Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krátké zprávy

5. 12. 2016

13:18
Značka Maxtor se vrací na trh

Značka Maxtor se vrací. Seagate ji rezervuje pro levné disky

Je to již deset let, co firma Seagate převzala výrobce disků Maxtor. Nyní se tato značka na trh vrací. Samozřejmě v režii Seagatu.

Dvou produktů od staronové značky si všiml server AnandTech. Jsou to externí disky Maxtor M3 a Maxtor D3 Station DAS devices. Stejně označené jsou přitom i disky, které mají místo značky Maxtor označení Samsung. Seagate disky Samsung získal v roce 2011.

Jak vyplývá z vyjádření firmy, bude značka Maxtor u levnějších produktů nahrazovat právě označení Samsung.

diskuse

11:27
HP na veletrhu ukázal i další designový počítač. Je to PC v reproduktoru s...

Microsoft vám chce novým systémem Home Hub pomoci v domácnosti

Amazon Echo a Google Home jsou samostatná zařízení, která vám mají pomoci organizovat čas, odpovídat na otázky, ale třeba i řídit v domácnosti teplotu, světla či okna. Do této oblasti se nyní chystá vstoupit společnost Microsoft.

Ta podle serveru Windows Central nyní připravuje systém s označením Home Hub. Cílem projektu je udělat z PC centrum domácnosti. Novinka totiž nebude samostatný přístroj, ale program, který bude mít funkce konkurence.

Fotogalerie

Některé funkce v letním vylepšení Windows (Anniversary Update - Redstone 1) mají již na Home Hub odkazovat, další se mají objevit v aktualizaci Creators Update (Redstone 2) v první polovině příštího roku a největší přísun funkcí má přijít na podzim 2017 s dalším velkým updatem (Redstone 3).

Podobně jako osobní asistentka Cortana bude Home Hub přístupný i při zamknuté obrazovce počítače nebo přenosného zařízení. Určitou výhodou novinky tak může být nejen ovládání hlasem, ale také rychlá práce na displeji.

Že se Microsoft nemusí zase až tolik snažit o svůj vlastní kus hardwaru, dokazují nové designové počítače, které není třeba schovávat pod stolem a navíc zvládnou i hlasovou komunikaci.

diskuse

2. 12. 2016

9:13
Nový drony DJI Phantom 4

Apple chce použít drony, aby vylepšil mapy a dohnal Google

Apple se chystá používat bezpilotní letouny, zmapovat vnitřní prostory, vylepšit navigaci, aby zpřesnil a rozšířil schopnosti své aplikace Mapy pro iOS a OS X.

Od dronů si slibuje, že budou zaznamenávat změny mnohem rychleji než současný systém mapovacích dodávek.

Apple má již od 22. března výjimku, či lépe řečeno povolení, od amerického úřadu pro letectví (U.S. Federal Aviation Administration), aby mohl použít letouny z DJI, Aibotix a další pro komerční účely, konkrétně pro „sběr dat, fotografování a nahrávání videa,“ připomíná Apple Insider.

diskuse

1. 12. 2016

11:30
Centrála YouTube

YouTube nově nabízí streamování videí ve 4K

Originálního obsahu ve 4K rozlišení přibývá, jak se mezi běžné uživatele dostávají přístroje, které záznam v takové kvalitě dokážou pořídit. Nově jim vychází vstříc videoslužba YouTube. Ta zprovoznila živé přenosy ve 4K. Vysílat lze klasická videa i ta 360°

Rozlišení 3840 × 2160 pixelů a rychlost 60 snímků za sekundu dá i při komprimaci poměrně slušný datový tok a tak se dá očekávat, že toto streamování bude spíše doménou domácích produkcí s pevným připojením nebo profesionálnějších přenosů, které si v terénu dokážou zajistit dostatečnou konektivitu. Firma sama varuje, že je třeba počítat s propustností 20 000 - 51 000 Kbps

Server YouTube 4K video podporuje už od roku 2010 a za tu dobu jich nashromáždil miliony. Chlubí se tak údajně největší on-line knihovnou se 4K obsahem.

diskuse

1. 12. 2016

8:32
Netflix nově umožní stahovat obsah k pozdějšímu sledování.

