Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Krátké zprávy

21. 9. 2018

21:08
Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Riemannova hypotéza je jeden z nejslavnějších problémů novodobé matematiky, který ani po téměř 160 letech nemá řešení. Problém patří mezi tzv. Problémy tisíciletí. Riemannova hypotéza se týká distribuce prvočísel (pro zájemce PDF s podrobným popisem, my se nebudeme pokoušet ani předstírat, že této hypotéze nebo jejím důsledkům rozumíme).

Slavný britsko-libanonský matematik Michael Atiyah nyní podle New Scientist oznámil, že našel „jednoduché řešení“ tohoto problému. Představí jej kolegům matematikům i veřejnosti příští týden na konferenci Heidelberg Laureate Forum. Jeho přednáška začíná v 9:45 v pondělí 24. září ráno.

„Riemannova hypotéza je slavný nevyřešený problém sahající až do roku 1858,“ píše Atiyah v abstraktu své přednášky. „Přednesu jednoduchý důkaz, využívající radikálně nového přístupu. Je založen na pracech von Neumanna (1936), Hirzebrucha (1954) a Diraca (1928).“

20.září 2018 v 09:04, příspěvek archivován: 21.září 2018 v 15:23

Is Sir Michael Atiyah giving lecture on Monday Sept. 25 @ #HLF18? Yes. Will he presenenting a proof of the Riemann Hypothesis? Yes, that is what his abstract says. https://t.co/v1dJhUUUEk

Atiyah patří mezi nejslavnější matematiky současnosti a je držitelem celé řady prestižních ocenění, včetně Fieldsovy medaile z roku 1966. Kdyby matematická komunita přijala jeho řešení Riemannovy hypotézy, získal by kromě ještě většího věhlasu také milion dolarů. „Lidé nevěří, že Riemannova hypotéza vůbec má řešení, a už vůbec nevěří, že by toto řešení mohl najít někdo, komu je devadesát,“ uvedl Atiyah. „Chci ukázat, že není pravda, že matematici jsou v nejlepší formě před čtyřicítkou. Chci ukázat, že něco dokážu, i když mi je devadesát.“

Matematici oslovení New Scientist odmítli Atiyahovy šance komentovat.

Aktualizace: Článek jsme rozšířili a opravili jsme původ matematika (narodil se v Londýně britsko-libanonskému páru).

Chcete více článků o matematice a dalších vědách?

Hlasujte pro Technet.cz v anketě Křišťálová lupa

diskuse

20. 9. 2018

15:27
Fotky z roku 2013 (kdy jsme dostali Křišťálovou lupu za Stratocaching) už...

Komu byste měli dát svůj hlas? Poradí redaktoři Technet.cz

„Vážená redakce Technet.cz, každý den čtu vaše články, pak si je tisknu, vytištěnou stránku vyfotím do mobilu a posílám svým známým,“ píše nám čtenář, jehož jméno je redakce líná vymýšlet. „Rád bych se vás proto zeptal, jak bych měl hlasovat v letošní anketě Křišťálová lupa?“

Takových smyšlených dotazů dostáváme v posledních hodinách mnoho. Rozhodli jsme se proto sepsat krátký návod. Nejprve si odpovězte na následující otázky:

Když vyhrajeme...

Když vyhrajeme...

 1. Chcete, aby Technet.cz znovu získal nějakou internetovou cenu?
 2. Jste robot?
 3. Myslíte si, že chybovat je lidské?
 4. Baví vás číst podrobné články o vesmíru, špiónech, fyzice, manipulaci a propagandě, kryptoměnách, vědeckém bádání, dění v IT, psychologii, armádní technice, kutilech, statistických souvislostech, leteckých katastrofách, lékařském výzkumu, kognitivních omylech, špičkových přístrojích, bezpečnosti, umělé inteligenci nebo archeologii?
 5. Vzlétne letadlo z běžeckého pásu?

Pokud jste na druhou z těchto otázek odpověděli „ne“, můžete pro nás hlasovat na adrese ankety Křišťálová lupa. Děkujeme!

Najdete nás v kategorii Zájmové weby, ale nebojte, po kliknutí na odkaz se pro jistotu zaškrtne správná odpověď. Tak na vás myslíme!

Hlasujte pro Technet.cz v kategorii Zájmové weby

Stejný odkaz jako výše, ale trochu větší.

(Podívejte se, jak trapně jsme o hlasy žebrali v minulých letech.)

Aktualizace: změnili jsme titulek, aby se článek lépe četl.

diskuse

13:58
Herní podstránka YouTube.

YouTube končí s herní aplikací. Jako konkurence Twitche se neosvědčila

V roce 2015 přišel videoportál YouTube s aplikací, která se měla postavit vzrůstající popularitě streamovací platformy Twitch, přezdívané jako herní televize. Zdá se však, že speciální aplikace nesplnila očekávání, a tak nyní YouTube na blogu oznámil její ukončení.

Místo toho se portál soustředí na svou herní podstránku.

„V aplikaci YouTube Gaming máme silné a aktivní publikum, ale počet her, které jsme schopni obsáhnout, je na YouTube mnohem větší. Koneckonců, YouTube je místem, kam každý den dorazí více než 200 milionů hráčů,“ píše firma na blogu.

„Za posledních 12 měsíců uživatelé na YouTube sledovali přes 50 miliard hodin herního obsahu. Proto v březnu 2019 opustíme aplikaci YouTube Gaming a budeme soustředit veškeré herní aktivity na YouTube, kde můžeme oslovit celou herní komunitu,“ vysvětluje rozhodnutí YouTube.

diskuse

0:01
Ilustrační snímek

Twitter vrátí uživatelům možnost chronologického řazení příspěvků

Twitter již třetím rokem využívá při řazení příspěvků algoritmus, který zobrazuje tweety podle předpokladu, jak by se vám mohly líbit. Reverzní chronologické řazení (tedy nejnovější nahoře) zcela vypustil, po dlouhé době nyní tuto možnost uživatelům vrátí.

Sociální síť o tom informovala v sérii tweetů. V současnosti najdete v nastavení obsahu zaškrtávací pole „Zobrazovat nejlepší tweety jako první“, ovšem při odškrtnutí se příspěvky chronologicky neřadí. To by se mělo podle vyjádření služby změnit v nadcházejících týdnech a potěšit tak nostalgické uživatele nebo ty, kterým se současné řazení nelíbí.

18.září 2018 v 01:58, příspěvek archivován: 19.září 2018 v 21:19

4/ So, we’re working on providing you with an easily accessible way to switch between a timeline of Tweets that are most relevant for you and a timeline of the latest Tweets. You’ll see us test this in the coming weeks.

Na dalších sítích jako Facebook si chronologické řazení můžete nastavit delší dobu. Twitter tak vrátí tuto možnost s lehkým zpožděním. Což je trochu paradox, protože ze všech sociálních sítí využívá mnoho uživatelů právě Twitter pro nejnovější novinky a zprávy, kde jde o minuty, a nepotřebují nejprve vidět příspěvky, které je podle algoritmu budou zajímat nejvíce.

diskuse19. 9. 2018

14:50
Sociální síť Facebook používá 5,1 milionů Čechů, tedy přibližně polovina...

Na Facebooku je už půlka Česka. Největší sociální síť roste, ale ne všude

Podle měření NetMonitoru je v Česku 7,8 milionu aktivních uživatelů internetu starších než 10 let. A dvě třetiny z nich (5,1 milionu) používá každý měsíc Facebook. Znamená to meziroční nárůst počtu uživatelů o pět procent.

V Evropě celkově poklesl počet uživatelů Facebooku, ovšem celosvětový počet uživatelů stoupl meziročně o 11 procent, zisk pak stoupl dokonce o 31 procent.

„Celosvětově používá Facebook měsíčně více než 2,2 miliardy lidí a více než 1,4 miliardy osob jej využívá dokonce každý den,“ uvedla dále tisková zpráva českého zastoupení Facebooku. „Miliarda lidí používá každý měsíc Instagram a více než 400 milionů novou platformu Stories.“

diskuse

11:55
Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Nevolnost, radiace, psychika. Na co se musí připravit vesmírní turisté?

V úterý jsme psali o Júsaku Maezawovi, který by se měl za pět let proletět kolem Měsíce v připravované Muskově raketě. Byť za vesmírný výlet zaplatí nemalé peníze, musí počítat on i případní další spolucestující s řadou rizik.

