Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Deset let Linuxu, březnové záplaty MS, nový Google a iPod mini

aktualizováno 
Pro váš lepší přehled přinášíme týdenní souhrn aktualit na Technet.cz. Věříme, že vám pomůže lépe se zorientovat v událostech, které se v posledním týdnu ve světě počítačů, spotřební elektroniky, internetu a PDA zařízení staly.

Týdenní souhrn aktualit technet.cz

Před deseti lety se objevil Linux 1.0
pátek, 12. března 2004 12:58 
Dne 12.března 1994 bylo uvolněno linuxové jádro (kernel) ve verzi 1.0. Dnes je to tedy deset let, co se objevila první verze tohoto OS, který byl inspirován systémem Unix. V předvečer tohoto výročí bylo vydáno linuxové jádro ve verzi 2.6.4. Mezi vylepšeními naleznete také opravu podpory XFS či USB a FireWire (IEEE 1394) rozhraní.

Zdroj: Slashdot

DVD přehrávač Gateway se vzdušnou komunikací
pátek, 12. března 2004 10:38 
Nový DVD přehrávač značky Gateway se zařadil mezi výrobky s oboustrannou bezdrátovou komunikací s počítačem. Model ADC-320 je vybaven technologií Wi-Fi 802.11g s přenosovou rychlostí až 54 Mbps, jež umožňuje jak přehrávání multimédií z PC, tak i přenos signálu z DVD a jeho zachycení softwarovým rekordérem - vše na vzdálenost až 300 metrů.

Maximum funkcí získá uživatel prostřednictvím počítače s Windows XP Media Center Edition 2004. Přehrávač umožňuje streamování zvuku v MP3 a WMA a videa ve formátech MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, Microsoft PVR a AVI. Přenášená data lze zabezpečit proti odposlechu 64- a 128-bitovým šifrováním. ADC-320 je k mání za 199 USD.

Zdroj: PCWorld.com

Pevný 3,5palcový disk se 400GB kapacitou
pátek, 12. března 2004 08:50 
Celkem pět ploten, každá s kapacitou 80 GB, obsahuje nový 3,5palcový pevný disk od společnosti Hitachi, která převzala výrobu disků od IBM. Deskstar 7K400 s celkovou kapacitou 400 GB je nabízen jak ve verzi pro klasické paralelní rozhraní, tak jako Serial-ATA disk. Zařízení je vybaveno deseti hlavičkami, má 8MB vyrovnávací paměti a pracuje rychlostí 7 200 otáček za minutu (rpm). Výrobce jej začal v omezeném množství tento týden distribuovat.

Z pohledu předchozích informací se může zdát úložné zařízení s kapacitou 90 GB jako nezajímavá věc. Co však zprávě dodává na důležitosti, je to, že těchto 90 GB prostoru nabízí flash paměť.

Flash disk s touto kapacitou vytvořila společnost M-Systems. Nabízí jej ve 2,5palcovém formátu s rozhraním U-ATA/100. Počet přepisovacích cyklů u tohoto zařízení činí 5 miliónů.

Zdroj: PCWorld


 

Chyba v Outlooku 2002 - ještě závažnější, než jsme čekali
čtvrtek, 11. března 2004 15:08 
Microsoft včera zveřejnil v pravidelných březnových záplatách pro produkty Microsoftu také patch na chybu v poštovním klientu Outlook 2002 s nainstalovaným druhým Service Packem. Záplata zacelovala nedostatečnou ochranu před závadným kódem, který může přijít jako e-mailová zpráva v HTML formátu, nebo na něj může uživatel narazit při prohlížení speciálně upravených webových stránek. Jak Microsoft v Security Bulletinu tvrdil, k úspěšnému útoku musí být splněno několik dalších podmínek, takže nebezpeční není tak akutní. O něco později se však ukázalo, že chyba, která byla mezitím přeoznačena jako kritická (z původního důležitá) je mnohem závažnější. Útočník může zneužít jakoukoli část Outlooku, nejen jednu funkci - Outlook Dnes, jak se původně společnost domnívala. Pokud tedy zmíněný program používáte a doposud jste patch neaplikovali, doporučujeme záplatování klienta (pro českou verzi link zde).