Netflix umožní stahovat videa na pozdější zhlédnutí. Ale ne všude

Netflix spouští možnost stahování filmů a seriálů, aby je mohl uživatel sledovat později. Umožňuje to nová verze aplikace, kterou však využijete pouze na mobilních zařízeních s operačními systémy Android a iOS. Jak připomíná server Engadget, toto rozhodnutí zrálo ve firmě dlouho, protože ještě před několika lety se Netflix vyjádřil, že ke spuštění této funkce nikdy nedojde. Konkurence však donutila firmu názor změnit.

30.listopadu 2016 v 15:02, příspěvek archivován: 01.prosince 2016 v 07:54

VIDEO: Airplane mode. Road trip mode. Stuck-in-the-subway-for-20-minutes mode. Your favorite stories are now available for download any time. https://t.co/g7QZA3TyE8

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Airplane mode. Road trip mode. Stuck-in-the-subway-for-20-minutes mode. Your favorite stories are now available for download any time. https://t.co/g7QZA3TyE8

Firma tak vychází vstříc svým více 85 milionům uživatelů. Řada z nich chce sledovat filmy například na palubě letadla nebo v metru, další chtějí šetřit data svého mobilního tarifu.

Na výběr je stažení ve standardní a vysoké kvalitě. Nabídka se netýká všech titulů.

diskuse

3:38
Čtyři nové prvky v periodické tabulce

Přepište si učebnice chemie. Do tabulky prvků přibyly Nh, Mc, Ts a Og

Mezinárodní unie pro čistou a aplikovanou chemii (IUPAC) oznámila definitivní schválení jmen nových prvků do periodické soustavy prvků:

  • Nihonium se zkratkou Nh (113 protonů) vychází ze slova Nihon, což znamená Japonsko a odkazuje k japonským objevitelům.
  • Moscovium se zkratkou Mc (115) odkazuje na ruské objevitele (v češtině se objevuje překlad moskovium).
  • Tennessin se zkratkou Ts (117) odkazuje na americký stát Tennessee (Mc a Ts byly objeveny za spolupráce obou týmů).
  • Oganesson se zkratkou Og (118) je pojmenován na počest ruského chemika Jurije Oganěsjana (anglicky Oganessian).

Tato jména byla navržena již v červnu a nyní byla po veřejném připomínkovacím řízení oficiálně schválena a zapsána do tabulky namísto provizorních jmen vycházejících z latinských názvů pro příslušná čísla: ununtrium (113), ununpentium (115), ununseptium (117) a ununoctium (118).

Aktualizace: Článek jsme rozšířili a doplnili.

diskuse

30. 11. 2016

14:44
Internet Archive

Americký internetový archiv chce vytvořit kanadskou zálohu. Kvůli Trumpovi

„Devátého listopadu jsme se v Americe vzbudili a měli jsme novou vládu, která slibuje radikální změny,“ píše Brewster Kahle, zakladatel neziskové organizace Inernet Archive, která zálohuje internetové stránky. „Byla to dobrá připomínka toho, že instituce, které plánují do budoucna, musejí být připraveny na změnu. Pro nás to znamená uchovat naše data v bezpečí, v soukromí a snadno dustupná. Znamená to připravit se na internet, který může v budoucnu více podléhat restrikcím. Připravit se na svět, ve kterém vládní šmírování nezmizí, ale spíše se ještě rozšíří.“ Kahle zdůrazňuje, že řada knihoven v minulosti zanikla kromě přírodních katastrof také kvůli změně režimu.

Podle Kahlea je jedním z možných kroků vytvoření kanadské kopie datového pole. Ta by podle něj stála miliony dolarů. Média tento zvažovaný krok dávají do zkratky se zvolením Donalda Trumpa. A tato novinářská zkratka zřejmě přispívá i k tomu, že se žádost o příspěvky lépe šíří.

Internet Archive žádá o příspěvky na provoz

Internet Archive žádá o příspěvky na provoz

Od roku 1996 počítače kalifornské neziskové organizace Internet Archive procházejí celý dostupný internet a vytvářejí jeho pravidelné zálohy. V roce 2014 překročili hranici 15 petabytů uložených webových stránek (petabajt je milion gigabytů) . Pomocí Wayback Machine se tak můžete podívat například na historické kopie webových stránek, ale také si zahrát staré počtačové hry nebo číst miliony volně dostupných knih.