Pomineme-li technické hrozby, kdy může selhat některá z částí rakety BFR, jsou tu i rizika zdravotní, kterým se Maezawa nevyhne a může je ovlivnit jen částečně. V reakci na oznámení mise je shrnul server The Verge:

 • Přetížení. Snad nejextrémnější dopad na lidské tělo má start. Při vzletu se musí budoucí astronauti připravit na gravitační přetížení 3G. To znamená, že člověk vážící 80 kilogramů je vtlačen do sedadla silou o trojnásobku jeho váhy (240 kg). To vyvine mimo jiné silnou zátěž na srdce a odkrvení mozku může vést ke ztrátě vědomí. Lékaři musí potvrdit, že tělo tuto zátěž zvládne.
 • Nevolnost. „Bez zemské gravitace se musí astronauti připravit na nevolnost a zmatení, kde je dole a nahoře. Pokud na to nejste připraveni, může to být trochu znepokojující,“ říká vedoucí lidského výzkumu NASA Jennifer Fogartyová. Dobrou zprávou pro dlouhodobé astronauty je, že nevolnost odezní po pár dnech. Horší je to pro ty, kdo se jdou podívat do vesmíru právě jen na pár dní. Samozřejmě existují prášky na potlačení nevolnosti, které sice mohou vést k ospalosti, což však vadí jen u skutečných astronautů.
 • Radiace. Země nás chrání před vesmírnou radiací. Astronauti budou během orbitu kolem Měsíce vystaveni větší dávce radiace než výzkumníci na Mezinárodní vesmírné stanici, zato po kratší dobu. Nemělo by ovšem jít o nic nebezpečného, pokud se nestane nic neočekávaného, měli by se vrátit s dávkou radiace jako po vyšetření CT.
 • Solární vítr. Jenže něco závažného se může stát. Při zvýšené aktivitě Slunce může zintenzivnit tzv. solární vítr a astronauti by byli vystaveni podstatně větší dávce. Během několika dní by mohli dostat dávku odpovídající několika měsícům pobytu ve vesmíru. Riziko masivní erupce v době letu je ovšem malé.
 • Psychika. Roli také bude hrát psychický stav. Mimo Zemi, v nebezpečném prostředí a v malém prostoru s několika dalšími lidmi je to důležitý faktor. Ponorková nemoc ovšem s ohledem na krátkou dobu nehrozí. „Hlavním faktorem je, že nemohou říct, stačilo, chci domů. Je proto důležité, aby se tým sladil a zvykl si na sebe, než opustí planetu,“ uzavírá Fogartyová.

Je tedy možné, že Maezawa se bude pět let těšit na pět dní nevolnosti či větší dávku radiace. Nebo na zážitek, který mu bude většina populace závidět.

diskuse

10:36
Monitor Acer XR341CKA s 34" úhlopříčkou.

Acer předpokládá, že ještě letos zažijeme boom 4K monitorů

Podle serveru Digitimes, který s informací přišel, Acer počítá, že rozlišení Ultra HD se stane jednou ze základních specifikací pro herní monitory ve druhé polovině roku 2018 a v celém roce 2019. Očekává až dvojciferný nárůst prodejů, minimálně v oblasti výše zmíněných herních monitorů.

Prezident Acer Digital Display Victor Chien tvrdí, že navzdory poklesu trhu s monitory dokázala společnost v první polovině roku 2018 udržet dvojciferný růst příjmů i dodávek a snaží se udržet tuto dynamiku i v druhém pololetí. Problémem by mohlo být obchodní napětí mezi USA a Čínou.

diskuse

18. 9. 2018

15:58
Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Dodávky nejrychlejší Nvidie RTX 2080 Ti naberou zpoždění

Server HotHardware upozornil na vyjádření pracovníka společnosti Nvidia na uživatelském fóru, podle něhož se dodávky nejnovější grafické karty Nvidia GeForce RTX 2080 Ti oproti původnímu plánu poněkud zpozdí.

Obecná dostupnost GeForce RTX 2080 Ti se posunula na 27. září. Očekáváme, že předběžné objednávky dorazí od 20. září do 27. září.

Lidé, kteří si předobjendali tuto grafickou kartu v den uvedení, tak mohou čekat na dodávku ještě o týden déle. Proč k tomuto zpoždění došlo, zatím není známo. RTX 2080 bude dodána podle plánu, tedy 20. září. Více se o nové generaci grafických karet Nvidia s technologií Ray Tracing dozvíte z našeho článku Nové grafiky Nvidie jsou v Česku neskutečně drahé.

diskuse

20:14
Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu

Vyhledáte v čínském Googlu „Tibet“? Režim se to dozví a sníží vám skóre

Největší internetový vyhledávač má v Číně již dlouhou dobu utrum. Proto údajně pracuje na verzi s kódovým označením Dragonfly, která by vyhovovala tamnímu režimu. O uniklých plánech přípravu cenzurovaného vyhledávání jsme psali v srpnu, nyní unikají informace o tom, co vše dokáže.

Podle serveru Intercept bude aplikace Dragonfly propojena s telefonním číslem uživatele a díky tomu spojí konkrétní jméno s hledajícím uživatelem. Jakmile tedy bude někdo hledat „nevyhovující“ hesla jako lidská práva nebo Nobelova cena, tamní vláda se o tom dozví a může snížit tzv. sociální skóre. To se projeví následně tak, že se třeba člověk nedostane do zahraničí.

Po armádě se lidem z Googlu nelíbí ani vyhledávač pro Čínu

„Spojení telefonního čísla s výsledky hledání podstatně ztíží lidem vyhnout se všudypřítomnému sledování. Umožní mnohem detailnější profilování chování uživatelů,“ řekla Interceptu Cynthia Wongová z Human Rights Watch.

Nejenže bude vyhledávač sbírat data o uživateli, zároveň mu bude podsouvat vládou schválené informace. Kupříkladu tedy relevantní výsledky výrazu „znečištění vzduchu“ upozadí tak, aby se nejprve zobrazovala data blíže neupřesněného čínského zdroje. Čína již dříve manipulovala s výsledky vyhledávání o znečištění.

Připravovaná čínská verze vzbuzuje pozdvižení. Google opustilo v reakci na tento plán nejméně pět zaměstnanců, ostatní podepisují nesouhlasný dopis a Googlu píší i američtí zákonodárci s „vážnými obavami“. Oficiální stanovisko největšího vyhledávače? Google „zásadně nekomentuje spekulace týkající se budoucích projektů“.

V reakci na dnešní článek Alžběta Houzarová, manažerka komunikace Googlu pro Česko a Slovensko, zaslala vyjádření, ve kterém uvedla, že některé produkty Google v Číně fungují už mnoho let; například Android, Překladač Google nebo nástroje pro vývojáře. „Ale naše práce na vyhledávání se na tomto trhu pohybuje v rovině průzkumu. Spuštění vyhledávacího produktu v Číně se neblížíme.“

V kombinaci s jejich politikou „nekomentování ohledně budoucích projektů“ lze takové vyjádření jen těžko považovat za úplné popření toho, že se na vývoji pracuje. The New York Times cituje dopis, který koluje po firmě Google, podepsalo jej zatím přes 1 400 zaměstnanců. Žádají, aby vedení firmy jednoznačně a transparentně uvedlo, jaký produkt pro Čínu je vyvíjen a jakými etickými měřítky musí projít, a aby byla do vývoje zasvěcena větší část zaměstnanců.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili odkazy, vyjádření Google a upřesnili některé formulace.

diskuse

17. 9. 2018

15:32
První živě vysílaná hra odrazem přes Měsíc. Ze Země na Měsíc od Julese Verna...

Český rozhlas slaví úspěch s první hrou živě vysílanou odrazem přes Měsíc

Vysílání mohli slyšet posluchači v éteru (na FM či DAB) i na internetu. Český rozhlas vysílal i živý videostream, jehož záznam najdete zde.  

Technickou libůstkou pak bylo speciální vysílání výkonem jeden kilowatt přes parabolickou anténu radioteleskopu Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd v Panské Vsi. Vysílalo se na frekvenci 1296 MHz směrem k Měsíci. Odražený signál mohli slyšet posluchači po celém světě v místech, kde byl v daný okamžik pozorovatelný Měsíc. Signál urazil vzdálenost téměř dvakrát 400 tisíc kilometrů a na Zemi se vrátil za přibližně 2,5 sekundy. 

Ze Země na Měsíc byla již druhá živě vysílaná hra Českého rozhlasu. Loni si mohli posluchači naladit v „přímém přenosu“ Sherlocka Holmese. „Díky nadšeným reakcím od posluchačů i diváků z toho plánujeme udělat každoroční tradici,“ uvedl ředitel Programu ČRo Ondřej Nováček.

Dramatizace slavných textů Julese Verna i režie rozhlasové inscenace se ujal Vít Vencl. Ve hře role skvěle ztvárnili Kamil Halbich, Tomáš Pavelka, Marek Němec, Miroslav Hanuš a řada dalších.

Český rozhlas nabízí posluchačům kromě tradičního vysílání i celou řadu dalších aktivit, kterými oslovuje mladší i velmi specifické publikum. K nejzajímavějším počinům patří Rádio Retro vysílané v rámci DAB a na internetu. Tematická stanice běží jen občas a je vždy věnována konkrétnímu výročí (aktuálně například 55. výročí legendárního vzdělávacího pořadu Meteor) nebo jednomu tématu. Předposledním speciálním vysíláním byly pořady a záznamy pořízené v srpnu 1968 během okupace ČSSR. K tomu vznikla i multimediální aplikace využívající možnosti rozšířené reality (AR) pro chytré telefony Návrat 68. Verzi pro PC i pro mobilní platformy najdete zde.

diskuse

14:10
OnePlus připravuje vlastní televizní přijímač.

Výrobce mobilních telefonů OnePlus se chystá vyrábět televize

OnPlus koketuje s myšlenkou vstoupit na zcela nový trh. Značka, kterou nyní najdete na mobilních telefonech, připravuje své příznivce na to, že uvede televizi.

