Ilegální Česká národní rada musela zabránit spontánnímu pražskému povstání - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ilegální Česká národní rada musela zabránit spontánnímu pražskému povstání

Pražské povstání se snažila řídit ilegální Česká národní rada, která se zformovala v únoru 1945. Jedním z prvních úkolů bylo zajistit zbraně a zabránit spontánnímu povstání, než se přiblíží spojenci.

Albert Pražák, vážený literární vědec a nestraník a za komunisty Josef Smrkovský zakládají ČNR 24. února 1945. | foto: Karel Jerie pro Technet.cz

V březnu 1945 narušilo přípravy českých odbojářů k povstání rozsáhlé zatýkání. Přesto se brzy podařilo zpřetrhané svazky obnovit a lidi aktivizovat. Velení vojenské organizace se ujal generál František Slunečko, krycím jménem Alex, který se skrýval na Mladoboleslavsku.

Seriál o pražském povstání

Připravili jsme pro vás šestidílný seriál věnující se vybraným událostem z konce války, které se souhrnně nazývají pražské povstání. První díl „Rozhlas volá o pomoc, mizí německé nápisy. Začalo pražské povstání“ si můžete přečíst zde.

Dne 23. dubna se do hlavního města přesunul velitel výsadku Platinium-Pewter kapitán Jaromír Nechanský s podporučíkem Jaroslavem Klemešem, který obsluhoval radiostanici Anna. Měli zajistit přijetí vojenského materiálu pro Prahu.

Praha Nechanského zklamala. Ukázal to i jeho vzkaz Karlu Veselému-Štainerovi z ilegální Rady tří na Moravu: „Zde to stojí za h... Zde nebylo vojensky uděláno pranic. Politikové se stále dohadují a rozdělují si místa. Zbraně nemáme žádné a zvenku chtějí akce.“

Na podnět Rady tří, ilegální Ústřední rady odborů a čtvrtého ilegálního ústředního vedení KSČ, se už na podzim 1944 začal pomalu formovat vrcholný orgán odboje – Česká národní rada. Dvě hlavní organizace, které ji připravovaly, byly levicové.

„To nebyla náhoda,“ upozorňuje historik Stanislav Kokoška. „Byl to logický odraz stavu domácího hnutí odporu z jara 1945, v němž po rozbití Přípravného revolučního národního výboru gestapem v létě 1944 chyběla ilegální organizace, která by mohla být svou autoritou rovnocenným politickým partnerem komunistů. Jedině Rada tří podporovala Beneše a demokratické principy, avšak její hlavní síly byly převážně na Moravě.“

Albert PRAŽÁK

(11. června 1880 – 19. září 1956)

Předseda České národní rady profesor dr. Albert Pražák byl vědec a nikoli politik. Pocházel z Chroustovic u Českého Mýta. Na Karlově univerzitě vystudoval slovanskou a germánskou filologii, přednášel na bratislavské univerzitě a potom se vrátil do Prahy. Věnoval se staročeské, slovenské a za války i buditelské literatuře.

Jako uznávanou osobnost ho zástupci ilegálních politických stran vybrali ke konci války do čela České národní rady. Když vláda na zákrok Sovětů činnost ČNR ukončila, vrátil se Pražák bez výčitek na univerzitu. Přesto v roce 1946 napsal: „Pražské a mimopražské povstání je krásný a nesmazatelný list našich dějin na konci druhé světové války a nebude nikdy vytržen z mysli dnešního pokolení ani z pamětí pokolení budoucích.“

Po únorovém puči roku 1948 upadl u komunistů v nemilost a dělali mu potíže i při jeho vědecké práci.

Většina zakládajících členů předsednictva ČNR se poprvé sešla v bytě Josefa Kubáta 24. února 1945. K aktivnější činnosti se probudila koncem dubna. Předsedou ČNR se stal Albert Pražák, vážený literární vědec a nestraník. Místopředsedy za komunisty Josef Smrkovský, za sociální demokraty Josef Kotrlý, za katolíky Vilém Schaffer, za národní socialisty Otakar Machotka a za Revoluční hnutí zemědělců Jaromír Kafka. Funkci generálního tajemníka obsadil odborář Josef Kubát. Tiskové věci dostal na starost komunista Lumír Čivrný. O vojenské záležitosti se staral kapitán Jaromír Nechanský. Vedení magistrátu měl původně převzít sociální demokrat Ladislav Pičman. Ale Josef Smrkovský o své vůli rozhodl, že tam vyšle komunistu Václava Vacka. Ten měl vzhledem k politické naivitě a nezkušenosti Pražáka i některých dalších nekomunistů v ČNR hlavní slovo.