Aktualizace: Opravili jsme mnohoznačný titulek.

diskuse

29. 11. 2016

14:52
Nabídka produktů Apple AirPort

Apple po 17 letech končí s wi-fi routery. Už mu příliš nevydělávaly

Podle agentury Bloomberg z oddělení, které se zabývalo routery, již v průběhu tohoto roku odcházeli pracovníci a přecházeli na jiné projekty, především do Apple TV.

Apple se tak chce úzce soustředit na produkty, které jí vydělávají nejvíce, především iPhony. I proto firma prezentuje finanční výsledky odděleně pro mobilní telefony, iPady a počítače a třetí kategorii tvoří ostatní produkty jako Apple Watch, Apple TV a další příslušenství. Tato kategorie ovšem tvoří jen 5 % příjmů firmy a patří sem i AirPorty.

Ty jsou v současné době k dispozici ve třech variantách: bezdrátová základna/router AirPort Express, výkonnější AirPort Extreme a router s integrovaným diskem AirPort Time Capsule.

diskuse

13:51
Výstavba kabelu FASTER. Kabel se táhne 9000 km ze západního pobřeží USA až do...

Výjimečná smůla: loď kotvou přerušila internetové kabely na mořském dně

„Je to nejzávažnější komplikace, kterou jsme u podmořských kabelů kdy viděli,“ prohlásil Daragh McDermott, ředitel vnějších vztahů telekomunikačního operátora JT, jemuž poškozené kabely patří. „Poškození tří podmořských kabelů v jednom dni, to je nesmírně smolná a zcela nová situace“, doplnil McDermott.

Všechny tři podmořské kabely zajišťovaly konektivitu Normanských ostrovů s Velkou Británií a podle všech indícií je poškodila lodní kotva tažená po mořském dně. Která loď škodu způsobila, se zatím vyšetřuje, spekuluje se také o poškození dalších kabelů patřících jiným společnostem. Konektivitu provizorně zajišťuje kabel z Francie, uživatelé vysokorychlostního internetu si musí dočasně zvyknout na nižší propustnost přetíženého spoje.

O kotvou poškozeném podmořském kabelu jsme psali i v roce 2012, kdy přetržení páteřního spoje zpomalilo internet v části Afriky. Poškození občas neuniknou ani vnitrozemské kabely, v roce 2011 se důchodkyni podařilo pilkou na dřevo odpojit od světové sítě Arménii a Gruzii.

diskuse

13:07
Google na základě žádostí odstranil za 12 měsíců zhruba 908 milionů odkazů na...

Google měl za rok stáhnout přes miliardu odkazů na pirátský obsah

Mohlo by se zdát, že díky různým multimediálním streamovacím službám ubývá pirátského obsahu. Podle počtu žádostí organizací, které se starají o ochranu autorských práv, ale i dalších subjektů hlásících nelegální obsah je to však jinak.

Podle Google Transparency Reportu totiž nárůst požadavků na odstranění odkazů stále roste. Jak si všiml server TorrentFreak, poprvé počet těchto žádostí překonal hranici jedné miliardy, konkrétně to bylo 1 007 741 143 žádostí.

Nárůst množství žádostí o odstranění odkazů na nelegální obsah z vyhledávání na Googlu.

Nárůst množství žádostí o odstranění odkazů na nelegální obsah z vyhledávání na Googlu.

Jak vyplývá z přiloženého grafu, tento nárůst se patrně hned tak nezastaví, a tak se můžeme zanedlouho dočkat dalšího nárůstu.

Google všechny požadavky nevyřídil kladně, vyhověl ve zhruba 908 milionech případů a přes 32,5 milionů žádostí zamítl. Ve více než 53 milionech případů bylo hlášení duplicitní a 13,7 milionů požadavků vedlo na již nefunkční adresy.

diskuse

8:43
Samsung logo

Samsung patrně prodá svou počítačovou divizi Lenovu a bude se dělit

Samsung se zbavuje problematických aktiv. Nedávno prodal svou tiskárenskou divizi společnosti HP a nyní se patrně jeho výroba počítačů přesune pod křídla konkurenčního Lenova. Cena transakce by podle serveru The Investor měla stát v přepočtu asi 22 miliard korun. Rozhovory prý trvají již několik měsíců, ale zatím nedospěly do finále.