„Říkáme tomu: OnePlus TV,“ píše na blogu firmy její šéf Pete Lau.

17.září 2018 v 02:00, příspěvek archivován: 17.září 2018 v 13:55

A new kind of flagship. Pete shares his thoughts on an exciting new project at OnePlus. https://t.co/aWgooTLWpz https://t.co/1SxidR31w1

„Chceme domácnost přenést na další úroveň inteligentního připojení. Abychom tak učinili, připravujeme nový prvotřídní produkt OnePlus s prémiovým designem, kvalitou obrazu a zvuku,“ informuje dále.

Jak konkrétně bude televize vypadat a co bude umět, zatím není známo a ani to firma nekonkretizovala, stejně jako předpokládanou cenu a dostupnost. Ale pokud přijde se stejnou filozofií jako u mobilních telefonů, mohl by to být přístroj s více než zajímavým poměrem ceny a výkonu.

diskuse

13:01
Viceprezident Microsoftu Terry Myerson na tiskové konferenci

Pozice Windows se v Microsoftu mění. Firma chystá reorganizaci

Již příští měsíc se má objevit nový velký update operačního systému Windows, který ponese nepoetický název October 2018 Windows 10 Update s kódovým označením Redstone 5. A právě tehdy má začít velká reorganizace týmu kolem Windows.

Alespoň to tvrdí Brad Sams ze serveru Thurrott.com (od osmé minuty videa), který se děním ve společnosti Microsoft zabývá. Podle jeho zdrojů se hovoří o tom, že právě po uvedení Redstonu 5 by měl na pozici šéfa Windows skončit Terry Myerson, který to oznámil již v březnu. Zároveň Sams zmiňuje spekulace ohledně dalších změn, které by mohly vést ke zeštíhlení týmu.

Že to nemusí být jen nepodložená spekulace, ukazuje klesající důležitost Windows v Microsoftu, která byla právě v březnu veřejně naznačena šéfem Satyou Nadellem. Windows jsou stále důležitým zdrojem příjmů Microsoftu, s poklesem prodeje osobních počítačů však utrpěl i jejich význam.

Microsoftu nyní vydělávají jiné produkty, jako jsou cloudové služby, kancelářský balík Office, umělá inteligence  a další, a právě sem by se mohli přesunout někteří lidé z Windows týmu.

Cílem reorganizace celé firmy má být celková změna, jejíž výsledkem bude důraz na internetové technologie, cloud, umělou inteligenci a nástroje pro obchodní využití umělé inteligence.

diskuse

15. 9. 2018

1:01
Logo společnosti Facebook

Facebook nově kontroluje fotografie a videa, zda nejsou falešná

Umělá inteligence a partnerství s desítkami organizací, které se zabývají ověřováním faktů, to je recept Facebooku na oddělení falešných informací od těch pravdivých.

Firma nyní oznámila, že nově přidanou kontrolu obrázků a videí bude provádět všech jejích 27 partnerů v 17 zemích. Celý proces zůstává stejný, umělá inteligence označí podezřelý výstup a ten následně zkontroluje živý člověk.

12.září 2018 v 22:28, příspěvek archivován: 14.září 2018 v 12:25

VIDEO: Video Facebook Facebook 12. 9. 2018 22:28

Pro zobrazení videa musíte mít zapnutou podporu JavaScriptu

See the full video at insidefeed.com.

Facebook se chlubí, že nově vyvinuté postupy sledující, zda se záběry nebylo manipulováno, kombinují s již známými metodami, jako je rozpoznávání textu v obrázcích a videích (OCR). 

Jak Facebook začínal s kontrolou pravdivosti obsahu, jsme psali v roce 2016 v článku „Sdílíte pochybnou zprávu,“ varuje Facebook spolu s odborníky. Nerozhoduje se přitom jen o tom, zda je zpráva pravdivá nebo ne, ale může být zařazena třeba mezi satiru, směs pravdy i nepravdy, názor a další.

Hodnocení falešných snímků nebo videí Facebookem podle tří kategorií: zmanipulované nebo vyrobené záběry, obrazový záznam mimo kontext a textové nebo zvukové tvrzení.

Hodnocení falešných snímků nebo videí Facebookem podle tří kategorií: zmanipulované nebo vyrobené záběry, obrazový záznam mimo kontext a textové nebo zvukové tvrzení.

Závadné video či snímek se posuzují podle těchto kategorií: zmanipulované nebo vyrobené záběry, mimo kontext a textové nebo zvukové tvrzení.

„Mnoho z našich partnerů, kteří kontrolují faktickou správnost, má odborné znalosti umožňující hodnocení fotografií a videí,“ píše produktová manažerka Facebooku Antonia Woodfordová.

Využívají nástroje jako je zpětné vyhledávání obrázků a analýza obrazových metadat, která pomůže například zjistit kdy a kde byl záznam pořízen. Ale pracují i s dalšími analytickými postupy, jako je konzultace s odborníky, akademiky nebo vládními agenturami.

Firma nasazením novinek reaguje na různou situaci v různých zemích.

Falešná zpráva, která se na Facebooku šířila pomocí různých typů obsahu.

Falešná zpráva, která se na Facebooku šířila pomocí různých typů obsahu.

„Například v USA lidé říkají, že nejvíce dezinformací vidí v článcích, zatímco v Indonésii jsou to zavádějící fotografie. Takto to však nelze rozdělit globálně. Stejný podvod může být postupně v různých typech obsahu, takže je důležité vytvořit obranu proti dezinformacím v článcích, stejně tak jako ve fotografiích a videích,“ uzavírá Woodfordová.

diskuse

14. 9. 2018

13:26
Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Revoluce pro programátory, nebo otravná funkce? Facebook ukázal SapFix

Podobně jako při psaní textu na mobilu využívá řada lidí prediktivní klávesnici, využívá řada programátorů editory (tzv. IDE), které jim umožňují automatické doplňování psaného kódu, například výběrem ze seznamu dostupných funkcí nebo již existujících proměnných. Většina programátorů má podobné pomůcky ráda, ale konkrétní nastavení a míra využití bývají celkem idividuální.

Ale nový nástroj od Facebooku, prezentovaný pod názvem SapFix, jde mnohem dále. Ve spolupráci s vývojářským testovacím nástrojem Sapienz (který FB představil již v květnu) umí SapFix detekovat místa v kódu, která způsobují pády programu či jiné problémy. Následně SapFix hledá, zda byla tato chyba způsobená nějakou nedávnou záplatou, a pokud ano, zda by částečné odstranění této záplaty fungovalo.

Jak funguje SapFix: odhalení bugu, automatická tvorba záplaty, různé možnosti opravy, ověření funkčnosti opravy

Jak funguje SapFix: odhalení bugu, automatická tvorba záplaty, různé možnosti opravy, ověření funkčnosti opravy

Plně automatický debugging a lidské schválení

SapFix pak vygeneruje několik možných záplat a rovnou otestuje, zda tyto záplaty fungují. Projde záplata kompilátorem? Spraví tuto chybu? Nezpůsobí nové chyby? Záplatu pak ještě musí schválit člověk, který má však údajně od SapFixu prakticky vše připraveno k „podpisu“.

Tento nástroj již Facebook používá interně. „Pokud víme, je to poprvé, co strojově vytvořená záplata, včetně automatického testování a implementace, byla uplatněna na tak velkém projektu, jakým je Facebook,“ uvedli vývojáři SapFix. Nástroj je zatím ve fázi testování, ale Facebook slibuje, že bude k dispozici pod open-source licencí.

diskuse

13. 9. 2018

16:39
První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

Když v listopadu 2014 Google představil službu Inbox jako alternativní uživatelské rozhraní k populární službě Gmail. Inbox klade důraz na zobrazování jen těch důležitých e-mailů, ostatní se schovávají do příslušných kategorií. Cílem byla vyšší přehlednost a produktivita.

Nyní Google oznámil, že Inbox do půl roku nenávratně uzavře.

12.září 2018 v 21:02, příspěvek archivován: 13.září 2018 v 16:26

Over the past 4 years you’ve helped us make email better. We’ve brought popular Inbox features to @Gmail helping 1B+ people get more done. Thank you. We’ll be focusing on Gmail & saying bye to Inbox at the end of March 2019. Here’s a transition guide → https://t.co/6dOxgExpbm

Google ukončení zdůvodňuje tím, že „oblíbené funkce z Inboxu již přenesl do nové verze Gmailu“.

Uživatelům Inboxu nabízí Google návod, jak migrovat zpět do Gmailu. Podle vývojářů nabízí nový Gmail všechny důležité funkce, kvůli kterým lidé používali Inbox: odložení e-mailu (snooze), inteligentní řazení do skupin nebo chytré automatické odpovědi. Výhodou migrace je, že Inbox i Gmail pracují v rámci stejného gmailového účtu. Uživatel tak nebude muset řešit přenos dat - e-maily, které označil jako přečtené v Inboxu, jsou přečtené i v Gmailu apod.