Zdroj: Microsoft

Válka tvůrců virů skončila
čtvrtek, 11. března 2004 13:29 
Nedávno jsme vás informovali o válce virových klanů. Šlo v ní o to, že mezi sebou válčily dva tábory tvůrců virů a co den si v jejich těle předávaly různé vulgární vzkazy. Do důsledku trpěl především uživatel, který denně nacházel v e-mailu téměř samé zavirované zprávy. Jak se nyní zdá, válka tvůrců škodlivých červů skončila. Autoři červa Netsky.K v jeho těle zanechali poselství, že již žádné další varianty tohoto červa tvořit nebudou. Dále vyjádřili politování nad tím, jak se jejich "hra" zvrtla, a dodali, že mají respekt před tvůrci antivirů, ačkoliv jejich heuristická analýza není zdaleka tak dobrá, jak si asi mysleli.

Podle posledních informací společnosti F-Secure poslední dvě varianty virů (Netsky.L a M) skutečně nejsou napsány původními autory, ale někým zcela jiným.

Zdroj: F-SECURE


Čtyři velké společnosti žalují stovky spammerů
středa, 10. března 2004 18:09 
Firmy Time Warner, EarthLink Inc., Microsoft a Yahoo se rozhodly využít nově přijatého „antispammového“ zákona a připravily šest žalob proti několika stovkám nejznámějších spammerů. Poprvé tak dochází k větší právní akci proti osobám a organizacím, které rozesílají nevyžádanou poštu, která se opírá od ledna platného zákona CAN-SPAM Act of 2003.

Z toho pohledu ještě více zamrzí, že byl v naší poslanecké sněmovně odsunut podobný antispamový zákon, který se měl probírat na aktuální schůzi. A to i přesto, že již měl být na doporučení EU přijat nejpozději ke konci minulého roku.

Zdroj: Reuters


Vyzkoušejte si zdarma, který digilab vám udělá nejlepší foto
středa, 10. března 2004 15:58 
Dvacet čtyři zpracovatelů digitální fotografie máte možnost vyzkoušet během on-line testu digilabů. Stačí jen do 31. března navštívit tyto stránky a nechat si u pěti zde uvedených digilabů zpracovat až deset fotografií do papírové podoby. Zhotovené fotografie pak budete moci vyzvednout na výstavě Interkamera ve dnech 14.-16.4.2004.

Zdroj: Digilaby.cz

Březnové záplaty pro produkty Microsoftu a SP3 pro Office XP
středa, 10. března 2004 14:51 
Tři nové bezpečnostní opravy pro produkty společnosti Microsoft, uveřejnila tato společnost v noci na dnešek. Jedna se týká MSN Messengeru, druhá kancelářského balíku Office a třetí OS Windows Server. Druhého z problémů se však můžete zbavit jednoduše tím, že si nainstalujete aktuálně uvedený třetí servisní balíček pro anglickou verzi Office XP.

První záplata napravuje nedostatečné zabezpečení MSN Messengeru 6.0 a 6.1. Nebezpečí se skrývá v nakládání s některými souborovými požadavky. Útočník může za určitých předpokladů získat přístup k souborům na pevném disku. K úspěšnému útoku však musí útočník znát přihlašovací jménu uživatele, musí mít povolenou komunikaci MSN Messeger s tímto uživatelem a navíc musí tento uživatel mít oprávnění k přístupu k souborům, které útočník požaduje. Další podrobnosti a odkazy na záplatu jsou v Microsoft Security Bulletinu MS04-010.

Další problémy se týkají programu Microsoft Outlook 2002 a balíku Office XP s instalovaným druhým servisním balíčkem. Jedná se nedostatečnou ochranu před závadným kódem, který může přijít jako e-mailová zpráva v HTML formátu, nebo na něj může uživatel narazit při prohlížení speciálně upravených webových stránek. K úspěšnému útoku však musí být splněno několik dalších podmínek, takže nebezpeční není tak akutní. Podrobnosti a odkazy jsou k dispozici v bulletinu MS04-009.

Poslední nebezpečí se týká pouze systémových administrátorů, neboť se týká pouze operačního systému Microsoft Windows 2000 Server s druhým až čtvrtým servisním balíčkem. Nebezpečí se skrývá v tom, jakým způsobem nakládají komponenty Windows Media Station Service a Windows Media Monitor Service s TCP/IP protokolem. Útočník může k útoku využít speciálně upravené TCP/IP pakety, kterými zablokuje komunikaci. Systém je pak potřeba restartovat. Blíže se problémem zabývá bulletin MS04-008.