Zpráva přichází zhruba dva roky poté, co se firma s počítači stáhla s evropského trhu.

Samsung Electronics zároveň podle agentury Reuters nyní zvažuje, zda by se nerozdělil na dvě společnosti. K rozdělení firmu tlačí někteří menšinoví akcionáři. Mateřský Samsung Group je totiž propojen prostřednictvím komplikované sítě křížového vlastnictví akcií, což spojuje firmu Samsung Electronics s mnoha jinými přidruženými a dceřinými firmami ze skupiny Samsung, od lodní dopravy po těžký průmysl a pojišťovnictví. Investoři tak nejsou schopni správně vyhodnotit, jaká je aktuální hodnota jednotlivých firem ze skupiny, cituje ČTK ze serveru BBC.

diskuse

28. 11. 2016

16:16
VLC testuje přehrávání 360°videí

VLC jde vstříc trendu a zvládne přehrát 360° videa

Stále větší dostupnost kamer a setů, které zvládnou nahrávat sférická videa, nutí reagovat výrobce přehrávačů. K podpoře 360° videí se nyní přihlásila i skupina vytvářející velice populární přehrávač VLC.

Ten se chlubí tím, že přehraje téměř každý formát videa na mnoha platformách, sférické video tak nemůže chybět. Organizace VideoLAN, která VLC vyvíjí, nyní vydala testovací verzi, která právě taková videa i snímky dokáže zobrazit a přehrávat.

VideoLAN na nové funkci pracuje ve spolupráci s firmou Giroptic, která se na tuto oblast specializuje.

Betaverze je nyní dostupná pro Windows a OS X, ale dá se očekávat, že se brzy objeví i na dalších platformách, jako jsou Android, iOS a Xbox One.

Přehrávač VLC by se podle jeho tvůrců mohl dostat i na sety pro virtuální realitu a v příštím roce by mohl zvládnout pracovat i s prostorovým audiem, kdy se zvuk mění při pohybu hlavou.

diskuse

15:34
HP Elite x3 díky funkci Continuum částečně nahradí PC.

Microsoft připravuje simulaci x86 Windows 10 na procesorech ARM

Operační systém Windows je od svého vzniku spojen s procesory architektury x86. Existují sice různé emulátory, které se je pokoušejí spustit i na platformě ARM, ale ty zatím Microsoft oficiálně nepodporoval.

To se má nyní podle serveru ZDNet změnit. Vlastní emulátor totiž chystá právě samotný Microsoft a uvést ho má na podzim 2017 v rámci velkého updatu Windows 10 s označením „Redstone 3“. Emulaci mají konkrétně podporovat 64bitové ARM čipy.

Firma údajně chystá tuto novinku kvůli svému systému Continuum, který umožňuje k malému mobilnímu zařízení s Windows Mobile připojit externí monitory, klávesnice a další periférie. Continuum, respektive Windows Mobile totiž zatím zvládají jen tzv. univerzální aplikace (Universal Windows Platform ,UWP), běžné Windows 10 programy spustit nejdou.

Poptávka po x86 programech na Windows Mobile zařízeních přichází především z firemní scény.

diskuse

11:35
Tlačítko nouzového odstavení reaktoru I v nejstarší švýcarské jaderné...

Švýcaři v referendu odmítli předčasný konec jaderných elektráren

Švýcaři dnes ve všelidovém hlasování odmítli iniciativu zelených, kteří chtěli zkrátit životnost všech pěti jaderných elektráren v zemi na nejvýše 45 let a zároveň zakázat výstavbu nových. Proti návrhu se nakonec vyslovilo 54,2 procent hlasujících a 20 z 26 kantonů při volební účasti kolem 45 procent.

Zatímco ve frankofonních kantonech na západě iniciativa uspěla, v německojazyčných ztroskotala. V kantonu Schwyz v centru Švýcarska se proti návrhu vyslovilo dokonce 68 procent voličů, největší podporu naopak získal v městských kantonech Basilej a Ženeva, kde ho podpořilo kolem 60 procent hlasujících.

