Krátké zprávy

12. 11. 2018

11:40
Virtuální moderátor napodobuje reálného Čchiou Chaa

Čínská agentura představila digitálního moderátora

Čínská státní tisková agentura Nová Čína představila nejnovější členy své redakce: digitální hlasatele, kteří „neúnavně“ po celý den předčítají zprávy.

Podle deníku The Guardian digitální moderátoři napodobují hlas, mimiku a gesta skutečných televizních hlasatelů. Na světové internetové konferenci v jihočínském Wu-čenu se tak návštěvníci mohli seznámit s digitální verzí pravidelného hlasatele zpráv Čchiou Chaa.

„Moderátor“, který měl na sobě černý oblek a červenou kravatu, během přednesu zpráv mrkal, lehce zvedal obočí a pokyvoval hlavou při zdůraznění příslušných slov v textu. „Mohu být vaším společníkem 24 hodin denně, 365 dnů v roce,“ konstatoval umělý hlasatel.

Virtuální moderátor, který je schopen číst zprávy jak v čínštině, tak v angličtině byl vytrénován i za pomoci umělé inteligence. Program totiž analyzuje zprávy předčítané živými hlasateli a podle nich upravuje svůj algoritmus.

„Rozvoj mediálního průmyslu si žádá neustálé inovace a začleňování pokročilých technologií,“ uvedl při své prezentaci další, anglicky mluvící robotický hlasatel agentury Nová Čína.

S první virtuální hlasatelkou zpráv přišla nicméně již v roce 2000 britská agentura PA. Jmenovala se stejně jako zpravodajský server, který ji provozoval, Ananova, a měla podobu zhruba třicetileté ženy s krátkými nepřirozeně zelenými vlasy.

Následně stránku koupila francouzská telekomunikační společnost Orange jako součást dohody za 95 milionů liber (2,8 miliardy korun). První digitální hlasatelka umlkla v roce 2004.

diskuse

9. 11. 2018

10:09
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) nad Zemí. Ilustrační foto

Rusové opravili počítač na Mezinárodní vesmírné stanici

Problém s jedním ze tří počítačů v ruské sekci Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) je vyřešen. Na Twitteru to dnes oznámil šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. K odstranění poruchy stačilo počítač restartovat.

08.listopadu 2018 v 12:00, příspěvek archivován: 09.listopadu 2018 v 09:25

На российском сегменте МКС произведена перезагрузка одного из трех центральных компьютеров, в работе которого отмечался сбой. Работа компьютера возобновилась - https://t.co/q1i0hW1HC7 https://t.co/tOsmBr2Azj

Roskosmos ve své zprávě uvádí, že po resetování se palubní systém testoval během jednoho a půl obletu orbitálního komplexu kolem Země, což jsou přibližně dvě hodiny. „Testování ukázalo, že všechny systémy fungují normálně,“ konstatovala agentura. Restartování systému proběhlo ve čtvrtek ve 12:05 moskevského času.

Počítač v ruském modulu Zvezda vypověděl službu v úterý. Roskosmos ale hned ujistil, že fungování stanice porucha nijak neovlivní a že k zajištění chodu plně postačí zbývající dva počítače. Experti také sdělili, že výměna zmíněného počítače není nutná a že bude nejspíš stačit jeho restartování.

diskuse

7. 11. 2018

17:48
Britské poslance navštívila robotka Pepper. Popsala využití umělé inteligence.

Video: Robot v parlamentu vysvětlil, jak funguje umělá inteligence

O zapojení technologií do vzdělávání, o umělé inteligenci (UI), o čtvrté průmyslové revoluci  a i projektu Carsess, jehož výsledkem je robotka Pepper, hovořili na jednání členové Výboru pro vzdělávání v britském parlamentu. Ten zkoumá jaký dopad technologií, jako je UI a robotika, bude mít na vzdělání.

Právě robotka Pepper byla jednou z účastnic jednání a britští poslanci se jí ptali na řadu věcí. Robot se tak stal prvním objektem, který před poslanci vystoupil a nebyl to člověk.

„Roboti budou hrát důležitou roli, ale budeme vždy potřebovat měkké dovednosti, kterými je člověk jedinečný: cítit, tvořit  a využít hodnoty plynoucí z technologií,“ odpověděl stroj v plynulé angličtině na otázku, zda by lidé měli místo ve zcela novém světě, kde vládne umělá inteligence.

Celé vystoupení v parlamentu bylo tak trochu divadlo, protože otázky a odpovědi byly podle BBC předem dohodnuty.

Fotogalerie

Přesto si někteří poslanci neodpustili vtípky. Například Lucy Allanová zažertovala, že Pepper byla „lepší než někteří ministři, které jsme tu měli.“

Pokud se chcete s jednou verzí tohoto robota setkat i vy, můžete navštívit pražské letiště Václav Havla, které na konci října uvedlo do provozu robotického průvodce po letištní budově. Na přímo kladené dotazy robot odpovídá v angličtině, v češtině zatím komunikuje prostřednictvím dotykového tabletu.

S podobným robotem se už od září setkávají hosté v pražském Hotelu Pyramida. Mechanického vítače a baviče si oblíbili, a proto mu hotelová síť Orea pořídí sourozence do všech svých ubytovacích zařízení. Psali jsme: Orea nasadí roboty do všech svých hotelů v Česku. Vydají i klíč od pokoje.

Jak jsme psali již dříve, robot byl vyroben francouzskou společností Aldebaran ve spolupráci s japonskou firmou SoftBank Robotics. Master Pepper má na hlavě čtyři mikrofony, tři kamery a 3D hloubkovou čtečku. Na spodní části těla jsou umístěny dva sonary, šest laserů, tři nárazníkové senzory a gyroskop.

diskuse

10:30
ISS čeká na oběžné dráze

Rusko oznámilo, že selhal jeden z počítačů na Mezinárodní vesmírné stanici

Roskosmos podle agentury AP oznámil, že jeden z počítačů Mezinárodní kosmické stanice má poruchu, ale závada nepředstavuje žádné riziko pro posádku. Je to jeden ze tří počítačů v ruské části ISS.

06.listopadu 2018 v 14:43, příspěvek archivován: 07.listopadu 2018 v 09:23

Информационное сообщение по поводу сбоя работы одного из компьютеров Российского сегмента МКС - https://t.co/HC3r0bs7kz https://t.co/9vwDlU04xi

Ruská kosmická agentura sdělila, že ruští letové kontroloři plánují systém ve čtvrtek restartovat. 

Podobný problém nastal v roce 2007, kdy také docházelo k výpadkům počítačů v ruské sekci Mezinárodní vesmírné stanice. I tehdy se Rusové snažili palubní počítače oživit, ale neúspěšně.

Palubní počítače jsou přitom životně důležité, na stanici řídí její polohu na oběžné dráze a ovládají zařízení na výrobu kyslíku a vody.

S výpadky počítačů se museli vypořádat i v americké části ISS. Tam v roce 2002 kvůli výpadku řídicích počítačů přestaly fungovat stabilizační gyroskopy.

V roce 2013 zase kvůli aktualizaci hlavního počítače na Mezinárodní vesmírné stanici ztratilo řídicí středisko NASA na téměř tři hodiny spojení s ISS. Poté se podařilo komunikaci obnovit.

diskuse

6. 11. 2018

10:18
Rodiče dostanou přístup k facebookovému účtu své mrtvé dcery.

Facebook zablokoval desítky účtů kvůli volbám ve Spojených státech

Společnost Facebook v pondělí zablokovala 30 podezřelých účtů na své stejnojmenné sociální síti a dalších 85 na platformě Instagram. Učinila tak jen den před kongresovými volbami, které se v USA konají dnes. Podle prohlášení firmy zablokované účty by mohly být spojené s pochybnou činností ze zahraničí, napsala agentura Reuters.

„V neděli večer nás americké bezpečnostní složky informovaly o online aktivitě, kterou nedávno objevily a která podle nich může být spojena se zahraničími entitami,“ napsala firma v prohlášení. „Okamžitě jsme tyto účty zablokovaly a dále je podrobně zkoumáme,“ dodala společnost, podle níž zablokované facebookové účty byly ve francouzštině nebo v ruštině, zatímco instagramové profily byly většinou v angličtině.

06.listopadu 2018 v 04:25, příspěvek archivován: 06.listopadu 2018 v 10:36

An election update about removing additional Facebook and Instagram accounts: https://t.co/Ld983jFkJ4

Firma zdůraznila, že o podobných událostech by obvykle informovala veřejnost až po podrobné analýze. Oznámit incident se však rozhodla už nyní kvůli ostře sledovaným kongresovým volbám, které se ve Spojených státech konají v úterý. „Chtěli jsme, aby lidé věděli o krocích, které jsme udělali, a o faktech tak, jak je známe dnes,“ píše se v prohlášení společnosti.

 Spojené státy v současné době vyšetřují údajné ruské vměšování do volební kampaně před americkými prezidentskými volbami v roce 2016. Facebook ve svém prohlášení uvedl, že zatím není jasné, zda byly zablokované účty napojené na takzvanou Agenturu pro výzkum internetu (AII), která je údajně hlavním zdrojem demagogické propagandy a falešných zpráv šířených z Ruska či jiné zahraniční entity.

