Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Šíří se staronový vir vyděrač. Výkupné neplaťte, adresa je nefunkční

  17:25aktualizováno  29. června 13:06
Po světě se šíří nová vlna útoků vyděračského viru. Mezi napadenými je elektrárna a letiště v Kyjevě nebo globální společnost WPP. Jde o novou verzi ransomware Petya známého z roku 2016. Adresa, kterou vyděrači používali, je již nefunkční, takže nemá cenu jim platit výkupné.

Ransomware Petya/Petrwrap | foto: Avast

Řada ukrajinských firem a institucí - včetně státem vlastněné energetické společnosti nebo kyjevského letiště - hlásí napadení ransomwarem. „V důsledku tohoto útoku mají některé banky problémy s prováděním bankovních operací,“ oznámila ukrajinská centrální banka. Podle antivirové společnosti ESET jsou mezi významně postiženými zeměmi vedle Ukrajiny i Itálie, Izrael, Srbsko, ale také země střední a východní Evropy včetně České republiky. Ta je momentálně na deváté příčce žebříčku nejvíce zasažených států.

Ve stejný den hlásí problémy i řada firem ve zbytku světa. Jednou z nich je britská mezinárodní skupina WPP, sdružující desítky reklamních a PR agentur.

27.června 2017 v 16:30, příspěvek archivován: 27.června 2017 v 17:43

Apparently this is on everyone at @WPP's screens in the Sea Container's office right now #WPPhack https://t.co/5kB4lWFb8R

Ransomware Petya využívá podobného postupu, jako WannaCry

Podle Alana Woodwarda, informatika z Surrey University, jde o variantu ransomware, který je známý už z roku 2016: „Původní verze se jmenovala Petya, nová varianta si říká Petrwrap.“ Existují i další označení nové varianty, například GoldenEye.

Petya zašifruje master boot record i celý disk

Společnost ESET tuto hrozbu detekuje jako Win32/Diskcoder.C Trojan. Když se mu podaří infiltrovat do MBR (Master boot record), hlavního spouštěcího záznamu počítače, zašifruje celý disk. „V opačném případě šifruje jednotlivé soubory, stejně jako ransomware Mischa,“ říká Robert Lipovský, analytik společnosti ESET.

Ransomware

Od roku 2015 jde o nový oblíbený typ útoku na osobní počítače. Virus zašifruje data uživatele a poté po něm žádá výkupné, obvykle formou bitcoinu.

Tento styl útoku je na vzestupu. Některé verze ransomware lze dekódovat zdarma, jinde se uživatelé bez zaplacení ke svým datům bez zaplacení již nedostanou. Odborníci doporučují dodržovat zásady bezpečného chování na internetu.

Problémy podle BBC hlásí i velké firmy z Ruska, Francie, Španělska nebo Dánska. To potvrzuje i Jakub Křoustek z české antivirové firmy Avast: "Zdá se, že útoky se šíří rychle i mimo Ukrajinu a stále přibývají případy z Ruska, Indie, Francie, Španělska a Nizozemí. Útočníci požadují výkupné v bitcoinech odpovídající částce 300 amerických dolarů (téměř 7 000 korun)."

Nová verze ransomware podle zjištění jeho týmu využívá zranitelnosti EternalBlue, podobně jako virus WannaCry.

Podle Mikko Hypponena z bezpečnostní firmy F-Secure nová Petya využívá k šíření interních sítí WMIC a PSEXEC (nástroj pro vzdálenou instalaci a spouštění libovolných aplikací): „Takže i systémy, které jsou záplatované, mohou být napadeny,“ varuje.

27.června 2017 v 18:44, příspěvek archivován: 27.června 2017 v 19:38

Petya uses the NSA Eternalblue exploit but also spreads in internal networks with WMIC and PSEXEC. That's why patched systems can get hit.

Jak se před novým útokem bránit? „V rámci prevence napadení tímto ransomwarem je obecně doporučováno udržovat operační systém aktuální a instalovat veškeré bezpečnostní aktualizace,“ radí CSIRT. „Z dostupných dat o Petya ransomwaru by si uživatelé měli dát pozor na emailové přílohy typu .doc,.docx a .xls či .xlsx. Zatím známé názvy infikovaných dokumentů jsou například Order-20062017.doc a myguy.xls.“

Podobně jako u WannaCry, i tentokrát se bezpečnostním výzkumníkům podařilo najít jednorázovou záplatu, v tomto případě spíše vakcínu. Vytvořením souboru se jménem „perfc“ nebo „perfc.dat“ lze zabránit viru v napadení konkrétního počítače.

27.června 2017 v 21:11, příspěvek archivován: 28.června 2017 v 10:16

Looks like if you block C:\Windows\perfc.dat from writing/executing - stops #Petya. Is used for rundll32 import: https://t.co/iX0hoPO2Dn

Nejlepší obranou proti důsledkům útoku ransomware však nadále zůstává využívání antivirového programu, který dokáže útoky rozpoznat a blokovat, a především pravidelné pečlivé zálohování dat mimo daný počítač.

Neplaťte útočníkům, nemají přístup k poště

Většina ransomware vytváří unikátní bitcoinové peněženky pro různé transakce, čímž dojde ke spárování platby. Autoři viru Petya zvolili jinou metodu: po všech chce poslat platbu na stejnou bitcoinovou adresu. Oběť má poté podle instrukcí poslat unikátní kód instalace na e-mail wowsmith123456@posteo.net.