Ukončení služby Inbox se dalo tak trochu čekat. Google je pověstný tím, že ukončuje služby, které nezapadají do celkového plánu rozvoje platformy. V minulosti takto Google zařízl program Picasa (nahradily jej Fotky Google) nebo Google Reader, nástroj na sledování RSS kanálů.

diskuse

15:42
Okno, které se testerům Windows 10 ukáže, když instalují konkurenční prohlížeč

Neinstalujte konkurenci, žadoní Windows 10. Tady máte „rychlejší Edge“

„Microsoft Explorer je výborný prohlížeč. Žádný jiný nestáhne Firefox/Chrome tak rychle.“ Tento vtip se vykládá už skoro deset let. Dokonce i vývojáři Microsoftu jej mimoděk potvrzují, když při předvádění raději stáhnou konkurenci

A přestože Microsoft od Internet Exploreru 6 udělal velký krok kupředu, podíl jeho nového browseru Edge dosahuje globálně čtyř procent na desktopech. Když vezmeme v úvahu všechna zařízení včetně mobilů a tabletů, je to ještě mnohem méně.

Podíly prohlížečů v srpnu a září 2018 (desktopy)

Podíly prohlížečů v srpnu a září 2018 (desktopy)

„Kdybychom tak mohli uživatelům nějak vysvětlit, jak skvělý je náš Edge. Kdybychom jim tak mohli rozmluvit instalaci konkurenčního prohlížeče. Vždyť stačí, aby jej zkusili! Zamilují si Edge a na to, že chtěli instalovat nějaký Firefox, Chrome nebo Vivaldi, brzy zapomenou...“ Něco takového si asi říkali u Microsoftu. Jak jinak si vysvětlit varování, které se některým uživatelům testovací verze Windows 10 zobrazilo poté, co spustili instalátor konkurenčního prohlížeče?

11.září 2018 v 19:55, příspěvek archivován: 13.září 2018 v 15:12

@MicrosoftEdge What kind of slimy marketing cesspool crap is this Microsoft? I proceed to launch the Firefox installer and Windows 10 pops this up? If I wanted to use your browser, I would. https://t.co/f7jk9sGvYA

„Už máte nainstalovaný Microsoft Edge - bezpečnější, rychlejší prohlížeč pro Windows 10,“ radí okno připomínající varování. Uživateli nabízí jako výchozí „spustit Edge“, jako šedivou variantu pak možnost „přesto nainstalovat“ konkurenční prohlížeč.

Tato možnost jde vypnout v Nastavení - Aplikace a funkce - Doporučení.

Jde o trochu agresivnější verzi předchozího “varování“, které Microsoft k uživateli dostal skrze reklamu ve vyhledávači Bing.

Vyhledání instalce prohlížeče Google Chrome prostřednictvím MS Edge.

Vyhledání instalce prohlížeče Google Chrome prostřednictvím MS Edge.

Ale přeci jen je nová taktika trochu jiná. Microsoft zjevně sleduje, co lidé instalují, a speciálně pro případ, že instalují konkurenční prohlížeč, zobrazí uživatelům varování.

Ballot Screen (2010 - 2014)

Ballot Screen (2010 - 2014)

Zdá se, že od roku 2014, kdy Microsoftu skončila povinnost připomínat konkurenční prohlížeče, trochu otrnulo. Přesto nelze říci, zda jde o funkci, která se nakonec dostane do konečné verze říjnové aktualizace Windows 10. Zatím si tohoto varování všimlo jen několik testerů, což může znamenat, že Microsoft zkouší, jak bude toto upozornění účinné a jak na něj budou uživatelé reagovat.

Pokud se varování před instalací osvědčí, máme pro Microsoft tipy na další podobná upozornění:

 • „Opravdu chcete instalovat Photoshop? Víte, že již máte nainstalované Malování, které se spouští mnohem rychleji?“
 • „Proč instalovat VLC? Vždyť už máte ve Windows výchozí přehrávač videa, ten vám nestačí?“
 • „Jste si jistí, že si chcete instalovat MatLab? Věděli jste, že program Kalkulačka má i vědecké zobrazení? Nedělejte, že vám nestačí!“
 • „Opravdu chcete instalovat Word? Vždyť už máte Poznámkový blok, který... počkat, Word nainstalovat můžete. V pořádku, pokračujte.“

Problém není jen to, že Microsoft žadoní u uživatelů, aby dali šanci jeho prohlížeči a neinstalovali konkurenci. Upozornění operačního systému na skutečně závadný program nebo nebezpečnou aplikaci tímto ztrácí na účinnosti, protože uživatelé si zvyknou tato varování ignorovat.

diskuse

10:55
Spotify

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Hudební služba Spotify zvyšuje počet skladeb, které si můžete stáhnout do offline režimu. Z dosavadních 3333 písní na zařízení posunula limit na deset tisíc.

„Ve Spotify vždy pracujeme na zlepšení pohodlí našich uživatelů,“ uvedl tradiční PR větu mluvčí služby. „Mohu potvrdit, že hranice deset tisíc skladeb platí pro pět zařízení.“ Celkem si tedy můžete na pět různých přístrojů stáhnout z jednoho účtu až 50 tisíc písní.

Limit je dlouhodobými uživateli často kritizován, protože pak stojí před volbou, které skladby mají vymazat. Spotify tuto hranici nyní posunulo, ovšem maximální počet skladeb ve vaší knihovně zůstává stejný - deset tisíc. Celkem si tedy můžete stáhnout pětkrát více, než můžete mít ve své knihovně. Zda Spotify posune i tento limit, zatím neupřesnilo. Celkem nabízí k poslechu kolem 35 milionů skladeb.

diskuse

13:24
Oficiální foto Google Street View Car

Auta Google budou v ulicích nejen fotit, ale také měřit znečištění

Funkce Street View umožňuje uživatelům Map Google podívat se, jak vypadá daná ulice, křižovatka nebo silnice. Od roku 2012 je takto nasnímáno skoro celé Česko, celosvětově Google pokrývá Severní Ameriku, většinu Jižní Ameriky, celou Evropu, Austrálii, většinu Asie a velkou část Afriky.

Auta Street View nepořizují jen fotografické záznamy. Zaznamenávají také informace o dostupných wi-fi sítích, podle čehož pak mobilní telefony mohou přesněji zjistit aktuální polohu i bez použití GPS. Neobešlo se to bez skandálů.

Nyní Google ve spolupráci s kalifornským startupem Aclima připravuje další využití aut Street View. Budou měřit kvalitu ovzduší. „Kvalita ovzduší se může v rámci jednoho města nesmírně lišit,“ uvedl zakladatel firmy Aclima pro TechCrunch. „Toto měření může pomoci s plánováním rozvoje měst i s pochopením toho, jak znečistění ovzduší ovlivňuje vás osobně.“

Interně Google měření ovzduší testoval v Kalifornii od roku 2015. Vědci v roce 2017 publikovali studii, kde ukázali, jak lze tato data využít k tvorbě velmi přesných a podrobných map znečištění ovzduší. Konkrétně auta měřila úroveň CO2, CO, NO2, NO, O3 a pevných částic.

Ukázka mapy, kterou vědci vygenerovali na základě opakovaného měření na ploše 30 km2. Měření provedli každých 30 metrů.

Ukázka mapy, kterou vědci vygenerovali na základě opakovaného měření na ploše 30 km2. Měření provedli každých 30 metrů.

Na podzim 2018 auta se senzory znečištění ovzduší vyjedou do západních USA a do Evropy. Zatím není jasné, kde a jakým způsobem budou výsledky měření dostupné, ani jak se Google vypořádá s momentálními fluktuacemi naměřených hodnot.

Aktualizace: Doplnili jsme odkaz na studii a informace o měření.

diskuse

12. 9. 2018

0:00
Virtuální měna Bitcoin zažívá ohromný vzestup. Je to bublina?

Americká burza testuje nástroj na odhad kurzů kryptoměn

Elektronická burza NASDAQ údajně pracuje na nástroji, který dokáže předvídat kurz kryptoměn. Loni spustila pro své investory Analytics Hub, který predikuje ceny klasických akcií. Server Coindesk nyní citoval zdroj, podle něhož chce nástroj rozšířit o trh s virtuálními měnami.

Analytics Hub využívá strojového učení a techniky tzv. zpracování přirozeného jazyka (natural language processing). Tímto způsobem monitoruje sociální sítě či blogy a vyhledává důležité informace, které mohou hrát roli ve vývoji daných kurzů.

Citovaný zdroj uvádí, že rozšíření o kryptoměny již nyní NASDAQ testuje v betaverzi a mohl by ho spustit během tohoto listopadu. Mělo by zahrnovat až pět set virtuálních měn a využívat tři fáze sběru informací: virtuální peněženky, data z burz a sociální sítě. Mezi nimi by se měly objevit Twitter, StockTwits a Reddit.

diskuse

11. 9. 2018

11:30
Hubbleův teleskop: mlhovina Kočičí oko

Nové signály. Neznámé místo ve vesmíru se ozývá častěji, než jsme mysleli

Říkáme jim rychlé rádiové záblesky. Jde o dosud nevysvětlený fenomén, který trvá pouhý okamžik (milisekundy), ale má energii stovek milionů Sluncí. Prolétají kolem nás zřejmě z velmi vzdálených galaxií a většinou z různých míst. To by naznačovalo, že vznikají při nárazových událostech. Existuje ovšem jedna oblast, ze které se signály dostavují opakovaně - FRB 121102. Díky počítači nyní víme, že jich je mnohem víc, než jsme si mysleli.