Atomové elektrárny vyrábí dvě pětiny švýcarské elektřiny, téměř celý zbytek pochází z vodních elektráren (55%). Po havárii ve Fukušimě vláda sestavila plán odstavit jaderné elektrárny „na konci jejich přirozené životnosti“. Pro odpůrce jaderné energie příliš vágní pojem, umožňující provozovat reaktory teoreticky donekonečna, a tak sebrali postupně nutných sto tisíc hlasů na vyvolání referenda. (Dnes už je situace jiná, má prý vzniknout plán na odstavení všech elektáren do roku 2050, ale referendum se konalo stejně.)

Švýcarská jaderná flotila je zajímavá: země má nejstarší jaderné elektrárny na světě. Beznau I začala dodávat elektřinu do sítě již v roce 1969, Beznau II a Mühleberg v roce 1972. O sedm let později následoval Gösgen a v 80. letech se přidala poslední elektrárna Leibstadt.

diskuse

9:43
Párty (ilustrační foto)

Google vám v reálném čase ukáže, jak plno je ve vaší oblíbené hospodě

Zhruba rok a půl již Google ukazuje v rámci služby Popular Times, kdy jsou některé restaurace, bary a další podobné podniky zpravidla zaplněné. Nyní se firma rozhodla, že tuto schopnost vyhledávání na Google Mapách rozšíří o aktuální stav zaplnění místa.

Google ukáže v rámci Popular Time zaplněnost restaurace, baru i obchodu.

Google ukáže v rámci Popular Time zaplněnost restaurace, baru i obchodu.

Podobně jako u sledování hustot dopravy používá k tomu Google anonymizovaná lokalizační data, které získává z mobilních zařízení a dalších zdrojů. V reálném řase můžete zjistit, kde právě „mrtvo“ a kde to žije.

„Můžete zjistit, jak dlouho lidé zůstávají v daném místě. To vám pomůže naplánovat si itinerář na minutu. Můžete si tak být jisti, že máte dostatek času, abyste si stihli dát šálek horké čokolády v místní cukrárně, než vyrazíte do restaurace, kde máte večeři,“ radí Google.

Firma podle svých slov přišla s nápadem na ukazatel zaplněnosti místa v rámci výprodejové akce Black Friday, kdy se před obchody tvoří velké fronty.

diskuse

25. 11. 2016

15:16
Britská vlajka před sídlem Evropské komise v Bruselu (16. února 2016)

K historii navštívených stránek se dostane kde kdo, navrhuje britský zákon

„Každý se dostane k celé vaší historii otevřených internetových stránek,“ varuje titulek britského deníku Independent. „A to včetně finančního úřadu, sociálky nebo hlavního hygienika.“ Nový zákon (PDF), který je v Británii těsně před schválením, přikazuje poskytovatelům internetového připojení uchovávat kompletní historii otevřených stránek daného uživatele či zákazníka. Na vyžádání by pak takový seznam měl být k dispozici úřadům.

Na seznamu těch, kteří mají k internetové historii přístup, je pochopitelně policie (městská, státní, námořní, dopravní, vojenská atd.) nebo rozvědka a tajná služba. Kromě nich si ale o kompletní výpis může zažádat také komise pro regulaci gamblingu, hasiči, hlavní hygienik, lékařské instituce, daňový úřad nebo národní zdravotní pojišťovna.

Kritikové zákona dlouhodobě upozorňují na snadnou zneužitelnost a nedostatečný dohled nad tím, za jakých okolností mají organizace k historii přístup. Jiní doporučují Britům, aby preventivně pro prohlížení internetových stránek používali VPN, tedy virtuální „tunel“, který znemožní poskytovateli internetového připojení zjistit, které stránky daný uživatel navštěvuje.

diskuse

22. 11. 2016

15:14
Logo Oracle

Oracle koupil společnost Dyn, jejíž servery padly při útoku kamer a STB

Společnost Oracle se podle serveru CTR rozhodla získat firmu Dyn. Její DNS servery sice neustály internetový útok vedený mimo jiné kamerami a set-top boxy (STB), ale na druhou stranu má řadu zajímavých zákazníků a je to jedna z největších firem svého druhu v USA.