Nedávno oznámil i Twitter, že zablokoval tisíce účtů, které měly odrazovat od voleb v USA.

diskuse

5. 11. 2018

15:34
Twitter (ilustrační snímek)

Za dva měsíce Twitter smazal 10 000 účtů, které odrazovaly od voleb v USA

Sociální sítě se snaží bojovat proti nenávisti, falešným zprávám i podvodným účtům. Hodně je v této oblasti slyšet o Twitteru, který v poslední době zrušila dalších více než 10 000 účtů ovládaných boty. Což je však oproti sedmdesáti milionům, které firma zavřela letos na přelomu jara a léta, jen zlomek. 

„Zátah“ na podvodné účty byl přesně cílený. Zasáhl ty, které šířily příspěvky odrazující americké voliče od účasti v úterních volbách do Kongresu. Podle agentury Reuters, která cituje vyjádření mluvčího Twitteru, byly účty smazány na konci září a na začátku října.

Tweety z odstraněných účtů se vydávaly za sdělení od Demokratické strany a na jejich přítomnost upozornil stranický výbor DCCC, který podporuje kandidáty demokratů ucházející se o křesla v americké Sněmovně reprezentantů. Kdo za sítí twitterových „botů“ stojí, zatím není jasné.

Zásah představuje úspěch pro rodící se iniciativu DCCC, který letos začal pracovat na zvrácení situace, kdy na sociálních sítích miliony účtů šíří o demokratech negativní a nepravdivé informace.

Ve světle dění z roku 2016 budí v USA možný dopad internetových dezinformací na nové volby velké obavy. Provozovatelé sociálních sítí kvůli potlačení problémového obsahu přijímají tisíce nových zaměstnanců a snaží se vylepšit své systémy, podle odborníků však čelí čím dál sofistikovanějším operacím.

diskuse

11:59
Přihlašovací stránka Flickru

Fotoslužba Flickr omezí prostor zdarma. Místo terabajtu dá 1 000 fotek

Flickr byl jedna z prvních velkých fotoslužeb, kde si lidé mohli ukládat své fotovýtvory. Firma, kterou od Yahoo v dubnu získala společnost SmugMug, nyní mění podmínky. U placené služby Pro, kde uživatel platí ročně necelých 50 dolarů (cca 1 150 korun), má k dispozici neomezený prostor pro ukládání fotografií.

Dále může využít brouzdání bez reklam a plnou škálu statistických informací, kde se třeba dozví, jaké snímky právě nejvíc letí. Nově pak získá plnou podporu včetně okamžité komunikace s členy týmu podpory. V následujícím roce se také dočká možnost přehrát až 10 minut videa (dříve jen tři), zobrazení snímků až do rozlišení 5K a třeba i slev od partnerů, jako je Adobe.

Do konce listopadu má zájemce o placenou verzi služby možnost získat 30% slevu.

01.listopadu 2018 v 21:02, příspěvek archivován: 05.listopadu 2018 v 11:15

Why we’re making changes to Flickr’s Free and Pro accounts is no secret. One thing that will never change: We’re still the largest most influential community of photographers in the world. Read more here https://t.co/MKCrxv6rO0 https://t.co/ds7eJpuEcc

Kdo však platit nechce, ten se bude muset uskromnit. Podle nových pravidel platných od 8. ledna totiž služba nabídne prostor pro uložení maximálně tisícovky fotografií. Doposud bylo zdarma 1TB úložiště.

diskuse

2. 11. 2018

11:03
WhatsApp brzy umožní posílat libovolné soubory

Do komunikátoru WhatsApp přichází reklama

Uživatelé WhatsAppu za nějakou dobu najdou u Stavu (Status) reklamu, kterou tam bude dodávat majitel aplikace Facebook. Podle serveru The Economic Times to řekl viceprezident služby Chris Daniels, ale nespecifikoval, kdy se tak má stát.

Firma představila Stav minulý rok jako přímou konkurenci Snapchat Stories. WhatsApp díky tomu umožní sdílet text, fotografie, videa a animace GIF, které po 24 hodinách zmizí.

Samotný Facebook reklamy nasadil už dříve na své vlastní platformě Facebook Příběhy (Stories). Tento formát, který zobrazí přidaný obsah vašim sledujícím na 24 hodin jako první nabídla v roce 2013 aplikace Snapchat. O tři roky později kopíruje úspěšnou funkci Instagram a loni to byla platforma WhatsApp s klonem Status. Instagram i WhatsApp spadají pod Facebook.

diskuse

30. 10. 2018

17:28
Apple MacBook Air

Nový MacBook Air bude mít konečně Retina displej

Také u notebooků Apple využívá možností, které se dnes nabízí, a rozšiřuje obrazovky na zařízeních na úkor rámečků. Byť tedy nový MacBook Air je v podstatě stejně velký jako předchozí generace, místo 12 palců má jeho displej úhlopříčku 13,3 palce. Poprvé v řadě Air výrobce také nabízí Retina displej, což je dlouho očekávané zlepšení. Celkem tak nabídne čtyři miliony zobrazovacích bodů. V nabídce bude také poprvé Butterfly klávesnice známá z větších ostatních Macbooků. 

Nová generace MacBooků Air bude vybavena procesory i5 od Intelu předchozí generace Kaby Lake. Minimální velikost RAM paměti bude 8 GB, maximum pak 16 GB (2133 MHz). Data se budou ukládat na SSD úložiště s kapacitou od 128 GB do 1,5 TB.

Všechny MacBooky Air budou mít TouchID, tedy odemykání rozpoznáváním otisků prstů. V zařízení bude také nový bezpečnostní T2 čip, který zajišťuje bezpečné naběhnutí systému a šifrování SSD.

Apple slibuje, že nové reproduktory budou hrát o 25 procent silněji, než u předchůdce a přidáno bude i na basech. K záznamu zvuku a hlasu slouží trojice mikrofonů. Air je stále vybaven 3,5 audio jackem a v nabídce jsou i dva USB-C porty. 

Zajímavostí je, že nový Air má konstrukci ze 100 recyklovaného hliníku. Na jedno nabití má notebook vydržet až 12 hodin surfování po internetu.

Celkově je nová generace notebooků o 17 % menší než předchůdce a váží 1,25 kilogramu. Na druhou stranu je ještě dražší. Za nejlevnější verzi s 8 GB RAM, 1,6GHz procesorem i5 a 128GB SSD američtí zákazníci zaplatí 1 199 dolarů, tedy zhruba 25 tisíc korun. U nás je tento nejlevnější nový model k dostání podle oficiálních stránek Applu za zhruba 36 tisíc korun.

Fotogalerie

Nejdražší konfigurace s 1,5 TB SSD a 16 GB RAM vyjde na 78 400 korun. MacBook Air bude možné předobjednat už tento týden, v obchodech by se měl objevit příští týden. Ale to se týká nejspíše jen USA, Česko bude asi až v následující vlně.

Další představenou novinkou byla nová generace stolního Mac Mini. Ten nově nabídne čtyř- nebo šestijádrový procesor, až 64GB operační paměť (vůbec poprvé), až 2TB úložiště (SSD) a v neposlední řadě také rychlejší grafiku. Apple slibuje vylepšený systém chlazení.

Vedle gigabitového Ethernet portu může uživatel pracovat s až čtyřmi  Thunderbolt 3 konektory, jedním HDMI a klasickým USB. Pro zájemce je připraven 10Gb Ethernet jako u iMac Pro.

I Mac Mini je možné objednávat již ode dneška, obnovy se dočkal po čtyřech letech. Za nejvyšší výbavu kupec dá závratných 4 200 dolarů, tedy cca  95 tisíc korun.

O nových iPadech Pro se dočtete v tomto článku.

diskuse

27. 10. 2018

13:45
Rádio Twilight - pro DAB i FM

Unikátní Rádio Retro začne „vysílat z první republiky“

Na vlnách digitálního rozhlasu DAB a na internetu opět začne vysílat nový program příležitostná stanice Českého rozhlasu Rádio Retro. Startuje v neděli 28.10.2018. Je dostupná ve vysílání Českého rozhlasu v multiplexu na DAB+ nebo na internetu. Až do neděle na ní uslyšíte výběr pořadů věnovaných pohnutým událostem kolem roku 1938.

Nový tematický stream obsahuje 28 hodin autentických záznamů především ze třicátých let minulého století. Uslyšíte hlas prvního premiéra Karla Kramáře a dalších politiků meziválečného Československa, zažijete atmosféru při filmování na Barrandově, uslyšíte vyprávění nezaměstnaného a další unikátní zvukové záznamy, které dají nahlédnout do doby, kdy byla naše republika ještě na samém začátku.