Výzkumníci z největšího projektu zasvěceného hledání mimozemské inteligence Breakthrough Listen (BL) využili strojové učení a poskytli mu data, která měli k dispozici. Tzv. umělá inteligence došla k nečekanému závěru: neznámé místo či objekt je výrazně aktivnější.

Odkud „signály“ pocházejí?

Poprvé astronomové zachytili energetický záblesk z tohoto zdroje před šesti lety. Od té doby existují záznamy dalších „poryvů“ pocházející ze stejného místa. Loni 26 srpna namířili výzkumníci z BL teleskop právě na tuto oblast a sbírali data po dobu pěti hodin. Ve výsledných 400 terabytech objevili během první hodiny pozorování 21 radiových záblesků.

Intenzita čtyř dříve zaznamenaných záblesků.

Intenzita čtyř dříve zaznamenaných záblesků.

Podobnou činnost nemůže vykonávat člověk (pokud tomu nechce obětovat celý život), a k závěru proto došel algoritmus. Jenže nyní použili výzkumníci na přelouskání dat výkonnější software - neurální síť, která přišla s dosud opomenutými 72 záblesky. Celkem tedy již víme o třech stech poryvů z této jediné oblasti.

Z takového počtu je již možné predikovat vzorce, např. v jakých periodách se záblesky opakují. Podle nich jde následně rozpoznat kupříkladu charakteristické cepheidy (typ pulzující hvězdy) nebo pulzary (rotující neutronové hvězdy). Jenže tady výzkumníci krčí rameny - žádné vzorce nevidí.

Záhadné rádiové signály z kosmu dráždí astronomy. Možné je vše, říkají

Navzdory velkému počtu nových dat je proto původ těchto energetických záblesků stále neznámý. Dřívější hypotézu, že poryvy přicházejí z naší galaxie, vystřídala nová: podle výsledků kanadské observatoře pocházejí z trpasličí galaxie vzdálené tři miliardy světelných let. Je možné, že záblesky emituje černá díra nebo aktivní nebula (mezihvězdné mračno).

Přestože s vysvětlením záblesků výzkumníci z BL nepřišli, doufají, že napomohli něčemu jinému, a to používání strojového učení v astronomii. „Jde jen o začátek využívání těchto účinných metod v detekci radiosignálů. Doufáme, že náš úspěch inspiruje další k využívání strojového učení v radiové astronomii,“ říká jeden z členů týmu Gerry Zhang.

diskuse

10:55
Vizio (ilustrační foto)

Nechcete žalovat mého výrobce? zeptají se miliony TV svých majitelů

Kalifornská firma Vizio, která patří mezi největší výrobce chytrých televizí v USA, byla v roce 2015 přistižena, jak sbírá a přeprodává informace o svých zákaznících. Výrobce už mimosoudně vyrovnal žalobu amerického regulačního úřadu, když zaplatil 2,2 miliónu dolarů za šmírování 11 milionů televizí bez souhlasu uživatelů.

Kromě toho ale Vizio nadále čelí hromadné žalobě (tzv. class-action lawsuit). Obě strany, žalující i žalovaná, nyní soudce žádají o odklad líčení, a to mimo jiné proto, aby se k žalobě mohli připojit další poškození.

Obě strany sporu žádají o odklad řízení - pracují na vývoji programu, který majitelům TV přímo na obrazovce zobrazí informace o probíhající hromadné žalobě.

Obě strany sporu žádají o odklad řízení - pracují na vývoji programu, který majitelům TV přímo na obrazovce zobrazí informace o probíhající hromadné žalobě.

„Existuje dobrý důvod pro odklad: strany (sporu, pozn. red.) vyvíjejí nástroj, který by všechny poškozené upozornil přímou notifikací, která by se zobrazila na obrazovkách Vizio Smart TV.“ Odklad by tak měl sloužit k tomu, aby byl takový nástroj otestován a vyhovoval všem technickým i právním požadavkům.

BBC uvádí, že podle amerického práva je nutné upozornění na probíhající hromadnou žalobu doručit „nejefektivnějším možným způsobem“ tak, aby se dostalo ke všem, kterých se žaloba může týkat. V minulosti to například znamenalo, že určitý výrobce byl povinen rozeslat e-mail svým zákazníkům. Zobrazení výzvy k tomu, aby se uživatelé připojili k hromadné žalobě prostřednictvím speciální zprávy na chytré obrazovce, by byl zřejmě unikát.

diskuse

10. 9. 2018

14:09
Umělá inteligence Google Assistant se už nyní připravuje na konverzaci v...

Asistent Google si poradí se dvěma jazyky najednou. Čeština pořád chybí

Google doplnil očekávanou funkci. Asistent nyní dokáže rozpoznávat pokyny ve dvou vybraných jazycích zároveň (nejnověji přibyla španělština, švédština a nizozemština). Můžete se tedy někdy zeptat „Okay Google, what’s the time?“ a jindy „Okay Google, wie spät ist es?“

Tato funkce není až tak překvapivá. Podobně umí Google Překladač zároveň poslouchat a rozpoznávat řeč ve dvou jazycích. V podstatě to funguje tak, že zároveň přehodí audio dvěma systémům. Jeden se pokusí rozpoznat třeba angličtinu, druhý němčinu. Pak se Google podívá, který jazyk hlásí vyšší jistotu, a rozhodne se, že tato věta byla právě v tomto jazyce. Schválně, zkusíte vymyslet nějaké věty, které budou stejně znít v češtině i angličtině?

Ukázka použití biligvního Asistenta Google v bilingvní rodině:

Novinku uvedl Google v Berlíně na veletrhu IFA. A právě včas. Letos byla totiž ikonka „Google Asistent“ (nebo Amazon Alexa) na desítkách různých produktů vystavených na veletrhu IFA, od reproduktorů přes sluchátka až po kuchyňské spotřebiče.

Ale na ovládání v českém jazyce si musíme počkat. Podle vyjádření Googlu bychom měli čekat maximálně do konce roku.

Podívejte se na náš velký test asistentek Google a Amazon (Technet.cz):

diskuse

7. 9. 2018

11:05
Zákazníci vstupují do prodejny Apple, New York (30. 7. 2018).

Apple usnadní policii získat uživatelská data. Zřídí speciální portál

Policie běžně žádá po technologických gigantech informace o jejich uživatelích. Činí tak v rámci probíhajících vyšetřování a ve Spojených státech musí firmy vyhovět. Jen loni reagoval Apple na 14 tisíc podobných žádostí, z toho přes 230 urgentních.

Vysoce postavená právnička Applu napsala tento týden americkému Senátu dopis, ve kterém píše o zřízení internetového portálu. Text získala agentura Reuters a uvádí, že je pod ním podepsána právnička Kate Adamsová.

Šifrovaná data u firem už nemusí být tajná. Státy k nim chtějí přístup

Nový portál by měl sloužit policii k formálním žádostem o uživatelská data a usnadnit proces vydání informací. Podobné žádosti vyřizoval Apple dosud přes e-mail. Nástroj by se měl rozběhnout ke konci tohoto roku.

V Česku zákon technologické firmy vydávat informace nenutí. Například Facebook vyhověl české policii mezi lety 2015 a 2016 v celkem 62 ze 70 žádostí o vydání informací. Osm odmítnutých případů zdůvodňovala síť tím, že nebyly urgentní nebo že se podle ní týkaly obsahu korespondence uživatelů konkrétních účtů.

Vzdělávací tým

Apple kromě toho podle dopisu počítá se zřízením speciálního týmu lidí. Ten bude policii a vládní činitele po celém světě informovat a vzdělávat, na jaká data mají právo a jak je mohou získat.

Je možné, že tento krok je reakcí na červencový report Centra strategických a mezinárodních studií, který zazněl v americkém Senátu. Jeho stěžejním bodem je otázka, jakými daty technologické firmy disponují a jak se k nim může policie dostat.

Stále je zde ovšem problém zašifrování dat. Informace uživatele jsou tak chráněny před každým, kdo nemá odpovídající klíč. Vlády však začínají na technologické firmy apelovat, aby jim přístup k těmto informacím v naléhavých případech umožnily.

diskuse

6. 9. 2018

12:30
Ilustrační snímek

Proti dětské pornografii. Google nabízí zdarma software na její detekci

Google představil vylepšenou verzi softwaru, který dokáže odhalit a nahlásit dětskou pornografii na internetu. Největší vyhledávač uvádí, že technologie je o krok dál než starší verze. V čem? Původní software fungoval tak, že skenoval obrázky a porovnával je s existujícími nálezy. Nový nástroj pracuje na principu propojených neurálních sítí, které odhalí i dříve neviděné materiály.

„Z první ruky jsme viděli, že tato technologie nalezne za stejné časové období až sedmkrát více případů dětské pornografie než předchozí,“ uvádí Google. Představenou novinkou mohou firmy snáz odhalit inkriminované obrázky, aniž by museli případy hledat zaměstnanci.

