení bránil i nařčení amerických republikánů, že vyhledávací algoritmus Googlu potlačuje konzervativní názory, a naopak obvinění některých demokratů, že dává příliš velký prostor pravicově orientovaným zpravodajským portálům.

Kritiku si ředitel internetové společnosti vyslechl i kvůli sběru dat uživatelů. Podle předsedy sněmovního justičního výboru Roberta Goodlattea by před jejich množstvím „zbledla i Národní agentura pro bezpečnost (NSA)“. Pichai jej ujistil, že se tak děje jen se souhlasem dotčených lidí.

Před zákonodárci vystoupil jen den poté, co Google oznámil, že s předstihem uzavře sociální síť Google+. Rozhodl se k tomu v reakci na objevenou bezpečnostní chybu, která mohla umožnit únik dat 52,2 milionu uživatelů. Původně se měla být síť pro většinu uživatelů zrušena v srpnu 2019, nyní se termín posunul o čtyři měsíce na duben 2019.

diskuse

11. 12. 2018

16:11
Podle zdrojů agentury Bloomberg odhalili experti v USA ve vnitřnostech serverů...

Super Micro: Audit neprokázal, že by naše čipy kompromitovali Číňané

V říjnu 2018 přišla agentura Bloomberg s šokující informací. Čínským špionům se prý podařilo nasadit miniaturní odposlouchávací zařízení přímo do čipů americké výroby. Mikročipy společnosti Super Micro prý byly osazeny malým prvkem, který byl schopen na dálku odposlouchávat, co se v počítači děje, či dokonce převzít nad počítačem kontrolu. Podle zprávy Bloombergu škodlivé čipy umístila jednotka Čínské lidové osvobozenecké armády, která pronikla do dodavatelského řetězce hardwarové firmy Supermicro.

Super Micro od začátku obvinění odmítal. Nyní firma informovala o výsledcích externího auditu: „Byl otestován reprezentativní vzorek našich základních desek, včetně těch konkrétních, které byly v článku (Bloombergu, pozn. red.) zobrazeny. Testy nenašly absolutně žádné podklady, které by nasvědčovaly tomu, že byly naše základní desky napadeny škodlivým hardwarem.“

Firma také vydala video, které ukazuje, jak funguje jejich kontrola kvality: „Jakákoli odchylka od schváleného designu, včetně škodlivého hardwaru, by se projevila během našich kontrol. Provádíme rentgenové šetření, automatické vizuální kontroly, manuální vizuální kontroly, elektrické testy a testy funkčnosti.“

Video firmy Super Micro:

Firma Super Micro vyrábí procesory a základní desky především pro servery a síťové prvky. Od října se firma vehementně bránila nařčení z toho, že její hardware byl kompromitován. Zpráva Bloombergu byla kritizována i z dalších míst.

11 příspěvků

14:18
Ochraňte si počítač před virem

Pozor na e-mail s VydanaFaktura.zip. Chce vám ukrást peníze

Prostřednictvím přílohy s aktuálním názvem VydanaFaktura.zip, která obsahuje soubor VydanaFaktura2010091pdf.jse, dokážou útočníci změnit údaje platebního příkazu a zcizit peněžní částky z účtu uživatele. Jméno přílohy se může v budoucnu změnit.

10.prosince 2018 v 14:31, příspěvek archivován: 11.prosince 2018 v 13:32

Pozor na podvodné faktury, které se šíří e-mailem.

Aktuálně pozorujeme šíření ransomwaru, který se šíří jako příloha e-mailu a tváří jako VydanaFaktura.zip, v zipu je pak soubor "VydanaFaktura2010091pdf.jse".
Tyto soubory určitě nestahujte ani nespouštějte, jinak může dojít k zašifrování vašich dat. ESET hrozbu detekuje jako "JS/TrojanDownloader.Nemucod.ECJ", v případě stažení pak také jako "Win32/BackSwap.A".