Zdroj: Microsoft


Nejlevnější 4GB paměťovou kartu získáte rozebráním přehrávače
středa, 10. března 2004 10:54 
Pokud toužíte po velkokapacitní paměťové kartě a její cena (2GB varianta se v ČR prodává za zhruba 20 tisíc Kč, 3GB za 36 tisíc) se vám zdá vysoká, je možné řešení, jak dosáhnout jejího několikanásobného snížení. Nemusíte zkoušet krást v obchodě, stačí si zakoupit hudební kartový přehrávač Creative MuVo2. Ten je standardně osazen právě 4GB paměťovou kartou Microdrive. Následně stačí přehrávač podle návodu rozebrat a karta, která i s přehrávačem vyjde na nějakých 10 tisíc, je na světě. Tu pak stačí pouze naformátovat ve čtečce či přímo ve fotoaparátu a můžete ji vesele používat. Snad jedinou nevýhodou takto získané paměťové karty je její vyšší spotřeba, ve srovnání s kartami klasickými.

CF karta za hubičku

Zdroj: Wired.com


Evropská copyrightová direktiva prošla bez připomínek
středa, 10. března 2004 09:38 
Evropský parlament včera v prvním čtení schválil většinou hlasů znění evropského copyrightového zákona Enforcement of Intellectual Property Rights (EIPR). Pro přijetí se vyslovilo 330 hlasů, proti bylo 151, 39 se zdrželo hlasování. Členské státy mají legislativu adaptovat do dvou let.

Ačkoliv návrh prošel prakticky beze změn, poslanci nakonec schválili dodatek, podle nějž mají být všechny případy porušování zákona posuzovány jednotlivě, aby nedošlo ke zneužití plné síly EIRP proti malým či náhodným narušitelům. I přesto je samotné přijetí direktivy považováno za velkou ránu spotřebitelům a bojovníkům za lidská práva a svoboru slova.

Zdroj: The Register


Aktivujte si nový vzhled Googlu ještě před jeho spuštěním
středa, 10. března 2004 08:27 
Portál Google již několik měsíců chystá změnu svého vzhledu, kterou intenzívně testuje. Ta nemá být nijak markantní, bude se jednat spíše o lehký facelift. Na některých serverech se již objevily informace, jak jednoduše docílit toho, aby se portál proměnil do chystaného vzhledu již nyní. Stačí k tomu málo, zkopírovat URL javascript:if(!/\.google\.com$/.test(location.host)) alert('Use this bookmarklet at google.com, not here.'); else { anon='0000000000000000'; newlook='102c51875a8839e9'; C=document.cookie.split('; '); for(i=0; c=C[i]; ++i) if (/^PREF=/.test(c)) { r = c.indexOf(newlook)==-1 ? newlook : anon; document.cookie = c.replace(/ID=\w+:/, 'ID='+r+':') + '; domain=.google.com; path=/; expires=Mon, 07 May 2007 20:03:11 GMT'; location.reload(); } } do adresové řádky, přičemž musí být načtená stránka s anglickou verzí Googlu. Po reloadu dojde k odkrytí nového vzhledu portálu. Pokud zatoužíte po vzhledu původním, stačí stránku s vypsaným URL aktualizovat.

Je tohle nový Google?

Zdroj: http://www.squarefree.com/MyTunes zmizelo z webu a nemůže za to RIAA
úterý, 9. března 2004 14:14 
Autor programu na sdílení hudby MyTunes vysvětlil, proč je tento populární program nedostupný. To, že se software, který parodoval název internetového hudebního obchodu iTunes a umožňoval jeho uživatelům sdílet zde získanou hudbu, již neobjevuje na webu, není následek právních akcí. Důvodem je totiž ztráta zdrojového kódu, o který autor přišel v důsledku havárie počítače.

Zdroj: ZDNet


Další vir se tváří jako záplata Microsoftu
úterý, 9. března 2004 12:10 
Nová varianta viru Sober nese tentokrát označení „D“. Jeho zvláštností je, že je má dvě jazykové mutace podle toho, na jaký e-mail se odesílá. Jazykovou variantu přiřazuje podle domény ve vykradené e-mailové adrese.