Ti jsou ovšem stále potřeba. Nástroj pouze označí obrázky, které podezřívá, a odešle je ke schválení. Seřadí je sice podle pravděpodobnosti obsahu dětské pornografie, ovšem konečné slovo má stále člověk. Stránky a firmy, které mají o nástroj zájem, o něj mohou zažádat v tomto formuláři.

diskuse

5. 9. 2018

18:17
Nově uvedená verze Google Chrome nabídla poprvé po deseti letech zásadně...

10 let na trhu: nová verze Chrome přináší správu hesel a nový design

Před deseti lety, v září 2008, Google veřejnosti představil svůj nový prohlížeč Google Chrome. Opensourcový, respektující existující standardy a na svou dobu velmi rychlý, svižný a snadno ovladatelný. Chrome už ve své první verzi vypadal velmi podobně jako dnes: taby (karty) byly umístěny na horní hraně okna a prohlížeč nabízel pouze jedno políčko (omnibar), které v sobě kombinovalo adresní řádek i lištu vyhledávání. Tyto prvky postupně převzaly takřka všechny konkurenční prohlížeče. Chrome se už za čtyři roky vypracoval na nejoblíbenější prohlížeč na světě a za deset let si ukousl skoro 60 % světového provozu.

Protože Chrome představuje novou verzi každých několik měsíců, brzy lidé ztratili přehled, kolikátou verzi Chrome právě používají. I proto, že aktualizace probíhají automaticky a změny jsou často spíše pod kapotou.

Nově uvedená verze Chromu má číslo 69 a přináší poprvé po deseti letech zásadně nový design karet. Ty byly od první verze hranaté, nyní se zakulatily. Má to šetřit místo - více karet je nyní čitelných.

Nový Chrome také vylepšil práci s hesly. Umí například generovat nová hesla a rovnou je uložit do integrovaného správce hesel. Hesla jsou synchronizována napříč zařízeními, pokud máte tuto (již dříve dostupnou) funkci zapnutou.

Dále nový Chrome zobrazí odpovědi vyhledávače Google na některé rychlé dotazy přímo po napsání do omnibaru, není potřeba odpověď odesílat klávesou enter a čekat na výsledek. Lze to použít třeba pro zobrazení aktuálního počasí, odpovědi na otázky týkající se definic, faktických odpovědí apod. V minulosti to Google Chrome nabízel jen u číselných dotazů.

Aktualizace: Původní zpráva uváděla, že Chrome představil vyhledávání v kartách. Jednalo se o omyl vzniklý informačním šumem, omlouváme se. Na vyhledávání v kartách je možné použít rozšíření Quick Tabs.

diskuse

15:16
V USA se připravuje zrušení opatření Net Neutrality, což by například umožnilo...

Konec internetové neutrality přinesl umělé zpomalení internetového videa

Internetové neutralita je koncept, který zakazuje zvýhodňování a znevýhodňování internetového provozu na základě jeho typu nebo odesílatele a adresáta. Internetový operátor tedy - při platnosti principu internetové neutrality - nesmí určovat různá pravidla pro různé služby nebo různé typy dat.

V prosinci 2017 ovšem Federální komise pro komunikaci zrušila internetovou neutralitu se zdůvodněním, že jde o nepotřebnou regulaci. Analýza agentury Bloomberg ve spolupráci se dvěma týmy vědců z Northeastern University a University of Massachusetts nyní ukazuje, že firmy prakticky ihned po ukončení platnosti internetové neutrality začaly zákazníkům zpomalovat některá data.

Nejčastěji byla cílem umělého zpomalení (anglicky „throtling“, tedy „přiškrcení“) videoslužba YouTube patřící společnosti Google. Podobně postižena byl Netflix nabízející sledování filmů a seriálů online nebo podobná služba od firmy Amazon.

K detekci zpomalování využili vědci aplikaci Wehe, která měřila, jak se liší rychlost dat pro různé služby. Nejčastěji bylo „přiškrcení“ zjištěno u operátora Verizon, provoz uměle zpomaloval i AT&T, T-Mobile nebo Sprint.

Není to tak, že by k přiškrcování předtím nedocházelo. Nově mu však  teoreticky nic nebrání. Operátoři ve svých vyjádřeních pro Bloomberg přesto uvedli, že se „plošného přiškrcování“ nedopouštějí: „Při správě provozu na naší síti aplikujeme nástroje pro správu sítě,“ uvedl mluvčí Verizonu. „To je něco značně jiného, než obecné přiškrcení.“

diskuse

10:46
I Skype pro počítače má od září 2018 nový čistší vzhled.

Microsoft zjednodušuje Skype a přidává nahrávání videohovorů

Microsoft se rozhodl na základě stížností zákazníků poněkud zeštíhlit komunikační nástroj Skype. Hlavní obětí se stávají HighLights, což byl asi rok starý pokus o variaci na příběhy ve Snapchatu. Ten umožňoval zasílat sérii fotografií přátelům a ti je mohli hodnotit.

Loňské velké změny v tomto komunikačním programu se tak neuchytily a firma musela změnit svůj pohled na tento nástroj. I proto, že konkurence v podobě aplikací WhatsApp, Messenger, FaceTime, WeChat, Line nebo Telegram je veliká, a chyby se tak musí rychle napravovat.

„Loni jsme nasadili některé změny a slyšeli od zákazníků, že jsme jim zkomplikovali používání hlavních funkcí Skypu. Zahájení volání bylo obtížnější a Highlights nevyhovovaly většině uživatelů. Potřebovali jsme udělat krok zpět a nástroj zjednodušit,“ píše na blogu Skypu Peter Skillman, ředitel designu pro Skype a Outlook.

Nová podoba Skypu v roce 2018 přináší zjednodušení vzhledu.

Nová podoba Skypu v roce 2018 přináší zjednodušení vzhledu.

Firma nyní upravuje Skype tak, aby se uživatelé mohli soustředit na hlavní funkce, kterými jsou hlasová, textová a videokomunikace. Mění se celkový design mobilní aplikace, který upozadí nebo odstraní méně používané aplikace a celý vzhled aplikace zjednoduší. Na počítačích se pak přesouvají chaty, hovory, kontakty a oznámení do levé horní části okna. Nový design je k dispozici od verze Skype 8.29.

Nahrávejte, co hrdlo ráčí

Jedna nová funkce se však do Skypu dostala a lidé po ní volali poměrně dlouho. Nyní si mohou nahrát videohovory a záznam uložit. Jedinou výjimkou jsou Windows 10, kde se tato funkce objeví v následujících týdnech s příchodem nové verze.

Skype přichází s nahráváním videohovorů.

Skype přichází s nahráváním videohovorů.

Na nahrávání videohovorů ve Skypu jsou upozoněni všichni účastníci.

Na nahrávání videohovorů ve Skypu jsou upozoněni všichni účastníci.

Ukládání nahraných videohovorů ve Skypu.

Ukládání nahraných videohovorů ve Skypu.

Celé to funguje tak, že jakmile začnete nahrávat (přes tlačítko „+“), všichni účastníci videohovoru jsou informováni o tom, že je hovor zaznamenán. Skype nahraje kompletní video, tedy všechny obrazovky sdílené během hovoru.

04.září 2018 v 18:30, příspěvek archivován: 05.září 2018 v 09:44

Introducing Skype call recording! Capture special moments with loved ones or an important meeting with colleagues. Learn more: https://t.co/FB1YeTRvdC https://t.co/NZuk18e6Yu

Po ukončení hovoru je nahrávání dokončeno, uloženo do cloudu a poté zveřejněno v chatu, kde je k dispozici po dobu 30 dnů. Všichni účastnící hovoru si pak mohou během této doby nahrávku uložit do svého zařízení.

Návod, jak hovor zaznamenat, je v angličtině na této stránce.

diskuse

10:30
Konference o kyberbezpečnosti - 22. března 2016

Šifrovaná data u firem už nemusí být tajná. Státy k nim chtějí přístup

Spojené státy a čtyři další vlády Commonwealthu vyzvaly technologické firmy, aby jim umožnily přístup k jejich šifrovaným datům. USA, Velká Británie, Kanada, Austrálie a Nový Zéland se na požadavku shodly na setkání Five Eyes (Pěti očí), zpravodajské aliance těchto zemí. Jde například o aplikace Telegram nebo WhatsApp.

Zdůvodnění je zřejmé: některé informace nesmí být skryty před vymahateli práva. Ve svém prohlášení uvádějí, že k datům by chtěly přístup pouze v případě nutnosti, jako například probíhajícím vyšetřování.

Soukromí uživatelů vs. problémy s vládou

Státy doufají, že jim firmy umožní přístup dobrovolně. Co se této oblasti týče, státy zatím nemají na firmy bič, a spíše než nařízení je to tedy prosba. Jenže to se může změnit. Představitelé členů Five Eyes uvedli, že pokud se nadále setkají se zavřenými dveřmi k těmto datům, najdou si zákonné cesty. Zkrátka že firmy přinutí.

V Rusku se bojuje o komunikační síť Telegram. Odnáší to Google i Amazon

Těm se tento požadavek pochopitelně nelíbí, protože by jejich uživatelé ztratili soukromí. Navíc se obávají, že pokud by umožnily přístup pěti zemím, začnou se ozývat další - včetně těch s režimy, které by mohly získané informace zneužít.