„Pomocí škodlivého kódu, který ESET detekuje jako BackSwap, mění útočníci platební příkazy internetového bankovnictví napadených uživatelů a obcházejí tak dvoufaktorovou autentizaci. Na účet tzv. bílého koně posílají částky v rozmezí 60 000 až 200 000 korun. Ty pak zpravidla vybírají z bankomatů komplicové útočníků,“ uvedl vedoucí pražského detekčního a analytického týmu společnosti Eset Robert Šuman.

Kampaň, která je nyní cílena na české uživatele, je opakovaně a dlouhodobě aktivní v Polsku a Španělsku. Útočníci nyní aplikovali ověřený způsob na nový trh. Eset zatím nemá potvrzené finanční škody, nicméně v zemích, kde útočníci v minulosti působili, vznikly značné finanční ztráty. Dotčené banky firma kontaktovala a průběžně je informuje.

„To, že se tato kampaň šíří právě v těchto dnech, není náhoda. Spamové či phishingové kampaně se pravidelně šíří v obdobích, kdy se rozesílá více faktur. A konec roku, kdy firmy dokončují účetnictví a domácí uživatelé nakupují ve velkém na internetu vánoční dárky, je jedním z nejexponovanějších období,“ podotkl technický ředitel Esetu Miroslav Dvořák.

Uživatelé by podle odborníků měli věnovat zvýšenou pozornost e-mailovým přílohám, kontrolovat detaily platby v SMS před potvrzením platby a používat pravidelně aktualizovaný bezpečnostní software.

4 příspěvky

10. 12. 2018

11:29
Internet v Číně

Čína blokuje i účty, z nichž se údajně za peníze „trolí“ diskuze

Policie zjistila, že některé účty na aplikaci WeChat a na sociální síti Weibo vykonstruovávaly obvinění firem i jednotlivců. Lidé stojící za účty posléze za odstranění očerňujícího obsahu z internetu požadovali peníze, uvedlo ministerstvo veřejné bezpečnosti.

Čínská policie dále vyšetřuje 28 případů, v nichž byli trollové placeni za obsah, který umísťovali na internet, napsala agentura Nová Čína.

V listopadu zrušil úřad cenzury 9 800 účtů na sociálních médiích, které zveřejňovaly nezávislé zpravodajství, připomněla agentura Reuters. Důvodem byl podle cenzorů bulvární, vulgární nebo politicky závadný obsah.

Čínská vláda začala zpřísňovat kontrolu internetu v roce 2013, kdy se stal prezidentem Si Ťin-pching. Podle kritiků je cílem veškerých těchto aktivit omezit svobodu slova v zemi a zabránit obyvatelům, aby kritizovali vládnoucí komunistickou stranu.

Čínské vedení se brání s tím, že internet regulují všechny země a kroky Pekingu mají jen posílit národní bezpečnost, sociální stabilitu a zabránit šíření pornografie či jiných materiálů zobrazujících násilí.

12 příspěvků

7. 12. 2018

16:51
Profesor Che Ťien-kchuej, který údajně změnil genetickou informaci nenarozených...

Čínský vědec, který geneticky upravil lidská embrya, je v domácím vězení

Od své přednášky v Hong Kongu na konci listopadu nebyl spatřen. Podle tamních médií, které cituje deník The Times, vědce po přednášce doprovodil zpět do Číny prezident univerzity Southern University of Science and Technology, kde Che Ťien-kchuej působí. Na půdě této univerzity má nyní údajně domácí vězení.

Jak jsme psali dříve, Che Ťien-kchuej s pomocí nástroje známého jako CRISPR upravil geny čerstvě vzniklých embryí tak, aby případné narozené děti získaly mutaci, která by je ochránila před nákazou virem HIV. Podrobnosti najdete v našem předchozím článku.

Klíčové bylo, že jde o dědičnou úpravu. Potomci těchto dětí ji s největší pravděpodobností zdědí také. Změnu DNA v části buněk dospělého nevidí vědci problém, už vůbec ne v případě, kdy by měla zachraňovat životy. Dědičné změny DNA jsou něco zcela jiného. V roce 2015 světová konference na toto téma přijala prohlášení, podle kterého by se dědičné zásahy v DNA tímto způsobem neměly provádět, dokud nebude jasné, jaká jsou zdravotní i etická rizika.