Nový program Rádio Retro bude vysílat až do poloviny prosince. Následovat bude vánoční speciál věnovaný Karlu Čapkovi, od jehož úmrtí uplyne na konci roku rovných osmdesát let. 

diskuse

26. 10. 2018

17:44
Ilustrační snímek

Američané získali práva na opravu traktorů. Mohou i "hackovat"

Zatímco v Česku jsme celkem zvyklí na to, že si kupujeme odblokované mobilní telefony, v USA jsou obvykle telefony zablokované pro určitého operátora, což omezuje spotřebitelskou volbu. Pokud se uživatel rozhodne mobil „vlastními silami“ odblokovat, obvykle tím ztratil záruku.

To nyní změnily nové předpisy amerického patentového úřadu (PDF se zdůvodněním), který umožňuje výjimku z autorského práva v případech, kde by vynucování autorského práva mělo negativní dopad na práva spotřebitele.

Traktor John Deere řady 7R.

Traktor John Deere řady 7R.

V USA se vede bitva o právo na opravu již několik let. Farmáři si například stěžují, že si nesmí ani opravit traktor, aniž by při tom neporušili autorské právo. Firma John Deere, která patří k největším výrobcům traktorů na světě, nedávno slavila vítězství, když v Kalifornii prosadila zákaz „neautorizované“ úpravy traktorů a dalších zemědělských strojů. To pro farmáře v praxi znamená, že nemohou například nahrát do stroje vlastní software nebo třeba jen provést diagnózu stroje.

Majitel má právo „nabourat se“ do svého stroje

Nové pokyny patentového úřadu by – alespoň do příští úpravy, tedy na tři roky – měly umožnit majitelům zasahovat do přístroje, který vlastní, a to do hardwaru i do softwaru. Pokud je software proti takovému zásahu zabezpečen, mají majitelé výjimku ze sekce DMCA 1201 a mohou toto zabezpečení obejít.

Přehled výjimek zahrnuje například:

 • software, operační systém a firmware mobilních telefonů, tabletů, počítačů a chytrých nositelných zařízení
 • diagnostika počítačů, napadání za účelem vylepšení bezpečnosti
 • 3D tiskárny
 • počítačové hry vyžadující komunikaci se serverem
 • domácí asistent typu Alexa nebo Google Home
 • oprava vozidel, včetně traktorů
 • přístup k diagnostickým datům vozidel

Kyle Wiens, šéf serveru iFixit, se právem na opravu zabývá dlouhodobě. Byl jedním z těch, kteří usilovali o prodloužení existujících výjimek a udělení výjimek nových. Vyjednávání označil za relativně úspěšné: „Je nesmírně důležité, že lidé mohou nyní neautorizovanou opravu svěřit třetí straně, která opravu provede namísto majitele. To je nesmírně důležité pro americkou ekonomiku, opravářské práce tvoří 3 % všech pracovních míst.“

„Nadále tu ale zůstávají omezení,“ píše Wiens a jmenuje třeba herní konzole. Problémem je podle něj i to, že přestože použití nástroje na prolomení ochrany je v řadě případů legální, distribuce takového nástroje může být nelegální. Podle Wiense je tedy nutné změnit zákon, nikoli vydobýt o trochu více dočasných tříletých výjimek.

diskuse

25. 10. 2018

16:19
BBC Earth

Jedna z nejlepších dokumentárních televizí BBC Earth bude v češtině

V rámci rozšíření programové nabídky přidá od poloviny listopadu do portfolia své televize T-Mobile TV nový pořad. Do Česka se tak vůbec poprvé dostane dokumentární program BBC Earth s českým dabingem. Tento pogram britské veřejnoprávní televize patří v této oblasti k tomu nejlepšímu, co lze v televizi sledovat.

T-Mobile se s BBC domluvil, že bude dabovat do češtiny část vysílání, které poběží v hlavním vysílacím čase (Prime Time), zbytek vysílání bude opatřen titulky. Nový kanál do nabídky přibude 15. listopadu.

T-Mobile TV, kterou firma šíří jako IPTV po kabelech i vzduchem, je dostupná i na satelitu a má podle firmy přes 70 tisíc uživatelů.

diskuse

0:11
Číňané se zatím mohou na Měsíc dívat pouze z dálky. Tamní výzkumníci však...

Čínská firma plánuje umělý Měsíc. Má být osmkrát jasnější než skutečný

Místo pouličního osvětlení odrazové plochy na oběžné dráze. To není první nápad takového typu, ale čínská firma jej chce dotáhnout do konce. Podobný systém zkoušela i ruská kosmická agentura v 90. letech, ale poté, co jeden ze satelitů s obřím zrcadlem selhal, byl projekt zrušen.

Ruské vesmírné zrcadlo Znamja

Loď Progress M-40 na začátku roku 1999 měla rozvinout a uvolnit velké fóliové zrcadlo (sluneční plachetnici) v rámci experimentu Znamja 2.5. Šlo o experiment s osvětlováním povrchu Země slunečním světlem odraženým od zrcadla na oběžné dráze, ale samotné zařízení bylo možno brát také jako zkoušku konstrukce sluneční plachetnice pro pohon v meziplanetárním prostoru. Projekt se však nezdařil.

Experiment pod označením Znamja 2.5 je přímým následovníkem podobného pokusu z roku 1993. Tehdy bylo z Progressu M-15 rozvinuto zrcadlo o průměru dvacet metrů (Znamja 2).

Zdroj a další podrobnosti na Kosmo.cz

Nyní čínská společnost Tian Fu New Area Science Society plánuje vypustit družici, která bude mít jediný účel: odrážet v noci sluneční svit z vesmíru do určeného prostoru na Zemi.

Firma podle deníku China Daily plánuje tímto způsobem osvětlit v noci ulice čtrnáctimilionového hlavního města čínské západní provincie Sečuán, které se jmenuje Čcheng-tu. První „umělý Měsíc“ by přitom měl odraženým svitem obsáhnout na Zemi oblast asi 130 čtverečných kilometrů. Pro srovnání, Praha má rozlohu necelých 500 kilometrů čtverečních.

Mezi výhody takového řešení je možnost ovládat umístění i jas a v případě potřeby je možné osvětlení vypnout. Vzhledem k tomu, že satelit je mobilní, může pomoci při odstraňování katastrof tím, že osvětluje oblasti, které ztratily energii.

Pokud  by byl první pokus v roce 2020 úspěšný, mohly by za další dva roky do vesmíru letět další tři satelity. Tento družicový systém by pak měl podle výpočtů obsáhnout asi 3 600 až 6 400 km², podle toho, v jaké pozici vzhledem ke Slunci a Zemi družice budou.

Kvůli obavám lidí z narušení spánkového režimu chtějí vědci systém nejdříve testovat pouze v neobývané poušti, takže světelné paprsky nebudou mířit na lidi ani do žádného zařízení pro pozorování vesmíru. „Když je družice v provozu, lidé uvidí nahoře jen jasnou hvězdu a ne obří Měsíc, jak si představují,“ uvedl pro deník vedoucí tohoto projektu. Světlo z takového zdroje by navíc mělo být pocitově matné.

Celý projekt je plánován kvůli úspoře nákladů na noční osvětlení. Čínský deník uvádí, že se by jeden satelit mohl každý rok ušetřit přes 100 milionů dolarů (cca 2,27 miliardy korun), což se ovšem jeví jako přehnané číslo. Objekt ve výšce asi 500 kilometrů na Zemí by měl přitom svítit až osmkrát jasněji než klasický Měsíc a ve výsledku by člověk měl dopadající světlo vnímat asi jako pětinu světla z pouličních lamp. Odražené světlo by přitom mohlo být směřováno s přesností na desítky metrů.

Dá se však předpokládat, že pouliční lampy z ulic města nezmizí. Jednak je bude třeba, když bude nad městem zataženo, a také je lze využít v rámci různých projektů pro chytrá města.

diskuse

29. 10. 2018

12:55
Proč lidé (ne)čtou

Proč Češi nečtou? Většina si dělá názor bez znalosti faktů, ukázala studie

Dobrý den, patříte mezi ty, kteří skutečně čtou. Gratulujeme vám a zároveň děkujeme, že jste se zúčastnili našeho experimentu. K jeho úspěšnému průběhu potřebujeme vaši pomoc:

 • Tento článek na Facebooku veřejně sdílejte tak, abyste neprozradili podstatu experimentu.
 • Sami nevkládejte žádné vysvětlující komentáře.
 • Dejte článku udivenou reakci na FB.

Snadno tak zjistíte, kolik vašich přátel je ochotno se rádoby zasvěceně dohadovat v komentářích o článku, který nečetli. A můžete se tím tiše bavit. My pak změříme, kolik lidí článek komentovalo na sociálních sítích a kolik lidí ho  skutečně četlo.

Smyšlený graf, jen aby ten článek na první pohled vypadal trochu statisticky.

Smyšlený graf, jen aby ten článek na první pohled vypadal trochu statisticky.

A ještě jedna prosba. Protože teď už víme, že patříte mezi zvídavé čtenáře, předpokládáme, že rádi čtete dlouhé a podrobné články. Právě o takové se naše redakce Technet.cz dlouhodobě snaží.