Červ má v políčku odesílatele některou z následujících adres:

Alert@microsoft
Center@microsoft
Help@microsoft
Info@microsoft
News@microsoft
Patch@microsoft
Security@microsoft
Studio@microsoft
UpDate@microsoft

Doména za @microsoft je pak vybírána z .at a .de pro německé mutace zavirované zprávy a .com pro anglickou verzi.

Předmět zprávy také odpovídá jazykové variantě:

Microsoft Alarm: Bitte Lessen!
Microsoft Alert: Please Read!

Stejné je to i s tělem zprávy:

Neue Virus-Variante W32.Mydoom verbreitet sich schnell.
Eine neue Mydoom-Variante verbreitet sich derzeit rasend schnell im Internet. Wie seine Vorgänger verschickt sich der Wurm von infizierten Windows-Rechnern per E-Mail an weitere Adressen.
Zudem installiert er auf infizierten Systemen einen gefährlichen Trojaner! F rende Virenspezialisten melden bereis ein vermehrtes Aufkommen des W32.Mydoom alias W32.Novarg. Bitte daten Sie Ihr System mit dem Patch ab, um sich vor diesem Schädling zu sch zen!
+++ ©2004 Microsoft Corporation. Alle Rechte vorbehalten.
+++ Microsoft Deutschland GmbH, Konrad-Zuse-Strasse
+++ 85716 Unterschleissheim, HRB 70438, DE 129 415 943

nebo

New MyDoom Virus Variant Detected!
A new variant of the W32.Mydoom (W32.Novarg) worm spread rapidly through the Internet. Anti-virus vendor Central Command claims that 1 in 45 e-mails contains the MyDoom virus. The worm also has a backdoor Trojan capability. By default, the Trojan component listens on port 13468.
Protection: Please download this digitally signed attachment.
This Update includes the functionality of previously released patches. +++ ©2004 Microsoft Corporation. All rights reserved.
+++ One Microsoft Way, Redmond, Washington 98052
+++ Restricted Rights at 48 CFR 52.227-19

Samotná příloha s virem pak čerpá z těchto názvů:

Patch
MS-Q
MS-Security
MS-UD
sys-patch
UpDate

Příloha je pak ve formátu .exe nebo.zip.

Zdroj: Symantec


Nero bude první komerční aplikace s dvouvrstvým vypalováním
úterý, 9. března 2004 10:16 
Německá softwarová společnost Ahead Software oznámila, že její aplikace Nero 6 s podporou dvouvrstvých DVD+R médií bude prvním programovým balíkem bundlovaným k novým vypalovacím DVD+R DL (Double Layer) mechanikám po celém světě. Uživatelé tak budou mít okamžitě dostupnost k funkcím authoringu a zápisu DVD a zálohování při využití celé kapacity 8,5 GB.

Zdroj: Ahead Software


Žalovat najednou stovky lidí je nemožné, vzkazuje soud RIAA
úterý, 9. března 2004 09:28 
Zpráva vydaná organizací Electronic Frontier Foundation oznamuje, že soudce Clarence Newcomer zamítl hromadnou žalobu na 203 údajných pirátů, podanou hudební asociací RIAA ve Filadelfii. Copyrightový orgán bude muset pro každého jednotlivce podat samostatnou žalobu, což jej bude na poplatcích dohromady stát kolem 30 tisíc dolarů.

Soudci se budou zatím zabývat pouze prvními třemi případy, k nimž RIAA dodala detailní podklady. Ty zahrnují více než sto stran výpisů sdílených skladeb. U těchto případů vydal soud poskytovateli připojení příkaz odhalit identitu žalovaných uživatelů.

Zdroj: EFF.org


Projděte se historií Egypta na webu
pondělí, 8. března 2004 14:46 
Tři roky vznikal projekt Eternal Egypt (Věčný Egypt), který spojuje nejdůležitější místa, artefakty, osobnosti a příběhy z historie Egypta v interaktivním multimediálním prostředí. Na stránkách www.eternalegypt.org naleznete multimediální animace, 360stupňové sekvence snímků, panoramatické záběry důležitých míst, virtuální prostředí, trojrozměrné snímky, záběry pořizované v reálném čase webovými kamerami a tisíce snímků dávných artefaktů ve vysokém rozlišení.