Tato adresa je ale již nefukční. Provozovatel Posteo ji 27. července večer zrušil: „Nebudeme tolerovat zneužívání naší platformy. Vyděrači již nemají přístup ke svému e-mailu a nemohou posílat zprávy. Stejně tak je znemožněno na tuto adresu e-maily posílat.“

Rozhodně neplaťte výkupné, k ničemu by to nebylo

Zrušení schránky pro napadené znamená, že nemusejí řešit obvyklé dilema, zda peníze útočníkům poslat (a dostat se tak ke svým datům za cenu podpory vyděračů), nebo neposlat (a nepodpořit vyděrače, ale přijít o data). Nedozvíme se tak zřejmě ani, zda měli vůbec útočníci v plánu dekódovat zašifrovaná data. Peníze zatím do bitcoinové peněženky útočníků poslaly tři desítky lidí. Celkem zatím útočníci nasbírali 3,64 bitcoinu, tedy něco málo přes 200 tisíc Kč.

Pro oběti útoku nemá ale poslání peněz žádný význam, protože útočníci jim nemohou poslat dešifrovací klíč, ani kdyby chtěli. Tentokrát je tedy pro napadené volba jednoduchá: rozhodně výkupné neplatit, k ničemu by to nebylo.

Sčítání škod

Byla cílem útoku Ukrajina?

Bezpečnostní odborníci spekulují o tom, že šlo ve skutečnosti o útočný virus (tzv. wiper), který se za ransomware pouze maskoval (více zde)

Nejvíce úterní útok postihl Rusko s Ukrajinou. Podle Kremlu ale na ruských systémech vir mnoho škody nezpůsobil. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina řekl, že Moskva o původu viru nic neví a že nynější incident opět ukazuje, že v boji proti kybernetickému nebezpečí je nutná celosvětová spolupráce.

Ukrajinská vláda dnes rovněž oznámila, že masivní útok na počítačové sítě velkých společností, bank a státních institucí se podařilo zastavit a všechny strategické podniky fungují normálně.

Česka se útok podle NBÚ týkal spíše okrajově, státní úřady ani firmy důležité pro chod státu napadeny nebyly. Terčem byla například francouzská stavební skupina Saint-Gobain, která působí i v Česku, provoz v jejích závodech ale narušen nebyl. Napadena byla i ruská pobočka české skupiny Home Credit, která uvedla, že nepřišla o žádná klientská data a že bankovní operace ovlivněny nebyly.

Zasaženy byly i další nadnárodní firmy jako realitní společnost Real Estate francouzské banky BNP Paribas, francouzský obchodní řetězec Auchan nebo americký potravinářský koncern Mondelez, který musel kvůli výpadku počítačů zastavit provoz ve své australské továrně na cukrovinky Cadbury.

Kyberválka může mít reálné dopady

Analýza vojenského práva a zvyklostí

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes v Bruselu prohlásil, že nynější útok i ten květnový, který způsobil ransomware WannaCry, ukazuje na nutnost posílení kybernetické bezpečnosti. Připomenul také loňská slova představitelů aliančních států, podle kterých by počítačový útok mohl aktivovat článek pět severoatlantické smlouvy, který napadení jednoho člena NATO považuje za útok na celý obranný pakt.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili citace odborníků a odkazy na nové informace. Doplnili jsme informace o zrušení adresy a další detaily. Doplnili jsme informace o obraně proti viru. Doplnili jsme informace o dopadech viru. Doplnili jsme informace o vyjádření NATO.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

V noci na pondělí přinese prach z Halleyovy komety nebeskou podívanou

v diskusi je 6 příspěvků

5. května 2024

Meteorický roj Eta-Aquaridy je jedním ze dvou, jehož původ můžeme spojit se slavnou Halleyovou...

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

v diskusi je 7 příspěvků

3. května 2024

Premium Milovníci kvalitně reprodukované hudby mohou za sluchátka utratit spoustu peněz a nelitovat toho,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Štefánikova tragická smrt i po pěti letech budila v Československu emoce

v diskusi je 20 příspěvků

4. května 2024

Československo si před 100 lety, 4. května 1924, připomnělo páté výročí tragické smrti jednoho ze...

Malý bojovník na Měsíci zvládl, co se nečekalo. Přežil tamní kruté noci

v diskusi jsou 2 příspěvky

3. května 2024  14:32

Japonské zařízení Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) bylo prvním, které letos úspěšně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Připomeňme si květnové povstání a konec druhé světové války v Evropě

v diskusi je 14 příspěvků

5. května 2024

Výročí květnového povstání v Českých zemích a konec druhé světové války v Evropě si připomeneme...

Apple možná připravuje překvapení. V úterý by mohl ukázat nový čip

v diskusi nejsou příspěvky

6. května 2024

Apple v úterý v 16:00 středoevropského letního času začne představovat řadu novinek v rámci akce...

KOMENTÁŘ: Zbraň na AI? Proti strojům lze postavit kolektivní superinteligenci

v diskusi jsou 4 příspěvky

5. května 2024

Premium Státy pokulhávají za vědou a technikou ve snaze regulovat umělou inteligenci. Stroje přitom mají...

Litevci, Poláci nebo Hitler? Baltské mocnosti se přetahovaly o Memel

v diskusi jsou 3 příspěvky

5. května 2024

Květen 1924 přinesl diplomatické vítězství Litevců nad Poláky. Svět jim přiklepl původně německý...

V noci na pondělí přinese prach z Halleyovy komety nebeskou podívanou

v diskusi je 6 příspěvků

5. května 2024

Meteorický roj Eta-Aquaridy je jedním ze dvou, jehož původ můžeme spojit se slavnou Halleyovou...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ostrov kanibalů. Stalinistický režim na Sibiři zrealizoval noční můru

Pochytali na moskevských ulicích tisíce lidí, zločince, straníky, dělníky, matky od rodin. Deportovali je na Sibiř....