Budeme proto rádi, když nás podpoříte v anketě Křišťálová lupa. Hlasování zabere necelou minutu a povzbudíte nás tak v naší činnosti. Stačí kliknout sem a Technet.cz bude předvyplněný. Děkujeme!

Křišťálová lupa

diskuse

23. 10. 2018

10:02
Záběr z oddělování urychlovacích bloků nosiče s lodí Sojuz MS-10 naznačuje, že...

Havárie Sojuzu měla možná stejné příčiny jako ta z roku 1986

Příčina havárie rakety Sojuz z 11. října, kvůli níž musela dvoučlenná posádka nouzově přistát, byla zřejmě identická se závadou, která v roce 1986 způsobila obdobnou havárii nosné rakety Sojuz. Napsal to americký časopis Aviation Week na základě analýzy dosavadního vyšetřování.

Podobnost obou havárií připustil podle amerického časopisu ředitel sekce Roskosmosu pro pilotované lety Sergej Krikaljov. V obou případech došlo k výpadku signálu ze snímače, který způsobil vadné oddělení bočního motoru nosné rakety. Havárie z března 1986, při níž se zřítila raketa se sovětskou vojenskou družicí, byla do letošního incidentu poslední katastrofou většinou spolehlivě fungujících sojuzů.

Fotogalerie

Ruští odborníci podle časopisu rekonstruovali celý řetězec událostí, který k havárii z 11. října vedl. Výsledky mají být známy už brzy a nový start sojuzu se prý může uskutečnit už na přelomu listopadu a prosince. Zatím se předpokládalo, že příští raketa odstartuje až příští rok na jaře, nanejvýš koncem letošního roku.

Manažer letů jde do vězení

Ke dvěma letům vězení odsoudil v pondělí soud v ruské Voroněži řídícího pracovníka místního závodu, který údajně porušením technologických pravidel ohrozil úspěšnost startů ruských kosmických raket Proton. Oznámila to agentura TASS. Odsouzený Alexandr Tyčinin podle soudu „ohrozil zájmy státu a autoritu Ruska jako přední kosmické mocnosti“.

Rusko se už zhruba sedm let potýká s vážným poruchami kosmické techniky, jež naposledy málem stály život dvoučlennou posádku rakety Sojuz, která kvůli technické závadě musela nouzově přistát. Podle ruských médií bývají problémy způsobeny nekázní, nedbalostí, ale údajně i sabotážemi.

Tyčinin jako vedoucí pracovník podle soudu kryl porušení technologické kázně při výrobě motorů pro druhý a třetí stupeň nosné rakety Proton. Vadné součástky, vyrobené mezi únorem a zářím roku 2015, musely být všechny nahrazeny novými a zničeny. Odsouzený údajně způsobil státu škodu 112 milionů rublů (34 milionů korun).

Za posledních deset let Rusko ztratilo čtyři rakety Proton. V období, kdy se měly ve voroněžském závodě montovat vadné součástky, spadl proton nesoucí mexický satelit. Podle tehdejší zprávy agentury TASS z května 2015 došlo krátce po startu k „nestandardní situaci“.

diskuse

22. 10. 2018

17:48
Multifunkční tiskárna Epson L455

Epson může být vyšetřován za aktualizaci, která blokuje cizí náplně

Zisk výrobců tiskáren se odvíjí nejen od prodeje těchto zařízení, možná významnější podíl na tom má i prodej náplní. I proto se firmy snaží všemi možnými způsoby zamezit tomu, aby se v tiskárnách daly používat náplně jiných výrobců a to buď včetně kazety, nebo jako doplnění do prázdné kazety.

Boj je to dlouhý. A nyní se zdá, že se v tomto boji společnosti dopouštěly ne vždy fér jednání. Alespoň si to myslí organizace Electronic Frontier Foundation (EFF), která se zabývá ochranou soukromí. Tento měsíc podala podnět texaskému státnímu zástupci, aby prošetřil událost, ke které došlo zhruba před necelým rokem. Tehdy společnost Epson vydala aktualizaci firmwaru tiskáren, po jejímž nainstalování byly zablokovány tonery třetích stran.

Právě to, že si zákazník pořídí zařízení, které má deklarovanou funkčnost, ale následně je výrobcem omezena, může být problém. Stačí, aby si uživatel stáhnul aktualizaci, od které si slibuje nové funkce, a následně může vyhodit náplň, která mu ještě před chvílí fungovala. Pokud by výrobce deklaroval již při prodeji, že tiskárna má ochranu proti používání jiných náplní, pak by to problém nebyl.

Společnost Epson v tom není sama, stejný princip použila v roce 2016 například firma HP u řad HP OfficeJet, OfficeJet Pro a OfficeJet Pro X. U ní se tato aktualizace tvářila jako bezpečnostní. To zase mohlo odradit uživatele od instalace opravdových bezpečnostních aktualizací. Firma nakonec podlehla tlaku uživatelů a možnost používat cartridge třetích stran povolila.

diskuse

11:25
Vývojáři prohlížeče Chrome testují možnost využít obraz v obraze.

Prohlížeč Chrome zvládne pro některá videa zobrazit obraz v obraze

Vývojáři prohlížeče Google Chrome se rozhodli, že pustí do finální verze prohlížeče novou funkci, která byla zatím k dispozici jen v testovací verzi. Novinka umožní sledovat některá videa ve výřezu, i když jste v jiné záložce, než kde jste si video pustili.  Obecně se tato schopnost nazývá obraz v obraze (picture in picture, PiP)

Podle návodu na serveru SlashGear lze funkci vyzkoušet, pokud do adresního řádku zadáte „chrome://flags/#enable-surfaces-for-videos“. Potom musíte prohlížeč restartovat a pak již údajně stačí navštívit YouTube a začít přehrávat nějaké video. V jeho průběhu pak na něj klikněte pravým tlačítkem myši a vyberete položku Picture in Picture.

Nám se funkci zprovoznit nepodařilo a to ani poté, co jsme si zapnuli experimentální mód „Picture in Picture“ přes nabídku „about:flags“. Je tak možné, že je zatím její dostupnost nějak omezena, například regionálně. Pokud se vám v prohlížeči podařilo tuto funkci nastavit, podělte se s námi  v diskuzi. Je třeba mít nejnovější verzi prohlížeče.

Každopádně obraz v obraze funguje zatím jen pro videa z YouTube. Jeden z vývojářů Chromu však mezitím ukázal kód, který umožní sledovat videa i z jiných zdrojů.

Chrome není první prohlížeč, který s takovou funkcí přišel. Už před více než rokem a půl se s ní pochlubil prohlížeč Opera Neon.

Pokud chcete video v Opeře Neon sledovat jen "na půl oka", můžete si přímo v bočním panelu rozkliknout jeho malý náhled (a ten pak libovolně zvětšit). Náhled se zobrazuje nad stránkou, kterou právě procházíte, což se hodí v situaci, kdy nemusíte videu věnovat plnou pozornost. Tato vychytávka fungovala nejen na klasických videoserverech, jakými jsou například YouTube nebo Vimeo, ale i na zpravodajských portálech typu iDNES.cz nebo hudebních službách.

Pokud chcete video v Opeře Neon sledovat jen "na půl oka", můžete si přímo v bočním panelu rozkliknout jeho malý náhled (a ten pak libovolně zvětšit). Náhled se zobrazuje nad stránkou, kterou právě procházíte, což se hodí v situaci, kdy nemusíte videu věnovat plnou pozornost. Tato vychytávka fungovala nejen na klasických videoserverech, jakými jsou například YouTube nebo Vimeo, ale i na zpravodajských portálech typu iDNES.cz nebo hudebních službách.

diskuse

19. 10. 2018

11:35
Návratový modul, který bezpečně přistál s ruským kosmonautem Alexejem Ovčininem...

Havárii Sojuzu měla patrně na svědomí chyba při montáži na Bajkonuru

Informaci o pokroku ve vyšetřování problémů letu, který měl minulý týden dovézt na ISS dva nové obyvatele, přinesla ruská agentura RIA Novosti.

Její informace hovoří o tom, že komise vyloučila dříve zmiňovanou verzi o sabotáží. Informaci sdělil agentuře anonymní zdroj obeznámený s výsledky vyšetřování. Problém pravděpodobně vznikl při montáži snímačů na nosné raketě Sojuz-FG na kosmodromu Bajkonur.

Na „náhodné odchylky od dokumentace“ narazili podle ruské agentury kontroloři při studiu záznamů, které jsou při montáži povinni vést zaměstnanci kosmodromu. Chyby se prý nedopustili jen montéři, ale i pracovníci kontroly, která je na Bajkonuru trojí. Nejcitlivější fáze montáže kontroluje i armáda.

Ruská agentura Roskosmos tak zřejmě našla viníky havárie pilotované rakety Sojuz MS-10, jejíž návratový modul před týdnem nouzově přistál v kazašské stepi.