Varuje i WHO

Své varování tento týden přidala i světová zdravotnická organizace (WHO). Ta předpokládá, že genetické modifikování lidského embrya by mohlo mít „nezamýšlené následky“. 

Genetické přepisování u lidských embryí je zakázáno v Británii, USA i řadě dalších zemí světa, mnozí ho považují za neetické i nebezpečné. V rámci výzkumu provedlo už více vědců genetickou editaci lidských embryí, ale upravená embrya nechali vyvíjet jen krátce v laboratorních podmínkách.

03.prosince 2018 v 19:53, příspěvek archivován: 07.prosince 2018 v 15:25

WHO to look at standards in "uncharted water" of #gene editing, @DrTedros says https://t.co/TGimBG3RWM - my latest @WHO

„Genetické úpravy by mohly mít nezamýšlené následky, jde o neprobádané vody a je potřeba to brát vážně,“ uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus s tím, že WHO dává dohromady panel expertů, který se bude tématem zabývat. „Hovoříme o lidských bytostech...musíme být velice opatrní, pracovní skupina bude vše podnikat s naprostou otevřeností a transparentně,“ dodal.

24 příspěvků

6. 12. 2018

15:31
Roboti v nejmodernějších skladech Amazonu přivezou regály k lidem, a zrychlují...

Robot Amazonu dostal své lidské kolegy do nemocnice. Sprejem na medvědy

Spolupráce lidí a strojů na jednom pracovišti je zjevně cesta, po které se vydává stále více firem. A tak si musíme zvyknout i na kuriózní novinové titulky, jako ten v The Guardian: „Robotova nehoda se sprejem proti medvědům poslala 24 zaměstnanců Amazonu do nemocnice“. V pozdější vyjádření Amazonu stojí, že transport do nemocnice byl „pouze preventivní“.

Co se stalo? Autonomní roboti jezdí po skladech Amazonu a pomáhají tak urychlovat kompletaci zásilek pro klienty. Jeden ze způsobů, jak robotičtí asistenti pomáhají, je doprava celých regálů. Robot přijede pod regál, nadzvedne jej a přiveze ho zaměstnanci, který z něj vyndá potřebné zboží.

Jak to funguje v robotizovaném distribučním centru firmy Amazon:

A jeden z autonomních robotů ve skladě v New Jersey najel na 255gramovou plechovku se sprejem proti medvědům. Sprej proti medvědům je téměř povinná výbava návštěvníků některých amerických národních parků a obsahuje nezanedbatelnou koncentraci capsaicinu a dalších aktivních látek. Takový drsnější pepřový sprej.  Plechovka o velikosti 255 gramů je vůbec nejmenší balení spreje proti medvědům.

Plechovka spadla z regálu a robot na ni najel, čímž ji prorazil. Sklad musel být následně vyklizen a 24 zaměstnanců, kteří byli incidentu nejblíže a sprej je zasáhl, museli lékaři ošetřit.

Kritici poukazují na to, že Amazon dlouhodobě upřednostňuje efektivitu práce před péčí o zdraví zaměstnanců. Amazon se brání, že roboti naopak zaměstnancům každý den ušetří spoustu namáhavé práce.

18 příspěvků

11:46
NHK 8K Super Hi-Vision

V Japonsku spustili vysílání v rozlišení 8K, začali klasikou od Kubricka

V Japonsku jsou se standardy pro kvalitu obrazu a zvuku vždycky trochu napřed. Zatímco nám se o vysílání ve 4K rozlišení prakticky ani nezdá, japonská stanice NHK spustila kanál s prvním pravidelným 8K vysíláním. Vysílá se denně mezi 10. dopolední a 10. večerní hodinou. Prvním odvysílaným celovečerním filmem byla Kubrickova klasika 2001: Vesmírná odysea.

Právě skeny starších titulů z filmových pásů jsou nadějným zdrojem 8K videa - kvalitní filmový pás totiž takové rozlišení fyzicky má. S novými tituly s digitálními efekty je to horší, ty totiž probíhají zpravidla jen ve 2K rozlišení.