V citlivém tématu už máme aktuální precedent. Rusko zablokovalo populární komunikační síť Telegram, protože vládě odmítla poskytnout šifrovaná data z konverzací. Následně začal Kreml pracovat i na bloku dalších platforem, jako je WhatsApp. Své počínání vláda zdůvodňuje tím, že se na síti mohou domlouvat teroristé a zločinci.

Stejným argumentem se nyní vyzbrojily i státy z aliance Five Eyes. Vyústění případu nastíní, jestli je soukromí na internetu absolutní, nebo nikoli.

diskuse

4. 9. 2018

15:15
Sennheiser Momentum True Wireless

Řady zcela bezdrátových sluchátek rozšířila i novinka Sennheiser

V případě intraaurálních sluchátek bylo označení bezdrátová až donedávna zpravidla trochu zavádějící. Ke zdroji zvuku se sice připojovala pomocí Bluetooth, obě sluchátka však vždy vzájemně spojoval kabel - distribuoval signál i napájení pro druhé sluchátko. 

Obrat nastal po uvedení sluchátek Apple Airpods, která jako jedna z prvních odstranila i poslední společný kabel a komunikaci obou pecek realizovala bezdrátově. Zcela bezdrátová sluchátka dnes prodává mnoho výrobců, viz například náš test z loňského roku

Fotogalerie

Od premiéry na berlínském veletrhu nechybí ani v nabídce společnosti Sennheiser. Momentum True Wireless jsou drobná, lehká, intraaurální sluchátka, která komunikují pomocí Bluetooth s kodeky AAC i apt-X, jsou tedy připravena jak na telefony s Android, tak iOS. 

Mají režim „Transparent hearing“, ve kterém umí pomocí vnějších mikrofonů (jinak používaných při telefonování v režimu headsetu) propustit dovnitř sluchátek hlasy v okolí hovořících lidí. Sluchátka tedy nemusíte vyndat z uší pokaždé, když na vás někdo promluví.

IFA 2018

Součástí dodávky je pouzdro, ve kterém je můžete nejen přenášet, ale i dobíjet a čtyřhodinovou hrací dobu tak prodloužit na trojnásobek.

Během září by měla vyjít i související aplikace, ve kterém bude možné sluchátkům nastavit zvukovou ekvalizaci. To bychom asi využili, během krátkého zkušebního poslechu jsme zaznamenali na náš vkus až příliš výrazné a mohutné basy. 

Stát budou 299 dolarů, tedy zhruba 8 000 korun, včetně DPH.

diskuse

11:45
McDonald’s v Praze Modřanech 6. prosince 1996.

Mladí možná přijdou o brigádu v fastfoodu. Řidiče obslouží chytrý počítač

Po celém světě už lidé hovoří s chytrými asistentkami Alexou, Siri nebo Google Home. Americká firma Clinc tvrdí, že přichází s novou, pokročilejší generací softwaru, která jako jediná předčí Google Assistenta. Do provozu chce „umělou inteligenci“ zavést tam, kde jsou lidé netrpěliví a hladoví - v drive thru fastfoodů.

Společnost tří profesorů z Michiganské univerzity představí produkt pro rychloobslužný restaurant (quick-service restaurant) v blízké době. Objednat by si u něj mohli zákazníci některých poboček McDonald’s a Taco Bell ve Spojených státech.

Vlastně ne, dejte mi cheese a velkou kolu

Na ukázkovém videu firma demonstruje, jak se konverzační umělá inteligence zvládá vypořádat s nerozhodností klientů. Ti často svůj záměr v průběhu objednávání několikrát upraví. Server Techcrunch byl přizván k ukázkovému provozu a podle něj je software ve většině případů bezchybný.

„Někdy se ovšem splete. Zdá se, že zaměnit objednávku je poměrně jednoduché, byť ji vývojář (operátor) může rychle napravit,“ píše server. Lidský faktor je tedy stále zapotřebí, byť s potenciálním zdokonalením nebude potřeba. Právě na to slyší řetězce rychlého občerstvení, které hledají cesty, jak snížit počty zaměstnanců.

Velký test digitálních asistentek: překvapily inteligencí i neschopností

Firma Clinc není na poli strojového učení žádným nováčkem. Již delší dobu se zabývá finančními technologiemi a má uzavřené kontrakty s americkými bankami jako USAA, Barclays a S&P Global. Ty by rády integrovaly systém pro běžné vyřizování problémů klientů namísto operátorů a chtějí vyslyšet ty, kterým se nelíbí předem namluvení roboti dávající možnosti.

Až skutečný provoz ukáže, jak se hlas od Clincu dokáže vypořádat s nepřeberným množstvím variant a komplikací, které při objednání mohou nastat. Pokud uspěje, objednáme si u stroje brzy možná i v Evropě.

diskuse

3. 9. 2018

19:30

Facebook sází na sociální aspekt videí. Obejde tak Netflix

Facebook začal s vysíláním videopořadů poměrně nedávno, pokud to poměřujeme s konkurencí jako YouTube nebo Netflix. Podle čísel, které uvádí server televizní stanice CNBS, jeho službu Facebook Watch využívá alespoň jednu minutu měsíčně 50 milionů lidí ve Spojených státech. Firma se nyní chystá rozšířit tento produkt do dalších padesáti zemí.

Podle Fidji Simové, která má video ve Facebooku na starosti, se firma snaží prosadit proti konkurenci především sociálními aspekty streamovaných videí. Firma chce podle svých slov znovu přivést lidi ke společnému sledování vysílání, jako tomu bylo dříve, kdy se celé rodiny dívaly na jeden televizní pořad a pak o něm diskutovaly.

I proto nedávno koupila technologii služby Vidpresso, která spojuje videa s funkcemi jiných sociálních sítí.

diskuse

16:41
Bezpečnostní token Titan od Googlu je ve verzi s USB a s Bluetooth pro mobilní...

Google má zařízení pro bezpečné přihlášení, ale vyrábí ho v Číně

Podobná zařízení, která vložíte do USB portu a ony vás bezpečně přihlásí k vašemu účtu na počítači nebo dalším zařízením, vyrábí řada firem. Nyní se takový zabezpečený způsob přihlášení rozhodla přinést i společnost Google se zařízením Titan.

Právě od vstupu Googlu si řada odborníků slibovala, že se takový způsob zabezpečení rozšíří z firem do uživatelské oblasti. Výrazně by se tak zvýšila bezpečnost, kvůli dvoufaktorové autentifikaci, kterou zařízení zajišťuje. Odpadá verifikace každého přihlášení přes SMS. Na druhou stranu stojí asi 50 USD (cca 1 100 korun), což není málo. V Česku se zatím neprodává.  

Bezpečnostní token Titan od Googlu zajistí dvoufaktorové přihlášení bez SMS.

Bezpečnostní token Titan od Googlu zajistí dvoufaktorové přihlášení bez SMS.

Firma nabízí dvě varianty, jedna je klasický USB token, druhá bezdrátová s připojením přes Bluetooth s podporou NFC. Ta je vhodná pro mobilní zařízení.  

Zveřejněte podrobnosti, chtějí experti

Zdá se však, že ne všichni bezpečnostní experti jsou s novinkou spokojeni. Je to především kvůli tomu, že si zařízení nechá Google vyrábět v čínské firmě Feitian. Panují obavy, že by tam mohly být instalována zadní vrátka. Odborníci podle serveru The Motherboard požadují, aby byl Google více transparentní, co se týká výroby těchto bezpečnostních klíčenek.

„Myslím, že by bylo skvělé, kdyby dokumentovali přesný průběh dodavatelského řetězce,“ řekl serveru Alex Stamos, bývalý bezpečnostní ředitel Facebooku nyní pracující na Stanfordské univerzitě.

Firma se brání tím, že poukazuje na firmware, který byl přímo v Googlu navržen tak, aby zabránil manipulaci, hlídal integritu a tím pádem znemožnil zanesení závadného kódu. Do továrny tak mají jít čipy s již zašifrovanými daty z nichž je pak vyrobena klíčenka.  

To však nemusí stačit, zvláště poté, co by se v tomto firmware objevila chyba a ten by nešel v klíčence upgradovat, jak je to u některých konkurentů.

diskuse

17:34
Japonsko z ISS (v popředí Sojuz a Proress) focené 24mm objektivem

Za únikem vzduchu na ISS je údajně chyba muže s vrtačkou

Na ISS nedávno přišli na pomalý únik vzduchu, který se podařilo vystopovat do ruské lodi Sojuz MS-09. Jde o jeden ze dvou Sojuzů připojených ke stanici. Tento kus byl ve vesmíru zhruba dva měsíce a byl připojený k modulu známému jako MIM-1 či „Úsvit“ (Рассвет), tedy na přízemní straně stanice.

Únik nebyl příliš nebezpečný. Senzory ho objevili ve chvíli, kdy posádka spala, ale velení letu ji nechalo dospat. Při ranní inspekci ve čtvrtek 30. srpna se pak zjistilo, že příčinou poklesu tlaku byla malá dírka o průměru zhruba dvou milimetrů, kterou se vzápětí podařilo utěsnit. 