DNS

Domain Name Server

slouží k přesměrování jmenných adres (například "idnes.cz") na číselnou IP adresu (v tomto případě "194.79.52.192"). Nemusíme si tedy pamatovat IP adresy a celý web je mnohem přehlednější a navigace snadnější. Kdykoli zadáte do prohlížeče adresu nebo kliknete na odkaz, prohlížeč kontaktuje DNS a nechá si přeložit doménové jméno na IP adresu.

Od koupě si Oracle slibuje, že posílí v oblasti cloudových služeb a bude tak moci lépe konkurovat firmám jako Amazon, Google, Microsoft a dalším.

Také získá přístup ke zhruba 3 500 společnostem, s nimiž nyní Dyn spolupracuje. Patří mezi ně Netflix, Spotify, Pfizer, Reddit nebo Twitter. Servery právě těchto zákazníků nebyly přístupné nebo jen těžko, když probíhal již zmíněný útok, jehož důsledky jsme popsali zde.

Oracle za společnost zaplatí podle webu Fortune asi 600 až 700 milionů dolarů (cca 15 -17,5 mld. korun),

diskuse

23. 11. 2016

18:26
(Ilustrační snímek)

Facebook chce do Číny, a tak vyvinul systém, který umí cenzurovat

Americká internetová společnost Facebook v tichosti vyvinula cenzorský software, který by jí měl pomoci vrátit se na čínský trh. S odvoláním na současné i bývalé zaměstnance podniku, kteří si nepřáli být jmenováni, o tom informoval list The New York Times.

Vývoj softwaru, který umožňuje blokovat zobrazování vybraných informací ve specifických geografických oblastech, podle listu podpořil generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg. Zdroje také uvedly, že Facebook nehodlá software sám využívat, pouze nabízet k využití jiným subjektům.

Facebook existenci softwaru nepotvrdil, ani nepopřel. „Zajímáme se o Čínu a věnujeme čas tomu, abychom o této zemi více věděli a lépe jí rozuměli,“ uvedla mluvčí Facebooku. „Ale ohledně přístupu k Číně jsme neučinili žádné rozhodnutí. Právě teď se zaměřujeme na pomoc čínským podnikům při expanzi na nové trhy mimo Čínu s využitím naší inzertní platformy,“ dodala mluvčí podle agentury Reuters.

Čína zakázala sociální síť Facebook v roce 2009 po krvavých nepokojích v Urumči v autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny. Opatření bylo součástí snahy zastavit šíření informací o těchto etnických nepokojích.

diskuse

21. 11. 2016

21:23
Malware se šíří pomocí „obrázku“ s příponou SVG

Nachytali jste se na zavirovaný „obrázek“? Po Facebooku se šíří zlé SVG

Po sociální síti Facebook - konkrétně skrze chatovací síť Messenger - se šíří nový virus. Jako nositele využívá soubor s přílohou SVG. Tento formát je určen k popisu vektorových grafických informací (odtud Scalable Vector Graphics) a do jeho těla ukryli autoři viru škodlivý kód, který se stará o jeho další šíření.

Kód viru, který se tváří jako SVG

Kód viru, který se tváří jako SVG

Uživatel, který takovou přílohu otevře, se stává obětí a zároveň šiřitelem viru. Těžko pak může zabránit dalšímu šíření. Jeho přátelé a známí od něj dostanou soukromou zprávu obsahující tento „obrázek“, čímž nákaza pokračuje. Pokud tedy dostanete takovouto zprávu, neotevírejte ji a místo toho dotyčného odkažte na tento článek, kde najde návod, jak se infekce zbavit.

Jak se zbavit infekce

Pokud jste na počítači tuto přílohu otevřeli a z vašeho účtu chodí zprávy vašim kontaktům, znamená to, že jste tímto virem napadeni.