Mnoho diváků ovšem začátek vysílání nejspíše nevidělo. K příjmu je totiž potřeba satelitní tuner schopný pracovat s 8K rozlišením a kompatibilní 8K zobrazovač, kterých na trhu zatím mnoho není.

8K Hi-Vision obraz

8K Hi-Vision zvuk

Za obrazem s 8K rozlišením (to je čtyřikrát jemnější než u 4K) nemá být pozadu ani zvuk. Vysílá se v prostorovém formátu s 22.2 kanály.

8K televizory se začínají prodávat i v Česku, jako první jsme měli možnost otestovat Q900R od Samsungu.

26 příspěvků

10:33
Logo Facebooku

Britové ukázali interní dokumenty Facebooku o prodeji soukromí uživatelů

Mezi asi 250 stránkami materiálů od Facebooku jsou i e-maily, které kolegům v kalifornské firmě posílal její šéf Mark Zuckerberg. Podle magazínu Wired zveřejněné dokumenty nasvědčují tomu, že Facebook byl ochoten obětovat soukromí uživatelů ve prospěch svého růstu.

Provozovatel největší sociální sítě světa po bezprecedentním zabavení dokumentů britským parlamentem žádal, aby materiály získané americkým podnikatelem Tedem Kramerem v rámci soudního sporu s Facebookem zůstaly v tajnosti. Předseda britského parlamentního výboru pro digitální média Damian Collins nicméně uvedl, že na jejich zpřístupnění je „značný veřejný zájem“.

„Nastolují důležité otázky ohledně toho, jak Facebook nakládá s daty uživatelů, o jeho přístupu ke spolupráci s vývojáři aplikací a o tom, jak uplatňují své dominantní postavení ve sféře sociálních médií,“ napsal Collins na Twitteru.

V jádru skandálu kolem Cambridge Analytica je praxe, kdy Facebook dříve všem vývojářům aplikací pro svou platformu zpřístupňoval data nejen všech osob používajících danou aplikaci, ale i jejich přátel. Britská poradenská společnost toho zneužila, aby se dostala k osobním údajům desítek milionů uživatelů, které potom pravděpodobně využila pro účely úzce cíleného politického marketingu.

Facebook tvrdí, že tato praxe skončila s rokem 2015, ale podle Collinse společnost pro některé partnery zachovala „plný přístup“ k datům přátel uživatelů i po ohlášení změn. „Není zřejmé, že by k tomu uživatelé jakkoli svolili, ani jak Facebook rozhodoval o tom, kterým firmám přístup zůstane,“ uvedl Collins.

Nejstarší zveřejněné dokumenty jsou z roku 2012. Podle britských poslanců celý balík materiálů mimo jiné dokazuje, že zamítnutí širšího přístupu k datům vedlo k zániku některých aplikací, napsala zpravodajská společnost BBC. Mezi firmami, které o tuto výhodu ihned nepřišly, jsou prý online seznamka Badoo, alternativní taxislužba Lyft nebo streamovací platforma Netflix. Naopak prodejce vstupenek na kulturní akce Ticketmaster či již neexistující aplikace Vine na sdílení krátkých videí takové štěstí neměli.

„Twitter dnes spustil Vine, který umožní natočit více krátkých videosegmentů na vytvoření jediného šestisekundového videa (...) Pokud nikdo nebude mít námitky, ukončíme dnes jejich přístup k přátelům,“ napsal v lednu 2012 viceprezident Facebooku Justin Osofsky. Zuckerberg mu odpověděl: „Jasně, jdi na to.“ Facebook v reakci na zveřejnění interních dokumentů označil způsob jejich prezentace za „velmi zavádějící“. Samotný Zuckerberg reagoval poměrně obsáhlým prohlášením na svém facebookovém profilu, v němž vysvětluje změny v datové politice učiněné v letech 2014 a 2015. Díky těmto krokům prý platforma zablokovala „mnoho pochybných aplikací“. Kdyby je firma podnikla jen o rok dříve, vůbec k problému s Cambridge Analytica nemuselo dojít, napsal Zuckerberg.