Nechanský sestavil vojenský štáb, který propracoval podrobnosti ozbrojeného vystoupení v hlavním městě; později se stal vojenskou komisí ČNR. Začátkem května komise odhadovala, že bude mít jednotky zhruba v síle 10 tisíc mužů. Pro tuto malou armádu měla shodit zbraně v pražském okolí britská letadla startující z italské základny v Bari.

Vojáci se připravovali nezávisle

K povstání se chystali rovněž vojáci, kteří však o akcích ČNR a Nechanského nic nevěděli. V Praze zůstala po zatčení mnoha odbojářů skupina vedená podplukovníkem Raimondem Mrázkem a zpravodajci podplukovníka Františka Bürgera. Bürger měl navazovat kontakty s policií, četnictvem, finanční stráží a vládním vojskem. To se mu dařilo. Za pomoci kapitána Josefa Stejskala vytvořil stínovou velitelskou strukturu, která se opírala o dobře zorganizovanou a vycvičenou Technickou nouzovou pomoc, organizaci, která měla zasahovat po náletech. Současně se začal stýkat s bývalými legionáři okolo generála Kutlvašra. Podplukovník Mrázek a další důstojníci sjednocovali členy pražských polovojenských ilegálních skupin a v některých podnicích, jako třeba v dopravních podnicích a elektrárnách, podchycovali vycvičené záložníky.

Povstání, den po dni

4.5. - 9.5.1945

Generál Patton slíbil, že zavolá z pražské telefonní budky.
Jedním se symbolů pražského povstání je barikáda.

Hlavnímu městu chybělo to nejdůležitější – dobře vycvičení a vyzbrojení vojáci. Velitelství Bartoš mohlo počítat se dvěma stovkami četníků, necelými čtyřmi tisíci policisty, 150 vládními vojáky a 900 muži finanční stráže – ti měli pistole a asi 400 pušek. Dále mělo k dispozici čtyři tisíce příslušníků Technické nouzové pomoci, rovněž hasiče, železničáře a tramvajáky. A na osm tisíc partyzánů bylo roztroušeno po celém protektorátu.

Velitelství se snažilo, aby činnost všech těchto složek byla v okamžiku vypuknutí povstání zkoordinovaná. Chystalo plány na přepadení některých menších německých míst, v nichž by se daly získat zbraně, na obsazení některých důležitých objektů, na zajištění náhradního vysílání rozhlasu a podobně.

Pochybnosti: Povstání by bylo sebevraždou

V noci z 2. na 3. května měli Britové shodit první zbraně pro Prahu. Ale letadla nepřiletěla, zato přišly zprávy o nepokojích v Poděbradech. Nechanský proto navrhl, aby ČNR nařídila vojenskou pohotovost, do Prahy stáhla jednotky z venkova a ty by podle možností přepadly některé vojenské objekty, v nichž by se vyzbrojily. Avšak předsednictvo ČNR opatrně rozhodlo: „S akcí vyčkávat tak dlouho, až bude značná naděje, že nedojde k ozbrojenému střetnutí s Němci.“

Němci měli v Praze posádku asi 30 tisíc mužů. Ve vojenských prostorech na Milovicku, Benešovsku a Neveklovsku se cvičilo 60 tisíc esesáků a příslušníků wehrmachtu vyzbrojených těžkými zbraněmi. A od Drážďan až po Brno ležela milionová armáda maršála Ferdinanda Schörnera.

70 okamžiků druhé světové války

Za těchto podmínek by bylo povstání sebevraždou. ČNR a oba štáby musely čekat, až se přiblíží spojenecké armády, a spíše se snažily samovolný výbuch odporu oddálit.

Dobytí Berlína za příliš vysokou cenu

Dvacet dnů úspěšně pronikaly tanky 12. skupiny americké armády generála Omara Bradleyho ve směru na Drážďany. Večer 11. dubna dorazila 9. armáda generála Williama Simpsona k Labi. O dva dny později se po provizorním mostě začaly přesunovat na východní břeh a potom hurá na Berlín! Zbývalo jim necelých sto kilometrů. Rusové byli v té chvíli mnohem dál a Němci s nimi zuřivě bojovali, zatímco Američanům se stále častěji vzdávali bez jediného výstřelu. I když německou metropoli by i oni museli těžce dobývat.