V takovém případě doporučujeme:

  1. Zkontrolujte, jaké aplikace mají oprávnění k vašemu Facebooku (zde) a odstraňte všechny aplikace, které nepoužíváte (možná budete překvapeni, kolika aplikacím jste dali ke svému účtu přístup)
  2. Vymažte cookies a cache prohlížeče (dostupné v menu prohlížeče)
  3. Prohlédněte rozšíření v prohlížeči a vymažte ta, která nepoužíváte/neznáte (například. rozšíření „One“)
  4. Restartujte počítač (není nutné)
  5. Zkontrolujte počítač aktualizovaným antivirovým programem
  6. Pokud chcete, můžete tuto příležitost také využít k tomu, že změníte heslo a zvýšíte svou on-line bezpečnost například používáním dvoustupňového zabezpečení účtů (více v našem rozsáhlém článku)

Virus se zatím - alespoň podle ohlasů v médiích - šířil zpočátku především mezi českými, slovenskými a polskými uživateli Facebooku. Doména ve viru odkazuje na Palau (.pw).

Na útok upozornil například bezpečnostní výzkumník Bart Blaze, který také poukázal na to, že škodlivé SVG instaluje doplněk/rozšíření do prohlížeče Chrome.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili podrobnosti.

diskuse

13:05
Logo Symantec

Symantec koupil firmu na ochranu před krádeží identity za 60 miliard

Americký výrobce bezpečnostního softwaru Symantec zaplatí 2,3 miliardy dolarů (asi 58,5 miliardy korun) za převzetí firmy LifeLock. Ta se zabývá ochranou před krádeží identity. Symantec uvedl, že od převzetí LifeLocku očekává podporu tržeb své divize pro kybernetickou bezpečnost. Symantec se kvůli slábnoucí poptávce po osobních počítačích potýká s poklesem prodeje antivirového softwaru Norton.

Kanceláře společnosti LifeLock

LifeLock nabízí služby, jejichž cílem je ochránit spotřebitele před zneužitím identity. Společnost má asi 4,4 milionu zákazníků a podle slov na blogu očekává, že akvizice firmy přenese produkt na novou úroveň.

„Spojením Nortonu a LifeLocku budeme schopni spotřebitelům zajistit komplexní kybernetickou ochranu,“ uvedl generální ředitel firmy Symantec Greg Clark.

Dohoda o převzetí ohodnocuje každou akcii LifeLocku na 24 dolarů. To je proti páteční závěrečné ceně na burze navýšení o asi 16 procent.

Převzetí LifeLocku je v souladu se snahou společnosti Symantec o diverzifikaci aktivit. Symantec se už v červnu dohodl, že za 4,65 miliardy dolarů koupí firmu Blue Coat, která pomáhá chránit webové vstupní brány podniků před kybernetickými útoky.

diskuse

18. 11. 2016

14:41
(Ilustrační snímek)

Ubytovací AirBnB vám chce vydělat peníze i na plánování výletů

Pomoci k tomu chce nasazením novinky Trips, která má místním umožnit nabídnout své zkušenosti, znalosti a další a nechat si za to zaplatit. Nejjednodušeji si to lze představit na příkladě, kdy si prostřednictvím AirBnB Trips přehrajete na nějakém zajímavém místě informace od místního uživatele, který vám tak předá nějaký vlastní zážitek s touto oblastí spojený.

Podle serveru Business Insider ale v Trips najdete i věci, jako je lekce vaření od místního kuchaře nebo lov lanýžů v Toskánsku.

Služba tak doplňuje již dříve představený systém jednoduchých průvodců.

diskuse

10:40
Čínští tchajkonauté Ťing Chaj-pcheng (vpravo) a Čchen Tung (vlevo) před odletem...

Zatím nejdelší výlet čínských kosmonautů do vesmíru skončil

Dvojice čínských astronautů se dnes po měsíci úspěšně vrátila na Zem. Informovala o tom čínská státní televize. Mise byla nejdelším pobytem lidské posádky ve vesmíru v rámci čínského kosmického programu. Přistávací modul Šen-čou 11 (Božská loď) dosedl na severu autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko v severní Číně.

První pobyt v nové laboratoři

Devětačtyřicetiletý Ťing Chaj-pcheng a sedmatřicetiletý Čchen Tung od 18. října působili na palubě čínské experimentální laboratoře Tchien-kung 2 (Nebeský palác), která je od září na oběžné dráze zhruba 400 kilometrů nad zemským povrchem.

Fotogalerie

Na programu měli mimo jiné lékařské experimenty a testování technologií a systémů připravovaných pro vyslání základního modulu čínské vesmírné stanice v roce 2018.