V jednom ze zveřejněných e-mailů z roku 2012 se přitom šéf Facebooku staví skepticky k myšlence, že by zpřístupnění velkého objemu dat aplikacím mohlo představovat problém. „Prostě si nemůžu vybavit případ, kdy by data unikla od vývojáře k vývojáři,“ napsal tehdy jednomu ze svých manažerů Samu Lessinovi.

Výpověď Marka Zuckerberga před americkým Kongresem (4/2018):

7 příspěvků

5. 12. 2018

14:15
DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

Tom Cruise si „odskočil z natáčení“ filmu Top Gun: Maverick, aby filmovým fanouškům vysvětlil, jak mohou zlepšit kvalitu obrazu při přehrávání filmů na svých televizorech. Nebyl na to sám, pomohl i Christopher McQuarrie, mimo jiné scenárista připravovaného sequelu Top Gunu nebo režisér aktuálního Mission: Impossible – Fallout. 

Rada spočívá ve vypnutí funkce pro zjemnění pohybu obrazu v menu televizoru. Zpravidla se nazývají MotionFlow, Motion Enhancer, True Motion, Smooth Motion, záleží na výrobci. U moderních obrazovek s vysokým rozlišením a vysokou snímkovou frekvencí zlepšují plynulost pohybu obrazu zejména u rychlých dynamických scén, například sportovních přenosů.

Při přehrávání filmů, zpravidla natáčených rychlostí 24 snímků za sekundu, je však takový systém dopočítávání kontraproduktivní. Výsledkem je nepřirozeně plynulý pohyb připomínající nahrávku z vysokorychlostní kamery, říká se tomu telenovelový efekt (soap opera effect).

Ideální je přehrávání filmu z Blu-ray disků, které mají film uložen přímo se snímkovou frekvencí 24 snímků za sekundu. V přehrávači je pak dobré zvolit výstupní režim obrazu 24p a ten nastavit i na televizoru. Moderní 100Hz stroje dokážou snímkovou frekvenci „přibrzdit“ na 96 Hz a 24 snímků za sekundu pak zobrazit bez jakéhokoli přepočtu pouhým opakováním.

Vypnuté dopočítávání snímků je někdy i součástí obrazové předvolby „film“.

83 příspěvků

4. 12. 2018

14:41
Mikroblogovací síť Tumblr

Mikroblogovací síť Tumblr končí s pornem a nahotou

Mikroblogovací síť Tumblr mění uživatelské podmínky. Podle nich bude od 19. prosince blokován veškerý „obsah pro dospělé“. Tím se myslí především pornografický obsah všeho druhu.

„Nebudeme nikoho soudit za jeho touhu posílat jej, pracovat s ním nebo si prohlížet takový obsah, ale je načase, abychom k němu (obsahu - pozn. red.) změnili svůj vztah,“ píše se na stránkách podpory webu.

Cílem sítě je kompletně zbavit se takového obsahu jak u nových příspěvků, tak i u těch již vložených dříve.

Blokovány tak budou podle nových pravidel snímky, videa či animované GIFy, které zobrazují reálné lidské genitálie, bradavky a další obsah, který obsahuje pohlavní akt.

Výjimky budou mít umělecká díla, kojení a okamžiky související s porodem a zdravotnictvím.

24 příspěvků

14:29
Okno, které se testerům Windows 10 ukáže, když instalují konkurenční prohlížeč.

Microsoft se zbaví Edge. Pracuje prý na prohlížeči s jádrem Chromium

Podle informací WindowsCentral.com by dlouhodobá snaha Microsoftu o prosazení vlastního prohlížeče Edge s vykreslovacím jádrem EdgeHTML mohla brzy skončit. „Pod kódovým označením Anaheim vyvíjí Microsoft prohlížeč, který by ve Windows 10 nahradil Edge coby výchozí prohlížeč, tvrdí mé zdroje ze společnosti Microsoft,“ píše šéfredaktor WindowsCentral.com Zac Bowden.