Fotogalerie

Vyšetřovací komise jména pravděpodobných viníků zná a případ řeší, uvedla RIA Novosti. Pokud se vina montérů potvrdí, je to podle expertů v dané situaci dobrá zpráva. „Viníci budou potrestáni a starty Sojuzů budou obnoveny. Kdyby byla chyba ve výrobním závodě, trvalo by to dlouho a zkontrolovat by se musely rakety připravené na všech ruských kosmodromech,“ řekl agentuře její zdroj.

Posádka havarovaného Sojuzu složená z ruského kosmonauta Alexeje Ovčinina a Američana Nicka Haguea kritické chvíle bez úhony zvládla. O termínu jejich opakovaného startu zatím není nic bližšího známo, hovoří se o jaru 2019. Podle ruských médií Moskva zatím z USA nedostala informaci o tom, zda Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) opakovaný start Hagueovi povolí.

diskuse

9:16
Nové logo Windows pro pozadí na plochu vzniklo za pomoci projekce laseru a...

Microsoft v dalším updatu Windows umožní odinstalovat vestavěné aplikace

Velký říjnový update Windows 10 (Windows 10 October 2018 Update, verze 1809) se nepovedl a uživatelům vedle jiného mazal data, nebo si nerozuměl s ovladači integrované zvukové karty od Intelu. Microsoft již většinu chyb opravil, ale stále se objevují další, jako je za určitých okolností vyvolaná „modrá obrazovka smrti“ nebo nepřesné zobrazení vytížení procesoru ve správci úloh.

Mezitím firma mezi členy testovací komunity vypustila novou pracovní verzi Windows (verze 18262). Ta by měla naznačovat první věci, které se objeví na jaře příštího roku v dalším velkém updatu.

Objevila se možnost odstranit mnohem více předinstalovaných aplikací ze startovacího menu. Zatímco nyní se může uživatel zbavit aplikací jako Solitaire, OneNote, Print 3D, Skype či Počasí, v budoucnu bude tato nabídka mnohem větší. Firma umožní odinstalovat Kalendář, Kalkulačku, Malování 3D, Groove Music a třeba i 3D Viewer pro prohlížení Mixované reality, Mail, Movies & TV a další.

Microsoft byl dříve kritizován i proto, že základní instalace Windows obsahuje příliš mnoho předinstalovaného softwaru, které uživatel ani nevyužije a nemůže jej jednoduše odinstalovat. To by se nyní mohlo změnit.

diskuse

18. 10. 2018

9:57
Maskování objektu ve videu pomocí Fast Mask

Maskování videa jako nikdy dřív. Adobe slibuje revoluční jednoduchost

Když chcete zvolit objekt na fotografii, můžete využít chytrých nástrojů pro výběr, nebo ho obtáhnout lasem a hrát si s pečlivým posouváním jednotlivých bodů výběru, dokud nejste s výsledkem spokojeni.

U videa je to podobné, jen místo s jednou fotkou pracujete s desítkami či stovkami snímků, které na sebe navazují. Adobe After Effects, populární nástroj pro speciální efekty, pro tyto potřeby má nástroj Rotoscope, který usnadňuje maskování objektu ve videu. Stačí však rychlejší pohyb nebo komplikovanější posun a uživatel musí masku upravit, aby se nerozpadla. Obvykle je to práce na desítky minut, někdy však i hodin.

Proto nám projekt Fast Mask představený na letošním Adobe MAX přišel tak zajímavý. Programátor Joon-Young Lee přímo na pódiu ukázal, jak jednoduché je zapojením chytrých algoritmů a strojového učení vymaskovat pohybující se objekt ve videu.

Projekt Fast Mask (Adobe MAX 2018):

S výslednou maskou pak může dále pracovat, tedy třeba změnit barevnost pozadí, přidat další objekty zdánlivě do prostoru nebo přidat obrys a úpravy. To by mohlo být zajímavé i ve spojení s novými nástroji na retuš.

Projekt Fast Mask nebyl samozřejmě jediný. Na pódiu se vystřídalo několik zajímavých nápadů, pěkný přehled nabízí Fstoppers.

diskuse

17. 10. 2018

10:47
Čtečka Kindle Paperwhite přichází v roce 2018 s voděodolností do dvou metrů.

Nová čtečka Amazon Kindle Paperwhite je voděodolná a přečte vám knihu

V úterý večer byl představen nástupce asi nejznámější čtečky elektronických knih Kindle Paperwhite. Amazon čtečky se značkou Kindle vyrábí jedenáct let, a tak by měl vědět, kam se trend na stále se zmenšujícím trhu posouvá. I proto je verze roku 2018 tenčí a lehčí.

Firma zapracovala na odolnosti. Uživatel se tak nemusí bát číst třeba ve vaně. Čtečka nově splňuje normu IPX8, což znamená výdrž šedesát minut dva metry pod hladinou sladké vody. Následuje tak loňskou prémiovou čtečku Kindle Oasis.

Převedeno do řeči čísel, novinka je „tlustá“ 8,18 mm a její hmotnost je 182 gramů, což jsou údaje o zhruba deset procent menší než u předchozí generace. Nezměnil se šestipalcový displej s hustotou 300 bodů na palec, jen již není zapuštěn pod okraj, ale je s ním v rovině. K dispozici je více LED diod pro osvětlení textu.

Novinkou je také integrace programu Audible, který texty ve čtečce přečte nahlas. Využít k tomu lze sluchátka připojená bezdrátově přes Bluetooth, což snižuje výdrž baterie, která jinak zvládne napájet přístroj několik týdnů.

Fotogalerie

Nepotvrdily se spekulace o integraci hlasové asistentky Alexa. Přístroj má také větší úložnou kapacitu, lze vybírat mezi modely s 8 až 32GB pamětí.

Nový Kindle Paperwhite je nyní možné předobjednat za 130 dolarů (cca 2 900 korun). Objednávky budou rozesílány od 7. listopadu. V ceně je zahrnuto půlroční předplatné služby Kindle Unlimited, které měsíčně stojí 10 dolarů (cca 227 korun) a dává přístup k tisícům knih, magazínů a dalšímu obsahu.

diskuse

9:15
YouTube výpadek (ilustrační montáž)

YouTube postihl dočasný výpadek, nefungoval ani v Česku

Americký internetový portál pro sdílení videí YouTube v noci na středu dočasně postihl rozsáhlý výpadek. Videa si na stránce nemohli přehrávat uživatelé z různých částí světa včetně Česka. Zhruba po dvou hodinách se provoz stránky podařilo obnovit. YouTube neuvedl, co výpadek způsobilo.

17.října 2018 v 03:41, příspěvek archivován: 17.října 2018 v 08:59

Thanks for your reports about YouTube, YouTube TV and YouTube Music access issues. We're working on resolving this and will let you know once fixed. We apologize for any inconvenience this may cause and will keep you updated.

Uživatelé z celého světa začali na Twitteru hlásit problémy s přehráváním videí na YouTube krátce po 3:00 SELČ. „Díky za vaše zprávy o problémech s přístupem na YouTube, YouTube TV a YouTube Music. Pracujeme na řešení a dáme vám vědět, až to bude spravené,“ uvedl internetový portál na Twitteru. Za problémy se uživatelům omluvil.

Výpadky po celém světě v noci z 16. na 17. října 2018

Výpadky po celém světě v noci z 16. na 17. října 2018

Zhruba kolem 5:00 SELČ YouTube na oznámil, že se podařilo provoz obnovit. „Jsme zpět! Díky za vaši trpělivost,“ napsal. Ani po obnovení neuvedl, co stálo za výpadkem.

diskuse

16. 10. 2018

17:05
Firma Asaii pomocí umělé inteligence vyhledává hudební talenty.

Apple koupil firmu, jejíž program má umět najít budoucí popovou hvězdu

Apple chce zaútočit na pozice hudební služby Spotify a pomoci mu k tomu má koupě společnosti Asaii. Její akvizicí získává unikátní prostředek k tomu, aby dokázal v předstihu vyhledat umělce, kteří mohou v následujících týdnech obsazovat žebříčky hitparád. Spotify se na tomto poli snaží získat navrch tím, že přímo spolupracuje se začínajícími umělci a malými vydavatelstvími.

Asaii využívá umělou inteligenci k tomu, aby mezi zatím neznámými kapelami objevila ty, které mají potenciál. K tomu využívá data ze sociálních sítí a steamovacích služeb, jako jsou například Apple Music, Spotify, YouTube či SoundCloud. Na svých stránkách tvrdí, že její algoritmy najdou umělce deset týdnů předtím, než se objeví v hudebních hitparádách, a že jsou schopny najít jako první budoucího Justina Biebera.

Firmu v roce 2016 založili Kuriakose Theakanath a Austin Chen, kteří před tím pracovavali právě v Applu. Třetí zakladatel Chris Zhang má nyní na LinkedIn profilu uvedeno, že je zaměstnancem Applu.  V jejich týmu se však objevili i lidé ze zkušenostmi z Facebooku, Uberu, Salesforce nebo Yelpu.

Asaii dosud neměla systém hotový a testovala jej v rámci uzavřené skupiny v betaverzi. A právě v této fázi jej koupil Apple. Cena by podle zdrojů serveru Axios měla být nižší než 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun). Apple tak bude moci mnohem lépe doporučovat obsah uživatelům.  