Když se o tom dověděl generál Dwight Eisenhower, zeptal se Bradleyho: „Brede, jakou cenu bychom podle tebe museli zaplatit, kdybychom měli od Labe dojít do Berlína?“

„Ikeu,“ oslovil ho kamarádskou přezdívkou velitel 12. skupiny armád, „předpokládám, že by nás to stálo nějakých sto tisíc vojáků.“ A po chvilce dodal: „Možná příliš vysoká cena, abychom ji zaplatili jenom za prestižní cíl, zvlášť kdybychom se museli stáhnout a přenechat území někomu jinému.“

Eisenhower neodpověděl. Později se radil s předsedou Sboru náčelníků štábů generálem Georgem Marshallem, bez něhož neudělal žádné důležité rozhodnutí. A v neděli 15. dubna nařídil postup zastavit. Bradleyho, Simpsona a tisíce amerických vojáků tím naštval. Už se viděli jako vítězové v metropoli nacismu.

Eisenhower sdělil Stalinovi, že Berlín přenechává jeho vojskům. Ale maršál mu nevěřil: Jaký podraz na nás chystají?! Maršálům Koněvovi a Žukovovi nařídil, aby okamžitě přiletěli do Moskvy, a tam rychle sestavili plán na dobytí Berlína. Musíme tam být dřív než Američané!

Marně naléhal britský premiér Churchill na Eisenhowera i na Washington, aby rozhodnutí nechat Berlín Rusům změnili. Americký velitel se obával, že proti „alpské pevnosti“, o níž Němci tolik mluvili, bude muset nasadit nejlepší divize. Armádní zpravodajci odhadli, že se v horách opevnilo přes čtvrt milionu horských myslivců a příslušníků elitních oddílů SS. Ministerstva zahraničí a obrany ve Washingtonu měla strach z vylodění na japonských ostrovech a čekala pomoc od Rudé armády. A proto se nechtěla s Moskvou o nic přít.

Američané mysleli vojensky, zatímco Britové a Sověti politicky. Američané nevěděli, co by ve střední Evropě hledali, kdežto Britové se obávali hrozby Moskvy, protože by se sovětský vliv a možná i vojska přesunuly blíž k západu.

Konec druhého dílu seriálu věnovaného Pražskému povstání. Pokračování si můžete přečíst ve středu, nebo v knize OSUDOVÉ OKAMŽIKY ČESKOSLOVENSKA, z níž tato zkrácená a upravená kapitola pochází. První díl si můžete přečíst zde.

Nejčtenější

Chatboti rozloží naši společnost zevnitř. Zastavit to zřejmě nepůjde, varuje expert

Premium

Nenápadně, ale velmi rychle se stává součástí našich životů. Řídí firemní systémy, napíše za vás e-mail, vyzkouší vaše dítě z dějepisu nebo s ní můžete probírat své nové nápady. Někteří se do ní...

První start rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko skončil po sekundách explozí

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace. Let ale trval jen několik sekund, raketa...

Nad Českem proběhlo částečné zatmění Slunce. Zkazila ho ale oblačnost

Přibližně dva a půl roku nás dělil od poslední možnosti, kdy jsme mohli sledovat částečné zatmění Slunce z našeho území. V sobotu 29. března jsme si tento zážitek mohli znovu prožít. Na většině území...

Nastupují nová kladiva na obezitu. Na opěvovaný Ozempic pomalu zapomeňte

Ozempic a Mounjaro jsou velebeny jako bezmála zázračné léky na obezitu. Mají však své mouchy a co nevidět skončí ve starém železe. Na jejich místo už se tlačí podstatně dokonalejší následníci.

„Zvratková kometa“ předvedla českým kadetům stav beztíže, vyprovodil je Pavel

Skupina 26 studentů a dalších osobností si na palubě upraveného letounu Airbus A310 vyzkoušela, jak se cítí astronauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. K letadlu je doprovodil i prezident...