04.prosince 2018 v 02:21, příspěvek archivován: 04.prosince 2018 v 14:24

Details are still scarce, but it appears Microsoft is done with EdgeHTML. It's building a browser with Chromium under the hood to replace it. New browser is codenamed Anaheim, no idea if it'll use the Edge branding or not (my guess is it won't)

Podle Bowdena by nový prohlížeč měl využívat vykreslovací jádro Blink, vyvíjené v rámci projektu Chromium, za kterým stojí Google. „Není jisté, jestli bude nový prohlížeč Microsoftu používat značku Edge, nebo značku novou. Jisté je, že vykreslovací jádro EdgeHTML ve výchozím prohlížeči Windows 10 končí.“

Končí Edge, nebo jen změní jádro?

Bowden dodává, že nedávné zapojení programátorů Microsoftu do vývoje open-sourcového projektu Chromium zapadá do jeho informací o tom, že Microsoft se chystá na užší spolupráci s tímto projektem.

Edge se nicméně netváří, že by se chystal z Windows pryč. V září Microsoft testoval způsob, jak uživatele odradit od instalace alternativních prohlížečů. Nyní zase uživatelům, kteří používají jiné prohlížeče, ukazuje, že Edge je rychlejší než ostatní prohlížeče.

Microsoft Edge se chlubí tím, že je o čtvrtinu rychlejší, než nejpoužívanější prohlížeč světa, Google Chrome. K měření použil Microsoft JetStream 1.1 a počítač s Windows 10, procesorem i5 a 4 GB RAM.

Podle informací The Verge by Microsoft mohl změnu jádra prohlížeče oznámit již tento týden. Podle informací The Verge byli programátoři Microsoftu dlouhodobě frustrovaní z problémů s kompatibilitou Edge s některými webovými stránkami (jako třeba tento vývojář Microsoftu, který za potlesku publika stáhl Chrome, protože Edge mu nefungoval).

Microsoft představil prohlížeč Edge v roce 2015 pro operační systém Windows 10. Nahradil Internet Explorer 11, do té doby výchozí prohlížeč operačních systémů Windows. Nový prohlížeč měl zajistit čerstvý start – Internet Explorer totiž neměl mezi vývojáři ani uživateli nejlepší pověst. Edge také využívá nové vykreslovací jádro EdgeHTML, které částečně vzniklo z původního IE jádra Trident. Microsoft od začátku deklaroval, že EdgeHTML chce být plně kompatibilní s vykreslovacím jádrem WebKit. Právě z WebKitu se oddělilo vykreslovací jádro Blink, které nyní využívá Google Chrome.

44 příspěvků

3. 12. 2018

11:23
Exekuce

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekutorská komora varuje před dalšími podvodnými e-maily a SMS zprávami, které adresátům vyhrožují exekucí. Lidé tyto zprávy dostávají poté, co zkusili objednat zboží na webu www.vakce.net, který láká na levné zboží. Zprávy jsou podepsány blíže neurčeným exekučním úřadem, ale soudní exekutoři takové výzvy nezasílají.

Samotný web je přitom podle databáze Whois registrovaný přes registrátora ve Phonenixu. Není jisté, zda za problémy stojí provozovatel e-shopu z obce Bukovsko na Českokrumlovsku, nebo byla databáze zákazníků ze serveru ukradena.

E-mail i bez objednávky

Adresáti podvodných zpráv podle ní sice nedokončili objednávku zboží na webu www.vakce.net, přesto jim byl z adresy rozhodnuti@soud-exekuce.cz nebo dluznik@bbonita.cz zaslán e-mail, který je vyzývá k úhradě objednávky a v případě nezaplacení jim hrozí exekucí. E-maily podle komory vyzývají k úhradě objednávky na konkrétní účty nebo k platbě v bitcoinech.

Následně jsou jim zasílány i SMS zprávy s textem informujícím o tom, že „dnes bude provedena exekuce za asistence policie,“ doplnila komora. Současně zdůraznila, že uvedená sdělení nezasílá ani ona ani soudní exekutoři.

Komora zaznamenala tyto podvodné zprávy na konci listopadu. Před obdobnými zprávami přitom varuje relativně často, naposledy to bylo počátkem listopadu a předtím v polovině října.