Apple tímto krokem pokračuje v posilování Apple Music, když minulý měsíc dokončil akvizici aplikace pro rozpoznávání hudby Shazam. Ta umožňuje uživatelům prostřednictvím mikrofonu chytrého telefonu identifikovat hudbu hrající v jejich okolí.

diskuse

15. 10. 2018

13:39
Rozměry současných oficiálních formátů SD karet,

Připravuje se nový formát SD karet. NanoSD bude velká jako nanoSIM

Společnost Huawei má tento týden představit novou verzi mobilního telefonu Mate a spolu s ní i nový formát SD karet, který bude rozměrově odpovídat formátu NanoSIM.

Pode serveru phonearena.com se bude novinka jmenovat NanoSD a bude ještě menší než nyní hojně využívaný formát microSD. Má být také o něco dražší,  128GB model s rychlostí čtení 90 MB za sekundu má stát necelých 50 eur (cca 1 300 korun). To je o několik desítek procent více než u microSD karty se stejnými parametry.

NanoSD možná nebude v době uvedení oficiálně podporována SD Asociací a bude to tak jen interní formát pro produkty Huawei. Moudřejší však budeme až po oficiálním uvedení novinky. Nyní se stále pohybujeme jen na úrovni spekulací.

diskuse

9. 10. 2018

10:00
Společnost Skyleader koupila společnost Xtremeair GmbH, která vyrábí...

Česká firma koupila výrobce nejmodernějších německých akrobatických letounů

Česká společnost Skyleader v září dokončila převzetí německé firmy Xtremeair, která se specializuje na výrobu celokompozitových akrobatických leteckých speciálů. Do současného portfolia více než pěti letounů tak společnost přibírá i stroje XA-41 (jednomístný) a XA-42 (dvoumístný).

Letouny v portfoliu společnosti Skyleader.

Letouny v portfoliu společnosti Skyleader.

Samotná firma již ovládá společnost ZALL JIHLAVAN airplanes a má menšinový podíl ve firmě SPROUT a nyní přebírá aktivity Xtremairu. Skyleader, který je na trhu dvě desítky let a zabývá se konstrukcí, výrobou, prodejem a údržbou celokovových i kompozitových letadel v kategorii ultralight a LSA. Vedle toho montuje dveře do dopravních letadel Airbus A320 a dodává rámy malých vrtulníků. 

Všechny stroje, které firma vyrábí, upravuje podle individuálního přání zákazníků.

Stejně funguje i německý Xtremeair, který také upravuje stroje podle individuálních potřeb zákazníka. 

„Již dnes se na Českém nebi můžeme setkat s těmito typy letounu, a to jak u legendární skupiny Flying Bulls, tak i u našeho reprezentanta v nejvyšší akrobatické kategorii Unlimited – Marka Hyky,“ informuje společnost Skyleader.

17.září 2018 v 17:00, příspěvek archivován: 08.října 2018 v 21:59

Skyleader successfully took over the German XtremeAir GmbH

On the 6th of September 2018, at the European Championship in Unlimited Aerobatics in Hradec, the Czech company SKYLEADER a.s announced the takeover of the German Aircraft manufacturer XtremeAir.
SKYLEADER a.s. belongs to the ZALL Jihlavan Airplanes in Jihlava and to the Zall ALetov Simulátory in Olomouc. With the purchase of XtremeAir, SKYLEADER aims to extend its brand and product portfolio to finally cover the Aer...obatic sector.
Hence the company strategy of SKYLEADER is not limited to the UL/ULSA class (e.g. Skyleader 600, Skyleader GP One) anymore, it is also concentrating on the entire General Aviation sector.
Actually XtremeAir produces the aircraft types XA41 and XA42 at the airport Magdeburg-Cochstedt (EDBC) in Germany. After a successfully restructuring XtremeAir will also extend its product portfolio.

„Letadla společnosti Xtreme Air jsou dnes jediná akrobatická letadla, která vlastní většinu certifikací, což znamená, že máme certifikaci EASA, máme certifikaci německou, máme certifikaci americké FAA, a jako jediné akrobatické letadlo máme i certifikaci čínskou,“ vysvětluje člen představenstva akciové společnosti Skyleader Igor Stratil. Firma je přesvědčena, že certifikace je ve všeobecném letectví velice důležitá, aby mohla letadla létat v různých částech světa. Nejdůležitějšími certifikačními úřady jsou evropská EASA, americká FAA nebo čínský CAAC.

diskuse

8:27
Facebook Portal v bílé

Facebook uvádí svůj první kus hardwaru. Přes Portal si můžete volat

Společnost Facebook uvádí na trh první elektronické zařízení pod vlastní značkou. Přístroj s obrazovkou a kamerou má podle firmy přiblížit videohovory i nezkušeným uživatelům, jako jsou například senioři. Informace o zařízení unikly již dříve.

Firma cílí na více než dvě miliardy uživatelů, kteří by mohli komunikovat mezi sebou, aniž by se museli zabývat složitějším nastavením a ovládacími prvky. Podle analytiků však není jisté, zda lidé budou ochotni otevřít své domovy kameře propojené s internetem, kterou prodává firma s pochybnými záznamy o ochraně soukromí uživatelů.

Fotogalerie

Nový přístroj se jmenuje Portal a přichází ve dvou verzích s menší 10,1" a větší s 15.6" obrazovkou. Přístroj je vybaven kamerou se 140° záběrem, která s využitím umělé inteligence ořezává obraz tak, aby byl uživatel v záběru a zaostřený, i když se během hovoru pohybuje. Systém by jej navíc měl poznat podle obličeje. Facebook do přístroje integroval chytrou asistentku Alexu od Amazonu, přestože je novinka přímou konkurencí chytrého displeje Amazon Echo Show.

Facebook uvedl, že nebude ukládat video z Portalu ve svých datových centrech. Přístroj umožní uživatelům vypnout kameru a mikrofon jedním poklepem a zamknout je číselným kódem. Přístroj má i krytku kamery, která má zabránit špehování.

Přístroj umožní propojit hovory prostřednictvím aplikace Facebook Messenger, což znamená, že přes Portal se bude možné spojit i s lidmi, kteří toto zařízení nebudou vlastnit.

Nový přístroj s menší s obrazovkou bude stát 199 dolarů (4 500 korun), s větší úhlopříčkou obrazovky pak bude za 349 dolarů (7 800 korun). 

Pro společnost Facebook to není zdaleka první zařízení nebo přístroj, který na trh uvádí, ale je první s touto značkou. Jinak vyrábí brýle pro virtuální realitu pod značkou Oculus a zkoušela to i se zařízeními pro šíření internetu ze stratosféry. Tuto aktivitu se však rozhodl ukončit.

diskuse

8. 10. 2018

18:07
Stránky sdružení Google You Owe Us, které podalo žalobu na Google

Google nemusí platit za data uživatelů iPhonu, rozhodli v Británii

Miliardy liber náhrady byly ve hře v žalobě, kterou podalo sdružení Google You Owe Us, kterou vedl bývalý režisér Richard Lloyd. Tak vysokou částku požadovali právní zástupci sdružení kvůli údajnému nezákonnému získávání údajů od 4,4 milionu uživatelů iPhonu v této zemi pomocí cookie souborů. Ty slouží k zaznamenání informace, na jaké stránky uživatel chodí, s jejich pomocí se například udržuje i jejich nastavení.

Konkrétně se žaloba týkala několika měsíců v letech 2011 a 2012, kdy měl Google sledovat uživatele telefonů iPhone. Cookie soubory využila podle žaloby společnost Google pro sledování pohybu uživatelů prohlížeče Safari i přes to, že předtím jasně sdělila, že tyto uživatele nesleduje, a sledovala i ty uživatele, kteří explicitně sledování odmítli. 

Google podobné sledování primárně určené za účelem cílení reklam využíval i na jiných zařízeních, ale žaloba se týkala jen uživatelů telefonů od Applu.

Podle serveru BBC to byla první takto velká hromadná žaloba svého druhu ve Velké Británii. K žalobě se přidalo na 20 000 lidí.

Soudce Warby žalobu odmítl, protože podle něj nebyla tvrzení, že lidé utrpěli škodu, podpořena fakty, která v kampani sdružení zazněla. Dalším nedostatkem žaloby byla skutečnost, že nebylo možné spolehlivě vypočítat počet uživatelů telefonu iPhone, kterých se týkalo údajné narušení soukromí.

U soudu první instance přitom žaloba prošla. Stejně jako ve Spojených státech v roce 2012, kdy firma zaplatila půlmiliardovou pokutu.

diskuse

16:55
Chybová hláška o Intel Display Audio při instalaci Windows 10 October 2018...

Nový update Windows mazal data, a tak firma zastavila jeho šíření

Microsoft vydává na jaře a na podzim velké updaty systému Windows 10, které vedle oprav přinášejí i nové funkce. Ten aktuální se jmenuje Windows 10 October 2018 Update (verze 1809) a vedle několika změn přináší i řadu problémů. Je zajímavé, že se neobjevily při testování od milionů členů skupiny Insider, která má pracovní verze Windows již v předstihu.