Kvůli tomu bude k laboratoři vyslána nákladní loď Tianzhou 1 (Nebeské plavidlo), která tam doveze palivo a zásoby na podporu života. Bude to podle serveru Tech Times první velká čínská nákladní loď. K cestě má využít novou generaci raket Čchang Čeng 7, které patří ke středně velkým raketám.

Stanice by měla začít plně fungovat v roce 2022 a být v provozu asi deset let.

Ukončená mise byla šestou čínskou vesmírnou výpravou s lidskou posádkou. Předchozí pilotovanou kosmickou výpravu Čína uskutečnila v červnu 2013, kdy tři její kosmonauti strávili dva týdny na palubě experimentální laboratoře Tchien-kung 1. Ta byla na oběžné dráze od roku 2011 a letos byl její provoz ukončen.

Čína se po někdejším Sovětském svazu a USA stala v roce 2003 třetí zemí, jež dokázala vlastními silami dopravit na oběžnou dráhu člověka. V roce 2008 první čínský kosmonaut vystoupil do volného prostoru a v roce 2013 přistála nepilotovaná čínská vědecká sonda na Měsíci.

diskuse

16. 11. 2016

13:52
Kniha obsahuje 450 fotografií produktů z let 1998 - 2015.

Apple začal prodávat vlastní „Bibli“. Jsou v ní fotky jeho produktů

Zlé jazyky si z uživatelů produktů od Applu utahovaly, že jsou jak náboženská sekta. Firma jim teď dala tak trochu za pravdu, když se v jejím e-shopu objevila nová neelektronická položka. Je jí klasická papírová kniha.

Nečekejte však žádný román ani životopis, vlastně nečekejte téměř žádný text. Kniha je věnována designu Applu a obsahuje fotografie 450 produktů Applu od roku 1998 do 2015, tedy od iMacu až po Apple tužku.

Novinka nese titul „Designed by Apple in California“ a podtitul Kronika 20 let designu Applu. Vedle produktů ukazuje i materiály a procesy, které společnost využívala a využívá.

Fotogalerie

„Tento archiv má být souborem mnoha produktů, které náš tým navrhl v průběhu let. Doufáme, že to pomůže porozumět tomu, jak a proč existují, a poslouží jako zdroj informací pro studenty všech disciplín designu,“ popisuje důvod vzniku knihy Jony Ive, který má v Applu na starosti design.

Kniha je vytištěna na speciálním papíru, který byl obarvený na zakázku a má matně stříbrné hrany. Potenciální zájemci si mnohou vybrat ze dvou velikostí a musí se připravit na Apple cenu. Menší tak stojí necelých 200 dolarů (cca 5 000 korun) a větší 300 dolarů (asi 7 500 korun). Nejbližší destinace, kde je k dostání, je Německo.

diskuse

8:49
Experiment „Quick, Draw“ ukazuje možnosti strojového učení z dílny Google

Dokážete kreslit tak, aby vás pochopila umělá inteligence?

„Vidím čáru, klikyhák, krabici... aha, už vím, to je obálka!“

Takhle postupně hádala umělá inteligence v experimentu Quick, Draw moji jednoduchou kresbičku. Experiment připomíná oblíbenou společenskou hru Aktivity, kde jeden člověk kreslí a další lidé hádají, co měl podle kartičky nakreslit. Tady ovšem nehádají lidé, ale počítač. Stránka funguje přímo v prohlížeči a nejlépe se nám kreslilo na mobilním telefonu.

Hra trvá pouze několik minut a na konci máte možnost podívat se podrobně na to, jak počítač „uvažoval“. Uvidíte, jaké byly jeho nejlepší odhady a také si můžete svou kresbu srovnat s ostatními kresbami, podle kterých se umělá inteligence v tomto případě při rozpoznávání řídila. Jednoduchý náhled do komplikovaného světa neuronových sítí...

Experimentů ukázal Google více, tenhle se nám ale zalíbil nejvíce. Cílem těchto pokusů je ukázat veřejnosti i vývojářům, jaké jsou nové možnosti cloudových knihoven pro umělou inteligenci a strojové učení, které Google vývojářům nabízí.

diskuseNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.