28 příspěvků

29. 11. 2018

11:01
Sluzba YouTube Premium zatím není v Česku dostupná.

Placené YouTube Premium se mění. Pořady z vlastní produkce budou zdarma

Předplatné prostřednictvím YouTube Premium již nově nebude jedinou možností, jak sledovat většinu původních programů firmy pod značkou YouTube Originals, nějaký přístup k nim budou mít všichni uživatelé. Ti, kteří využijí předplatné, dostanou přístup k veškerým videím, tedy původním i od jiných uživatelů, bez reklamy.

Placená služba YouTube Premium byla spuštěna před třemi lety jako YouTube Red a je k dispozici ve 29 zemích. Česká republika mezi ně nepatří. V USA stojí 12 dolarů (280 Kč) měsíčně. Společnost neoznámila, kolik má předplatitelů, napsala agentura Reuters.

22. října 2015

YouTube uvedl, že změna rozhodnutí zpřístupnit vše zdarma má uspokojit rostoucí zájem uživatelů ze zahraničí o původní programy, ale také požadavky inzerentů spojit reklamu s určitým obsahem. Firma tímto krokem rovněž získá větší flexibilitu při propagaci svých programů.

Podle informovaného zdroje je možné, že některé programy nebo obsah budou v budoucnu určené výhradně předplatitelům, pouze však na určitou krátkou dobu.

Desítky dosud uvedených pořadů a filmů na YouTube Premium, jako Origin nebo Cobra Kai, zůstanou nadále dostupné jen za poplatek, dodala společnost. V budoucnu se sice premiéra odehraje za placenou bránou, ale po určité době bude pořad uvolněn ke zhlédnutí s reklamami.

diskuse

28. 11. 2018

12:15
CZ.NIC

Majitelé domén s koncovkou prvního řádu .cz si od ledna připlatí

V současnosti je registrováno 1 323 268 domén s koncovkou .cz. Každý z majitelů těchto domén platí roční poplatek registrátorům, kteří odvádí sdružení CZ.NIC roční platbu 125 korun. Tato cena je stabilní již sedm let. To se však od nového roku změní. Organizace rozhodla o zvýšení ceny na 145 korun.

27.listopadu 2018 v 11:39, příspěvek archivován: 28.listopadu 2018 v 11:41

Po sedmi letech měníme v @CZ_NIC ceník domén. Čekám různé reakce.... https://t.co/mNNXCJfke0

„Řídicí orgány sdružení CZ.NIC se v rámci interních diskusí shodly, že chtějí zachovat současný rozsah a kvalitu činností sdružení i v následujících letech, a proto je nutné, především s ohledem na růst všech vstupů, zejména mezd v oblasti IT, zvýšit poplatek za doménu .CZ,“ uvedl ve zprávě výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip. 

„Rád bych upozornil i na to, že investice do zabezpečení našich systémů, zejména systému DNS, si v posledních letech vyžádaly desítky milionů korun. A chtěl bych dodat, že v budoucnosti hodláme se zvyšováním zabezpečení pokračovat,“ uzavřel Filip.

Sdružení zároveň připomíná, že podle organizace CENTR, která sdružuje evropské správce národních domén, patří česká doména .CZ z pohledu výše ročního registračního poplatku mezi nejlevnější.

9 příspěvků

26. 11. 2018

11:44
Bitcoin - internetové zlato, nebo bublina?

Ohio je prvním státem, který přijímá platby daně v bitcoinech

Americký stát Ohio kvůli tomu zřídil speciální stránku ohiocrypto.com, kde mohou tamní daňoví poplatníci získat další informace a přihlásit se k platbě touto kryptoměnou. K platbě bude sloužit platforma Bitpay, která převede bitcoiny na dolary. Podle deníku The Wall Street Journal se tímto krokem stát pokouší zlepšit svůj obraz jako technologicky přívětivá administrativa.