Čína snížila emise síranů o 75 procent. Neúmyslně urychlila oteplování Země

Naše planeta se od konce sedmdesátých let dvacátého století ohřívala přibližně konstantním tempem okolo 0,18 stupně Celsia za dekádu. Počínaje letopočtem 2010 se však toto tempo zrychlilo na 0,24...

4. dubna 2025  10:02

Bluetooth by ve sluchátkách mohla nahradit wi-fi. Vyzkoušeli jsme první model

Premium

Díky novince Xiaomi jsme mohli poprvé vyzkoušet systém XPAN od Qualcommu. Ten umí sluchátka přepínat mezi bluetooth a wi-fi a využít tak mnohem širšího přenosového pásma. Jak to funguje v praxi? A...

4. dubna 2025

Do nejvyšší německé hory Zugspitze se tvrdě zakousla ozubnicová železnice

V Německu dnes najdeme čtyři ozubnicové železnice, nejmladší z nich má nejlukrativnější cíl. V roce 1930 zpřístupnila řadovým turistům nejvyšší německou horu Zugspitze. Vrcholová stanice sice není...

4. dubna 2025

Vědci hlásí zásadní pokrok, který by mohl zvýšit přesnost měření ve vesmíru

Tým odborníků, jehož součástí byli i vědci z Česka popsal nový způsob, jak zlepšit astrometrickou přesnost o celé řády. Využili k tomu již známý Hanbury Brown – Twiss (HBT) efekt, když vytvořili...

3. dubna 2025  16:09

Díky AI možná budeme pracovat jen dva nebo tři dny, uvažuje Bill Gates

Bill Gates vidí v umělé inteligenci velký potenciál a předpokládá, že do deseti let zvládne změnit většinu pracovních pozic včetně učitelů či doktorů. Mohlo by to přinést třeba dvoudenní pracovní...

3. dubna 2025

Královské námořnictvo pořizuje pro lodě lasery. Jsou levné, ale mají mouchy

Vybraná plavidla Jeho Veličenstva by měla už za dva roky disponovat laserovými zbraněmi. Nejvíc se hodí proti levným cílům typu dronů nebo malých člunů. Jejich použití by mělo stát výrazně méně než...

3. dubna 2025

Rozptyluje vás mobil? Technika je v tom nevinně, za lenošení může váš mozek

Jak často saháte po mobilu? Možná častěji, než si myslíte. Někteří lidé kontrolují svůj telefon i každých pět minut. Položit mobil někam, kam na něho nedosáhnete, nepomůže. Vaše produktivita zůstane...

2. dubna 2025  13:02,  aktualizováno  13:02

Vyzkoušeli jsme nejroztomilejší USB-C nabíječku pro fanoušky retra a Applu

Vypadá, jako kdybyste legendární Apple Macintosh 128K omylem vyprali na 90 stupňů Celsia a on se srazil na zlomek velikosti. Odpusťme mu historickou nepřesnost, vzorový počítač měl obrazovku...

2. dubna 2025

Soukromá kosmická posádka mise Fram2 vyrazila dobýt severní i jižní pól

Prvního dubna ve 3:46 SELČ se vydala na svou cestu posádka soukromé kosmické mise Fram2. Čtveřice poměrně nesourodých astronautů tak vyrazila na historicky první misi do kosmu, která směřuje na...

1. dubna 2025,  aktualizováno  6:34

Nastupují nová kladiva na obezitu. Na opěvovaný Ozempic pomalu zapomeňte

Ozempic a Mounjaro jsou velebeny jako bezmála zázračné léky na obezitu. Mají však své mouchy a co nevidět skončí ve starém železe. Na jejich místo už se tlačí podstatně dokonalejší následníci.

1. dubna 2025

Podívejte se, jak vypadal stav beztíže na palubě parabolického letu Zero-G

Nejen pro šestadvacítku studentů to byl okamžik, na který se připravovali několik měsíců. Během takzvaného parabolického letu mise Zero-G v rámci projektu Česká cesta do vesmíru zažili na palubě...

31. března 2025  13:37

Šest funkcí Facebooku, Gmailu, Windows i Googlu, které vás možná překvapí

Zajímá vás, kdy jste si naposledy změnili profilovku na Facebooku, nebo jaké fotky jste kdy použili? Už vás nebaví pořád dokola upravovat velikost písma v Gmailu? Chcete si pročistit kontextovou...

31. března 2025