První stížnosti se začaly objevovat vzápětí po vydání nového updatu v úterý minulého týdne. I když je novinka zatím k dipozici pouze pro zájemce, kteří si ji sami stáhnou a automatický upgrade se plánoval na později, problémy hlásí mnoho uživatelů. Nejdříve se hovořilo o problémech novinky s novými čipy Intel a následně dokonce o mazání souborů při instalaci.

Degradace baterie a problém se soubory

Problémy s čipy Intel způsobovaly, že systém zablokoval ovladač Intel Display Audio u procesorů s jádrem Skylake a novějšími. U této šesté generace čipů z řady Core pak tento problém způsoboval nadměrné využití procesorových prostředků a tím pádem to mohlo vést podle serveru TechRadar mimo jiné ke snížení životnosti baterie notebooku.

Microsoft v případě, že se objevila při instalaci chybová hláška o problémech s tímto ovladačem, doporučuje instalaci zrušit a nepotvrzovat informaci o problémech pomocí tlačítka v okně s chybovým hlášením.

Mnohem závažnější je však jiný problém, který při instalaci prostě smaže uživatelské soubory a ty již nejdou obnovit. A právě to byla poslední kapka, která vedla k tomu, že Microsoft zablokoval stahování nové verze a posunul zahájení automatické aktualizace na později.

Problémy na všech frontách

Co se konkrétně stalo? Záhy po vydání nové verze se na několika diskuzních fórech, včetně podpory Microsoftu, začaly množit stížnosti na to, že při instalaci dochází ke smazání uživatelských souborů ze složky Dokumenty, které nelze obnovit. Týkalo se všech souborů, které neměly nastavenou synchronizaci s cloudovou službou OneDrive. Instalace přitom mohla proběhnout bez problémů, ale teprve po vypnutí počítače uživatelem a pozdějším přihlášení byla data smazána.

Křišťálová lupa

Někteří uživatelé si také stěžovali, že jim nový systém odstranil antivirový program nebo zablokoval hardware. Jiní zase mají problém s připojením prohlížeče Edge a dalšími aplikacemi z obchodu Microsoftu k internetu.

Po zablokování přístupu k novému updatu Microsoft nabízí postiženým uživatelům, že jim s obnovou dat pomůže.

06.října 2018 v 18:33, příspěvek archivován: 08.října 2018 v 15:47

#WindowsInsiders If you've run into the "missing files after update" issue for 1809/October 2018 Fall update, please call our support line. They have the tools to get you back to a good state. This build is no longer available to download manually: https://t.co/Ce9WVILknp https://t.co/fvisQi1c8g

Microsoft tak doporučuje obrátit se na podporu, která by měla uživateli poradit, jak najít řešení. Problémy zatím vyšetřuje a nezveřejnil o nich žádné bližší podrobnosti.

diskuse

9:08
Umělá inteligence (ilustrační foto)

V Česku se u voleb uplatnil robot. Pro ČTK psal zprávy

Česká tisková agentura (ČTK) si vyzkoušela, jak dokáže automat zpracovat hrubá data do jednoduchého článku. Od nasazení tohoto systému si firma slibuje omezení lidských chyb a ulehčení práce zpravodajům.

Nešlo přitom o složitý systém. V okamžiku, kdy Český statistický úřad zveřejnil výsledky, automat je vložil do předpřipravené šablony a poslal ke kontrole editorskému týmu.

„Roboticky byla připravena zhruba polovina headlinů výsledkového volebního servisu, drtivá většina fleší (krátkých zpráv o dvou odstavcích s prognózou konečného výsledku) i zpráv po sečtení sta procent hlasů. Celkem tak prošlo rukama editorů přes 200 automaticky generovaných textů,“ vysvětluje Milena Schmidová, tisková mluvčí ČTK.

Ukázka automaticky generované fleše ČTK před editací a po ní.

Ukázka automaticky generované fleše ČTK před editací a po ní.

Příprava nasazení automatu trvala asi dva měsíce a byla testována na datech z minulých voleb.

Právě toto je jedna z oblastí, kde mohou automaty a následně i umělá inteligence nahradit lidskou práci velice rychle. Samotný umělá inteligence se již prosazuje například v lékařství, kde odhadne, kdy zemřete, ve finančnictví bude rozhodovat o vaší půjčce, pomáhá u soudů i právníkům a v mnoha dalších oborech.

Psaní článků automatem zkoušela již řada jiných organizací v zahraničí jako je Reuters, The New York Times a další. Rozvoj umělé inteligence v této oblasti však přináší i obavy, že by například mohla manipulovat média.

Ani pro ČTK to nebylo poprvé, co vydává automaticky zpracovaná data. „ČTK dlouhodobě automatizuje činnosti, u kterých je to možné a dává to smysl. Už léta automaticky vydáváme deníky očekávaných událostí, přes rok vydáváme automaticky aktualizované grafické vizualizace a nyní jsme připravili výsledkové volební zprávy, abychom volební servis ještě více zrychlili,“ uzavírá generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

diskuse

4. 10. 2018

14:05
Aplikace „Váš telefon“ v Microsoft Store.

Své androidí aplikace budete moci používat v počítači s Windows 10

Vylepšení přichází v podobě aplikace „Váš telefon“. Ta nyní umí pracovat s SMS zprávami a přijímat nové fotografie pořízené telefonem - pomocí drag&drop je můžete rovnou přenést například do prezentace v Powerpointu.

V budoucnu by se měla aplikace naučit zrcadlit aplikace telefonu tak, že během práce na počítači nebudete muset brát telefon do ruky, ale aplikace uřídíte v okně počítače. Zda budou takto zrcadlené aplikace schopné využívat komponenty počítače (například mikrofon, reproduktory a kameru), zatím není z kusých informací zřejmé.

Schopnost pracovat s aplikacemi chytrých telefonů bude (snad, ne všechny ohlášené novinky totiž Microsoft dovede k vydání) příjemná funkce pro uživatele, ale především životně důležitá funkce pro Microsoft. Lidé totiž stále více času tráví v prostředí chytrých telefonů, kterou již Microsoft v podstatě opustil.

Zda se softwarový gigant pokusí podobně napojit aplikace a služby iOS, je zatím ve hvězdách.

diskuse

13:45
Astronaut Andrew Feustel před startem na ISS 21.3.2018.

K Zemi se vrátila posádka s „českým“ astronautem Feustelem

Ve 13:45 našeho času přistála v kazašské stepi loď Sojuz MS-08 se třemi muži, kteří strávili poslední půlrok na ISS. Na palubě byli Andrew Feustel, Richard Arnold a Oleg Artěmjev. Posádka, která se zúčastnila Expedic 55 a 56, se do vesmíru vydala 19. března letošního roku a ve vesmíru tedy byla 197 dní. 

Feustel, jehož manželka Indira má české kořeny, sloužil jako vedoucí Expedice 56 a musel tedy řešit podivnou epizodu se ztrátou tlaku a následným objevem vyvrtaného otvoru v orbitálním modulu Sojuz MS-09 (tedy lodi, s níž přiletěla posádka, která na ISS dále zůstává, ve složení Sergej Prokopjev, Alexander Gerst a Serena Aunón-Chancellorová (NASA). 

Feustel při své druhé cestě do vesmíru na ISS vezl reprodukci kresby pohledu na Zemi z povrchu Měsíce. Namaloval ji Petr Ginz, čtrnáctiletý chlapec z Prahy, kterého zavraždili nacisté v koncentračním táboře.

diskuse

12:36
Nové značení wi-fi.

Wi-fi přichází s velkou změnou, bude jednoduše číslovat verze

Zapomeňte na technologické značení síťového standardu wi-fi jako 802.11, Wi-Fi Alliance chce celý tento koncept změnit. Důvodem je zjednodušení pro uživatele, kteří se nemuseli vždy v označení 802.11xx orientovat. Jasnější bude i označování produktů, které wi-fi využívají.

Jak bude nové značení vypadat? Místo písmen za technickým označením 802.11 bude celý tento název nahrazen číslicí, které má naznačovat, která je to verze.

A protože již spolu s uvedením prvního wi-fi s označením 802.11b v roce 1999 bylo představeno šest verzí (b, a, g, n, ac, ax) tohoto formátu, má verze 802.11ax označení Wi-Fi 6.

03.října 2018 v 17:13, příspěvek archivován: 04.října 2018 v 11:24

#WiFi6 terminology allows Wi-Fi users to more easily understand the presence of advanced device capabilities. Read more about the next generation of Wi-Fi here: https://t.co/WHwY00jgAS https://t.co/fcp6jmVHaN

Převodník současného názvu na nové označení wi-fi sítí.

Převodník současného názvu na nové označení wi-fi sítí.