Okolní státy také zvažovaly podobný krok, ale nikdy neprošel přes legislativní proces. Od letošního května tak přijímá tyto platby jen úřad pro výběr daní a poplatků v orlandském okrsku Seminole na Floridě. Ten také využívá službu Bitpay, ale jen za platby za nové průkazy totožnosti, poznávací značky a daně z nemovitostí. 

Ohio je tedy prvním státem, kde je možné platit daně bitcoinem oficiálně a všude.

3 příspěvky

11:11
Ruský internet - ilustrační foto

Rusko chce zvýšit pokuty technologickým firmám

Za posledních pět let Rusko pro oblast internetu zavedlo přísnější zákony zaměřené na technologický sektor. Internetové vyhledávače by například  měly odstraňovat některé výsledky. Služby pro zasílání zpráv jsou tlačeny k tomu, aby sdílely šifrovací klíče s bezpečnostními službami. Sociální sítě by měly ukládat osobní data ruských uživatelů na servery v Rusku.

Ruský úřad pro dozor nad internetem a komunikacemi Roskomnadzor už několikrát obvinil Facebook a Google, že nedodržují ruské zákony.

Plán zavedení tvrdších pokut připravila Putinova administrativa a k dokumentům se podle zdrojů agentury nyní mají vyjádřit představitelé technologického sektoru.

V současnosti má Rusko v této oblasti dva nástroje, a to pokuty, které zpravidla sahají do výše několika tisíc dolarů. Nebo může problematické online služby zablokovat, což je možnost, která s sebou nese technické obtíže.

Podle návrhu může být firmě, která nedodržuje pravidla, vyměřena pokuta do výše jednoho procenta jejích ročních příjmů v Rusku. Například tržby ruské dceřiné společnosti Googlu v roce 2017 činily 45,2 miliardy rublů (15,7 miliardy Kč). Aktuálně Google v Rusku, v rámci probíhajícího šetření Roskomnadzoru, čelí maximální pokutě 700 000 rublů. Podle navrhovaných změn může být pokuta uložena stejné společnosti několikrát, za každé zjištěné porušení pravidel.

17 příspěvků

21. 11. 2018

9:55
Nová roštová kormidla byla poprvé vyzkoušena loni při startu rakety Falcon 9 s...

Boeing a SpaceX se musí připravit na prověrku NASA. I kvůli marihuaně

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) připravuje rozsáhlou bezpečnostní prověrku společností Boeing a SpaceX, které budou do vesmíru dopravovat astronauty. Podle deníku The Washington Post je důvodem i chování zakladatele SpaceX Elona Muska.

20.listopadu 2018 v 20:15, příspěvek archivován: 21.listopadu 2018 v 09:42

Exclusive: NASA to launch safety review of SpaceX and Boeing after video of Elon Musk smoking pot rankled agency leaders https://t.co/woWjmEoa4C

Mluvčí NASA Bob Jacobs okolnosti prověrek odmítl komentovat. Vesmírná agentura se chce ujistit, že obě firmy splňují bezpečnostní požadavky včetně lpění na zákazu drog.

Musk si během nedávného rozhovoru streamovaném na internetu šlukl marihuany a napil whiskey, což podle informací The Washington Post vedení NASA přijalo s nelibostí. Proto si chce agentura zkontrolovat, jak to v obou společnostech vypadá.

„Musíme americké veřejnosti ukázat, že když posadíme astronauta do rakety, bude v bezpečí,“ uvedl v rozhovoru šéf NASA Jim Bridenstine. Dodal, že ve SpaceX má velikou důvěru, pokud ale budou zjištěny nedostatky, musí se okamžitě napravit. Kontrola začne v příštím roce a potrvá několik měsíců.

První lety s posádkou plánují SpaceX i Boeing v roce 2019. SpaceX pro pilotované lety vyvinul kosmickou loď Crew Dragon. Na svém webu uvádí, že by první zkušební let bez posádky chtěla uskutečnit již v lednu. Boeing pro dopravu astronautů připravil loď CST-100 Starliner.

Od roku 2011, kdy USA odstavily raketoplány, je americký program vysílání astronautů do kosmu zcela závislý na Rusku, které k pilotovaným letům používá lodě Sojuz.

23 příspěvků