Zprvu se objevily spekulace, že únik mohl vzniknout po nárazu mikrometeoritu. Ruská agentura Roskosmos po objevení otvoru zahájila vyšetřování, které příčinu mělo určit přesněji. 

Podle zdrojů ruských médií a zpravodajských agentur nalezení viníka bylo poměrně přímočaré. Agentura RIA Novosti cituje například dva různé nejmenované zdroje z kosmického průmyslu, podle kterých jde o selhání konkrétního a vyšetřovatelům už známého zaměstnance. 

Omylem vyvrtal malý otvor do stěny lodi na špatném místě a aby svou chybu zakryl, díru zalepil. Loď tak prošla kontrolou těsnosti, ale směs zhruba po dvou měsících pobytu na oběžné dráze vyschla a vydrolila se. Uvidíme, co nakonec bude obsahovat oficiální zpráva Roskosmosu. 

Oprava: Článek nepřesně uváděl, že pokles tlaku byl zaznamenán ještě před tím, než se posádka odebrala ve středu 29. srpna ke spánku. Ve skutečnosti byl objeven ve chvíli, kdy posádka již spala. Za nepřesnost se omlouváme. 

diskuse

31. 8. 2018

8:30
Chytrá domácnost od Lenova.

Chcete světelný meč Kylo Rena? Lenovo vyvinulo ovladač pro svou VR hru

Technologický veletrh IFA nepatří jen mobilům a notebookům, ale i nejrůznějším doplňkům. O pobavení se postaralo Lenovo s uvedením limitované edice světelného meče Kylo Rena z filmů Star Wars (Hvězdné války). Imitace zbraně se dočkala světla světa díky tzv. Dark Side expansion (rozšíření o Temnou stranu) ve hře Jedi Challenges. Je to třetí rozšíření původní verze.

Nový ovladač pro VR

Tu představilo Lenovo na loňském ročníku IFA. Hráčský set pro virtuální realitu obsahuje brýle AR Mirage; ovladač v podobě světelného meče a sledovací zařízení jsou na AA baterie. Obraz, který vidíte, se k vám dostává přes polopropustná zrcadla z obrazovky vašeho telefonu, který se vkládá do náhlavní soupravy.

Hrát můžete díky aplikaci, do které nyní přichází rozšíření o temnou stranu. To se po aktualizaci objeví k dispozici zdarma všem stávajícím i novým uživatelům a přidává šest hodin čisté hry. Pozor: set je kompatibilní jen s některými modely telefonů. Jejich seznam najdete na této stránce (průběžně se aktualizuje).

IFA 2018

Imitace laserového meče stěžejní záporné postavy nové řady Hvězdných válek, na které pracovalo Lenovo s designery z filmového studia Disney, se začne prodávat v USA za sto dolarů. Kolik kusů půjde do oběhu, firma zatím neupřesnila.

Na veletrhu jsme překvapivě lehký model vyzkoušeli, jako protivníka si můžete vybrat třeba mistra Yodu. Větší zábavou jsou multiplayerové souboje, kde pro poražení protivníka musíte zapojit celé své tělo a stíhat se rychleji bránit. Grafika ovšem stále není dokonalá a podle slov zkušenějších vás po hodině může začít bolet hlava.

diskuse

30. 8. 2018

16:39
Skleněné „dno“ modulu ISS na Vánoce 2015 nad Bahamskými ostrovy (foceno 17mm...

Na Mezinárodní vesmírné stanici bojují s únikem vzduchu

Ve středu byl na ISS zaznamenán neočekávaný pokles tlaku. Nejpravděpodobnější příčinou je únik vzduchu po nějakém poškození.

Vzhledem k tomu, že únik je podle deníku The Independent velice malý, neohrožuje bezprostředně život posádky.

30.srpna 2018 v 12:57, příspěvek archivován: 30.srpna 2018 v 14:08

Last night, flight controllers in Houston and Moscow detected a minute pressure leak on station. The crew is in no danger and is actively working troubleshooting procedures. More: https://t.co/TGB4BGi4oZ

Nebezpečí bylo tak malé, že se rozhodlo, aby se posádka Expedice 56 nebudila ze spánku, protože nebyla v nebezpečí. Když se posádka probudila, řídící letu v americkém Houstonu a v ruském kontrolním středisku u Moskvy nařídili posádce, aby se pokusila zjistit místo úniku.

Posádka vesmírné stanice ISS, která se musí potýkat s únikem vzduchu.

Posádka vesmírné stanice ISS, která se musí potýkat s únikem vzduchu.

Kosmonauti nejdříve uzavřeli jednotlivé moduly na vesmírné stanici. To je nakonec dovedlo k tomu, že únik je v části kosmické lodi Soyuz MS-09, která u stanice zakotvila počátkem června.

Tato loď není určena k opětovnému návratu kosmonautů, takže by případné odpojení nemělo způsobovat problémy.

Podle šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitryje Rogozina bylo zjištěno, že únik pochází z mikroprasklin způsobených patrně vnějším poškozením.

„Odborníci se domnívají, že je to důsledek mikrometeoritu,“ řekl Rogozin agentuře Tass.

V současnosti byly nalezené praskliny provizorně zalepeny, posádka má na tyto případy opravárenskou sadu, ale zatím ji patrně nepoužila. Zdá se však, že stále malé množství vzduchu uniká, takže je pravděpodobné, že jsou zde další praskliny nebo není utěsnění dostatečné.

Na palubě je nyní šest členů posádky, velitel Drew Feustel, letové inženýři Ricky Arnold a Serena Auñon, Alexander Gerst z ESA a z ruské agentury Oleg Artemjev a Sergej Prokopjev.

Co se nyní děje můžete slyšet ve streamu z ISS.

Z aktuální komunikace na tomto kanálu vyplývá, že posádka použila po zalepení objeveného otvoru endoskop ke kontrole a pořízené záběry poslala k analýze řídícímu středisku a pořídí i další obrazovou dokumentaci. Padl i nápad, že se jako měřítko pro snímek použije párátko. Každopádně tlak je podle ruského řízení letu kolem 15:30 našeho času stabilní (byť utěsnění otvoru není dokonalé) a posádka se odebrala k obědu.

Američané však tvrdí, že stále dochází k určitému poklesu tlaku, který není zanedbatelný a hodnota úniku stále osciluje a v průměru se pohybuje na úrovní 0,6 mm.

30.srpna 2018 v 15:40, příspěvek archivován: 30.srpna 2018 v 15:51

Leak rate average is .6mm per hour.

Aktuální plán opravy spočívá ve vytvoření těsnícího prostředku, který bude přelepen nějakou z medicínské výbavy lodi. Mezitím moskevské středisko doporučilo dorovnat pokles tlaku z lodi Progress.

diskuse

8:00
Na stručný popis fotek není třeba plýtvat daty.

Pomalá wi-fi? Facebook napoví, co je na fotce a zda se vyplatí čekat

Facebook myslí na všechno. Při pomalém připojení k internetu nezačíná načítat fotky, ale prozradí, co na nich můžete očekávat. A vy se pak můžete rozhodnout, zda se vám vyplatí vyčkat na nahrání a vyplácat na přátele drahocenná data, nebo se posunout dál.

Starší funkce jsme si v redakci všimli až nyní, byť je první verze v provozu delší dobu. Facebook k rozpoznávání objektů na fotografií využívá vycvičenou neuronovou síť. Původně funkci „alternativní text“ vyvinul na iOS v anglicky mluvících zemích, aby aplikace předčítala nevidomým obsah obrázků, které nemohou vidět. Detekce byla v době spuštění u většiny fotek úspěšná alespoň v jednom z objektů na 80 procent.

Kdy se funkce začala zobrazovat na webu a v dalších státech, nevíme. Text sestavený neuronovou sítí se nyní vkládá do atributu ALT, který je určený primárně právě pro „textový popis obrazové informace“. Standardy W3C doporučují vložit takový popisek do každého obrázku, který není dekorativní.

V české verzi rozhraní Facebooku se do popisku vloží přeložený popis. Překladač má sice stále trochu mouchy (Indoor překládá jako “na obrázku může být uvnitř“), ale to se zlobit nemůžeme. Zejména, když můžete takto vygenerovaná klíčová slova změnit před zveřejněním i po něm:

Před zveřejněním:

 • Nahoře v kanálu vybraných příspěvků klikněte na Fotka/video.
 • Vyberte fotku, kterou chcete přidat.
 • Klikněte na Upravit fotku a potom klikněte na Alternativní text.
 • Na levé straně fotky se zobrazí automaticky vygenerovaný text. Upravit ho můžete kliknutím na Přepsat vygenerovaný alternativní text.
 • Svůj alternativní text uložíte kliknutím na Uložit vpravo dole.

Po zveřejnění:

 • U fotky klikněte vpravo dole klikněte na Možnosti a vyberte Změnit alternativní text.
 • Klikněte na Přepsat vygenerovaný alternativní text nebo změňte alternativní text v textovém poli.

Je pro vás funkce nová, nebo o ní víte již dlouhé měsíce? Pro koho je užitečná? Podělte se v diskuzi.

Aktualizace: Upřesnili jsme způsob, jakým je popisek vkládán.

diskuseNajdete na iDNES.cz