„Po téměř dvě desetiletí museli uživatelé wi-fi sledovat technické konvence pojmenování, aby zjistili, zda jejich zařízení podporují nejnovější wi-fi,“ píše v prohlášení Edgar Figueroa, prezident a generální ředitel organizace Wi-Fi Alliance a dodává: „Wi-Fi Alliance nyní s radostí oznamuje představení Wi-Fi 6 a nového systému pojmenování, který pomůže průmyslu a uživatelům wi-fi snadno pochopit, jakou generaci wi-fi podporuje jejich zařízením nebo připojení.“

Spolu se jménem se mění i grafika, která bude s jednotlivými verzemi wi-fi spojena. Přímo v logu tak bude obsaženo číslo verze.

diskuse

3. 10. 2018

9:05
Nově objevený plutoid Goblin.

Astronomové objevili novou planetku. Oblet Slunce jí trvá 40 tisíc let

Astronomové zachytili v naší soustavě novou trpasličí planetu. Planetka s kódem 2015 TG387 dostala přezdívku Goblin a je dost malá i na svou kategorii - má v průměru zhruba 300 kilometrů. Co ji ovšem činí zajímavou, je její orbit.

Slunce obíhá po extrémně protáhlé elipse. V perihéliu (bodě nejblíže Slunci) je od středu soustavy vzdálena 65 AU, zato v aféliu (odsluní) se dostane až 2300 AU od naší hvězdy. Kvůli tomu jí dokončení jednoho oběhu Slunce trvá podle odhadů 40 tisíc let. Goblin se tak nyní zařadí mezi nejvzdálenější objekty naší soustavy.

AU (astronomická jednotka)

Astronomická jednotka je v astronomii používaná jednotka vzdálenosti. Označuje střední vzdálenost Země od Slunce, tedy cca 150 milionů kilometrů. Pro srovnání - Saturn je vzdálen od Slunce cca 10 AU, Pluto 39 AU.

Trpasličí planetu objevil tým amerických vědců, který se zabývá hledáním tzv. deváté planety. Tajemný objekt je astronomy předpovězená planeta, která by měla obíhat Slunce ve velké vzdálenosti. Podle některých astronomů by pouze podobně těžká planeta vysvětlovala zvláštní výchylky v orbitech vesmírných těles kolem Neptunu.

„Objekty jako Goblin jsou jako drobečky chleba vedoucí k Planetě X,“ říká jeden z objevitelů Scott Sheppard o deváté planetě, kterou poprvé předpověděl v roce 2014. Ne všichni však souhlasí s její existencí. Na Technetu jste si mohli předloni přečíst protiargumenty Jiřího Grygara a letos představili astronomové hypotézu, že orbitální anomálie může způsobovat skupina vesmírných objektů, nikoli nutně jedna velká planeta.

Ilustrace Goblinova postavení v naší soustavě (rozměry samozřejmě neodpovídají realitě).

Ilustrace Goblinova postavení v naší soustavě (rozměry samozřejmě neodpovídají realitě).

Předpokládaný orbit trpaslíka.

Předpokládaný orbit trpaslíka.

diskuse

2. 10. 2018

10:00
Dotykové ovládání - Microsoft Office 365

Na Office nám nesahejte: Microsoft končí vývoj dotykové verze balíku

Pamatujete, jak Microsoft v roce 2012 uvedl prostředí Metro ve Windows 8 a „vstoupil tak do dotykové éry“? Aplikace pro Windows měly od té doby být duální, tedy přizpůsobené pro ovládání myší i dotykem prstů.

Microsoft by nyní byl nejradši, kdybyste na jejich tehdejší prohlášení zapomněli. Postupně od nich ustupuje. Windows 10 sice částečně zachoval podivnou dualitu v nastavení a ovládání, jde však každopádně mnohem spíše o desktopový systém než tabletový. A o Windows na mobilech už ani nemluvme. Na trhu nemá Windows Phone ani procento a Microsoft s vývojem mobilního operačního systému do budoucna nepočítá.

Nyní dal Microsoft sbohem další dříve propagované funkci. Ve své vlajkové lodi - kancelářském balíku Microsoft Office - přestal vyvíjet funkci „Dotykové ovládání“. Tato funkce dnes umožňuje Word, Excel, PowerPoint a další aplikace přepnout do vzhledu uzpůsobeného pro dotykové ovládání prstem.

Porovnání standardního ovládání (nahoře) a dotykového ovládání (dole) v aplikaci Microsoft Word 365

Porovnání standardního ovládání (nahoře) a dotykového ovládání (dole) v aplikaci Microsoft Word 365

Sice z aplikace okamžitě nezmizí, nicméně Microsoft neplánuje jejich další rozvoj. „Prioritu má nyní vývoj pro platformy iOS a Android,“ uvedl zástupce společnosti Microsoft pro The Verge. „V rámci Windows upřednostňujeme platformu Win32 a webovou verzi našich aplikací.“

Dotykové verze programů balíku Office byly svého času nadějnou - a prakticky jedinou - ukázkou toho, jak by mohla vypadat práce se systémem, který zvládá ovládání dotykem i myší a klávesnicí. Šlo tak v podstatě o reklamu na „univerzální aplikace“, od kterých si Microsoft tolik sliboval a kvůli kterým v podstatě od základů překopal celý systém Windows.

V září 2018 přitom Microsoft představil nový Surface Hub, který má využívat dotykových funkcí Office. Na trh by však měl přijít až v roce 2020. A to může být znovu všechno jinak, než Microsoft nyní plánuje.

diskuse

1. 10. 2018

10:55
Aplikace Spotify.

Rodinné předplatné není pro kamarády. Spotify testuje kontrolu přes GPS

Jeden Premium účet stojí u Spotify 9,99 dolaru měsíčně, rodinné předplatné pro celkem šest rodinných příslušníků vyjde na 14,99 dolaru. Což je fér nabídka, díky které může poslouchat celá rodina, aniž by jí to udělalo „díru do rozpočtu“. V podmínkách služby je rodina upřesněna tím, že „žije na stejné adrese“ (v české mutaci podmínek na webu služby jsme však nyní toto upřesnění nenašli). 

Screenshot výzvy k ověření adresy uživatele rodinného předplatného.

Screenshot výzvy k ověření adresy uživatele rodinného předplatného.

Mnozí uživatelé podle Spotify rodinné předplatné zneužívají a registrují do něj nikoli na stejné adrese žijící členy rodiny, ale kamarády. To se nehezky odráží na finančních výsledcích, Spotify má nyní o 12 procent menší zisk z jednoho uživatele než o rok dříve ve stejném období. 

Provozovatel služby vymýšlí, jak tomu čelit. Některým uživatelům rozeslal e-mail, ve kterém mají pomocí GPS lokalizace potvrdit, že jsou na stejné adrese jako zřizovatel rodinného účtu. Pokud adresu nepotvrdí, nebo potvrdí jinou, má jim být přístup k účtu omezen. Zda to výrobce dodrží, není zřejmé, podle serveru Quartz šlo o testovací dávku e-mailů a po poměrně velké vlně nevole uživatelů bylo rozesílání ukončeno. Alespoň prozatím.

Problém totiž je, že podmínky služby vlastně zneužívají i děti předplatitelů, které se přestěhovaly na univerzitní koleje, nebo jsou třeba na zahraniční stáži. Kontrolu podle GPS mohou naopak snadno obejít například spolužáci z jedné školy.

diskuse

10:01
Logo společnosti Google

Best Buy prodal omylem zařízení od Googlu, které firma ještě neuvedla

Být úplně prvním člověkem, který si koupil novinku, se hned tak někomu nepoštěstí a u atraktivních produktů to znamená vystát si i mnohahodinové fronty. Nebo stačí, aby obchodník udělal chybu a u vybraného produktu prodal jeho nástupce.

Google Chromecast třetí generace, který v předstihu získal uživatel GroveStreetHomie

Google Chromecast třetí generace, který v předstihu získal uživatel GroveStreetHomie

Přesně to se totiž stalo podle serveru Android Police uživateli, který na diskuzním portálu Reddit vystupuje pod přezdívkou GroveStreetHomie. Ten se přímo na tomto serveru pochlubil zcela novým Chromecastem, který zakoupil v populárním diskontním obchodu s elektronikou Best Buy.

Nepřekonal přitom žádné zabezpečení firmy, ani se mu nepodařilo objednat produkt, který by se třeba na chvíli omylem objevil v nabídce. Prostě si místo aktuální verze tohoto zařízení vybral produkt, který bude teprve na trh oficiálně uveden, ale firma jej měla naskladněný a vystavený. Pokladní měl údajně problém s naskenováním čárového kódu, ale vyřešil to tak, že naskenoval kód z jiné krabičky.

Jestli se podobně usmálo štěstí i na někoho jiného, není jisté. Každopádně se uživatel s přezdívkou GroveStreetHomie dostal k produktu, který se Google chystá uvést až 9. října.

Firma uvede i nové mobilní telefony Pixel 3 a Pixel 3 XL a možná i nové Chromebooky.

Přicházející Chromecast je třetí generací, ten stávající nahradí po třech letech. Aktuálně se nyní prodává verze Ultra s podporou 4K.

diskuse

Najdete na iDNES.cz