Takto měla sonda obíhat kolem Marsu v představách výtvarníků.

Takto měla sonda obíhat kolem Marsu v představách výtvarníků. | foto: NPO Lavočkin

Ruská marsovská sonda už po částech padá k Zemi. Konec přijde v lednu

  • 36
Sonda Fobos-Grunt měla namířeno k Marsu, ale nedokázala ani nabrat správný kurz. Teď se na oběžné dráze kolem Země začala zřejmě rychle točit a rozpadat. Její zbytek se na Zemi zřítí v lednu. Problémy sondy mohou pozorovat i amatéři.

Nešťastná sonda Fobos-Grunt

Pochybnosti od samého začátku

První známky rozpadu se sondy zaznamenal už minulý týden kanadský astronom Ted Molczan, který sledoval oddělení asi půlkilové části o velikosti deseti centimetrů.

O den později předmět zanikl v atmosféře, kam ho po několika dnech následoval druhý, o něco větší objekt. Zprávu v pondělí potvrdil ruský časopis Novosti kosmonavtiki. Podle experta časopisu Igora Lisova nebylo možné určit, o jaké části sondy šlo.

Sonda se zřejmě také na své oběžné dráze viditelně roztočila. Podle některých očitých svědectví evropských amatérských pozorovatelů totiž při průletech kolísá její světelnost, jak se ke Slunci natáčí různými částmi trupu. 

Sonda Phobos-Grunt

Pokud to tak opravdu je, měly by být známky rotace sondy pozorovatelné pouhým okem i z České republiky. Vhodné podmínky budou při průletech během dneška (úterý 6. prosince). První vhodný přelet nad Českou kotlinou, kdy sonda bude ve slunečním světle, přitom už Slunce zajde za obzor, přijde mezi 16:27 a 16:31, kdy se sonda objeví zhruba nad severovýchodoseverním obzorem a zmizí na jihojihozápadě.

Další, kratší průlet přijde dvě minuty po šesté hodině. Detailní informace o průletech sondy nad našimi hlavami v nejbližších dnech můžete najít na této stránce (Jako místo pozorování byla nastavena Praha, a i když rozdíly v rámci České republiky jsou malé, z Ostravy už průlet po šesté hodině podle všeho pozorovatelný nebude, viz. zde.)

Historie plná problémů

Sonda Fobos-Grunt odstartovala devátého listopadu, ale její předpokládaná mise na jeden z měsíců planety Mars se neuskutečnila. Aparát se nepodařilo navést na meziplanetární dráhu a zůstal "viset" na oběžné dráze kolem Země.

Protože na povely k zapnutí motorů nereaguje, jeho dráha se postupně snižuje - od startu se přiblížil horní vrstvě atmosféry už o 50 kilometrů a nyní se pohybuje ve výšce 200 až 300 kilometrů nad Zemí.

Sonda Phobos-Grunt při přípravě na Zemi

Podle ruských expertů by měly jeho části dopadnout na povrch Země někdy mezi šestým a posledním dnem měsíce ledna.

Pokusy navázat s trucující sondou rádiové spojení byly sice dvakrát úspěšné, ale oživit Fobos se nepodařilo. Ruské pozemní stanice ještě několik zkoušek provedou, pracovníci Evropské vesmírné agentury (ESA) minulý pátek už pokusy spojit se s ruskou sondou vzdali.

,