Projekt Věčný Egypt sestává ze tří částí: muzea uvnitř zdí čili sbírky předních egyptských muzeí, muzea mimo zdi, což zahrnuje historická místa po celém Egyptě, a virtuálního muzea, které je prostřednictvím internetu k dispozici komukoli kdekoli na světě. Vše je v několika jazykových mutacích, češtinu však mezi nimi nehledejte.

Zdroj: IBM

Výherci soutěže s ASUS
pondělí, 8. března 2004 13:16 

Soutěže s firmou ASUS se zúčastnilo celkem 1752 soutěžících. Správně odpovědělo 1566 ze zúčastněných.

Na značkové hodinky ASUS se může těšit pět soutěžících, na které se usmálo při losování štěstí. V závorce uvádíme část e-mailové adresy před zavináčem. Za případné špatné přiřazení diakritických znameném se omlouváme.

Jiří Lohberger (hys)
Petra Krejčová (petra.bledule)
Martin Kalmus (martin.kalmus)
Renáta Wawerková (renata.w)
Petra Šleprová (petra.sleprova)
 
Výhercům blahopřejeme a ostatním držíme palce při dalších soutěžích s Technet.cz.


Chystaný druhý opravný balíček pro WinXP odstaví některý SW
pondělí, 8. března 2004 10:59 
Společnost Microsoft upozorňuje, že připravovaný druhý opravný balíček (SP2) pro operační systém Windows XP znemožní chod některých programů. Vše je podle Microsoftu dáno tím, že SP2 provede v rámci zabezpečení takové zásahy, které budou na úkor plné kompatibility. K dispozici je nyní betaverze SP2, která má vývojářům případné problémy odhalit a umožnit jim v předstihu reagovat.

Zdroj: ZDNet


Eolas bez patentu na technologie v Internet Exploreru
pondělí, 8. března 2004 10:06 
Firma Eolas přišla o patent z roku 1998, který definoval spouštění třetích programů z hypertextových stránek. Eolas se v minulých letech soudila se softwarovým gigantem Microsoft kvůli nedovolenému použití patentované technologie v prohlížeči Internet Explorer.

Soud v Illinois firmě přiřkl odškodné ve výši 521 milionů dolarů a Microsoftu nařídil sporný kód odstranit. Tento verdikt byl napaden internetovými odborníky kvůli značnému omezení použitelnosti webových stránek. Americký patentový úřad nyní patent zrušil, Eolas se ale může proti jeho rozhodnutí do 60 dnů odvolat.

Zdroj: The Register

iPod mini beznadějně vyprodán
pondělí, 8. března 2004 09:24 
První várka přehrávače iPod mini, který se vyznačuje minimálními rozměry a rozličnými barvami, je zcela rozebrána. Sto tisíc kusů bylo vyprodáno po dvou týdnech od zahájení prodeje. Na další přehrávače si koupěchtiví zákazníci budou muset počkat zhruba tři týdny, protože takový zájem výrobce ani prodejci nečekali. iPod mini se v USA prodává za 250 amerických dolarů a kromě miniaturní velikosti nabízí 4 GB paměti.

iPod mini

Zdroj: USA Today


ZDARMA - CD se záplatami od Microsoftu také pro české uživatele
pondělí, 8. března 2004 07:48 
Společnost Microsoft po několika týdnech od vydání anglické a dalších lokalizovaných verzí svého Microsoft Windows Security Update CD připravila balík záplat také pro uživatelé českých Windows. Toto CD, které je zdarma, obsahuje všechny důležité aktualizace vydané do října 2003 a informace o tom, jak si ochránit svůj počítač. Po nainstalování záplat Microsoft doporučuje návštěvu stránek Windows Update, kde jsou k nalezení záplaty vydané ještě později. Spolu s CD získá každý zájemce také disk s antivirovým programem a zkušební verzí firewallu.  

CD od Microsoftu zdarma

CD se záplatami si můžete objednávat na stránkách Softmail.cz, kde lze sledovat i stav objednávek. CD se záplatami budou odesílány v dubnu letošního roku.

Zdroj: MicrosoftÚdaje o průměrné známce, počtu známek a příspěvků v diskusi jsou platné k okamžiku vydání přehledu.
Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Najdete na iDNES.cz