Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V následujícím článku přitom každý najde vše, co k přechodu potřebuje vědět. Zadarmo.

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže. | foto: koláž Technet.czProfimedia.cz

Vládní Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání počítá s rozpočtem až 350 milionů korun na informační kampaň. Ta má všem příjemcům pozemního televizního vysílání usnadnit přechod na novou technologii.

Náklady na kampaň: až 350 milionů

Citujme bod 3.1. ze Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání, nazvaný Informační a propagační kampaň:

“Náklady na komplexní informační a propagační kampaň realizované Národní koordinační skupinou činily 157 mil. Kč za období 2009 – 2012 (přechod z analogového na digitální televizní vysílání, tedy takzvaná první vlna digitalizace  - pozn. redakce). Odhad nákladů pro kampaň podporující Přechod na DVB-T2 by je neměl řádově výrazněji převýšit, záleží ovšem na rozhodnutí státu, jak rychle bude dle finálně schváleného harmonogramu potřeba přesvědčit domácnosti k přijetí nové změny. Rozhodně by tyto náklady neměly přesáhnout objem 300 – 350 mil. Kč za období 2016 – 2020.“

To později pro server Televizniweb upřesnil vedoucí tiskového oddělení Ministerstva průmyslu a obchodu Štěpán Kotrba: „Náklady na informační kampaň nebudou dosahovat zdaleka uvedené výše. Jednalo se o stanovení maximálního stropu pro účely Strategie, tj. rámcového přehledu předpokládaných nákladů celého procesu přechodu z DVB-T na DVB-T2.“

Ačkoli máme u přechodu na DVB-T2 intenzivní pocit, že „už to ví přece každý, protože se o tom všude mluvilo“, každou chvíli někdo překvapí dotazem svědčícím o opaku. Do tohoto článku jsme proto shromáždili vše podstatné, co běžný příjemce pozemního vysílání potřebuje v souvislosti s přechodem vědět. 

Co se bude dít?

V České republice bude v následujících dvou letech postupně ukončeno současné bezplatné pozemní televizní vysílání ve standardu DVB-T a nahrazeno bezplatným pozemním vysíláním ve standardu DVB-T2/HEVC.

Důvod této změny je technický, je potřeba uvolnit část vysílacího spektra pro mobilní datové sítě páté generace, které budou využívat například internet věcí, průmysl 4.0 nebo autonomní vozidla. Pokud by se nepřešlo na nový vysílací standard s efektivnějším kódováním, musel by být snížen počet vysílaných programů, nebo výrazně zhoršena jejich kvalita obrazu a zvuku.

Nové efektivní kódování HEVC nemohlo být zvoleno při první vlně digitalizace, protože tehdy bylo jen ve stádiu vývoje.

Týká se mě to?

Pokud pro příjem televizního vysílání na kterémkoli ze svých televizorů používáte klasickou anténu, ať již na střeše domu nebo uvnitř bytu, pak se vás přechod týká.

Jestliže televizní vysílání sledujete výhradně přes placené televizní služby, jako kabelovou televizi, satelitní televizi nebo vysílání přes internet, pak přechod nemusíte řešit.

Co to pro mě znamená?

Pokud jste si v posledních dvou letech koupili nový televizor od některého z předních výrobců, pravděpodobně jste na přechod připraveni. Ve své specifikaci v sekci tuner/přijímač musí mít uvedeno DVB-T2 a HEVC. Jistotu budete mít, pokud přístroj najdete v seznamu certifikovaných přijímačů, který vytvářejí České radiokomunikace. V tomto seznamu je vhodné ověřit i televizor, který se případně chystáte koupit.

Pokud máte televizor, který si s novým vysíláním neporadí, ale zároveň vám jinak vyhovuje, můžete jej doplnit set-top-boxem, který příjem DVB-T2/HEVC vysílání zvládne. Vybrat si můžete například v našem testu. Připravit se musíte na nevýhodu dvou dálkových ovladačů. Největší problém budou řešit uživatelé DVD/HDD rekordérů, ty existující si s novým standardem neporadí a jejich kombinace s dalším set-top-boxem je silně nepraktická, nové se nevyrábí. Je tak lepší využít možnost nahrávání pořadů přímo do set-top-boxu.

Na antény a anténní rozvody v bytech a rodinných domech nebudete muset s největší pravděpodobností sahat. Pokud umožňují kvalitní příjem v DVB-T, měly by být na DVB-T2 připraveny. Pokud patříte mezi ty, jejichž příjem byl v minulosti rušen LTE vysíláním mobilních sítí, nejspíše budete potřebovat nový LTE filtr. S tím se případně obraťte na Český telekomunikační úřad.

Úpravy budou nutné u anténních rozvodů v bytových domech. Zde bude potřeba vyměnit či doplnit takzvané kanálové vložky, s čímž se správce domu musí obrátit na specializovanou firmu. Nejde však o nijak zásadní zásah do rozpočtu domu.

Pokud se rozhodnete používat televizor, který DVB-T2 vysílání přijmout nedovede, jen jako zobrazovač pro Blu-ray přehrávač nebo sledování filmů z USB, nezbaví vás to povinnosti platit koncesionářské poplatky (více jsme o tom psali zde). 

Kdy se mě to dotkne?

Některé změny ve vysílání již diváci pocítili, z DVB-T vysílání například zmizely kanály České televize v HD rozlišení, ty již naladíte jen v takzvaných přechodových sítích DVB-T2. Ty mají zajistit plynulý přechod, aby nedošlo k přerušení příjmu žádné stanice. Jakmile bude DVB-T vysílání vypnuto, bude obsah přechodových sítí přerozdělen do sítí finálních.

První DVB-T vysílače se začnou definitivně vypínat 27. listopadu 2019 (kanály České televize v Praze), poslední budou vypnuty 29. června 2020 (kanály Multiplexu 3 ve Valašských Kloboucích). Od 30. června 2020 tedy nikde nebude možné chytit žádné vysílání v současném standardu DVB-T, ale již jen v novém DVB-T2.

Kdy přesně se to dotkne vás, záleží na tom, z jakého vysílače televizní signál přijímáte:

Kdy se vypne staré a zapne nové vysílání přímo u vás najdete v tabulce s harmonogramem.

Jak přesně bude přechod probíhat, si můžete přečíst v našem článku

Co mi to přinese?

Zejména možnost dál sledovat bezplatné televizní vysílání v současném rozsahu a kvalitě. Nového, přinejmenším ze začátku, v podstatě nic.

Avizované vysílání ve vyšší kvalitě v HD rozlišení se bude týkat nejspíše jen stanic České televize. Jejich obraz vypadá perfektně již v přechodové DVB-T2 síti. Všechny stanice ze skupin TV Barrandov, TV Nova a TV Prima budou vysílat pouze v nízkém SD/qHD rozlišení, více jsme o tom psali zde.

Potenciál na zlepšení mají služby hybridního vysílání HbbTV, takzvané „červené tlačítko“. V nových přístrojích (například všech certifikovanými Českými radiokomunikacemi) bude ve verzi 2.0.

S DVB-T2 vysíláním se počítá přinejmenším do roku 2030. Deset let je při současném tempu vývoje příliš dlouhá doba, aby mělo nyní smysl řešit, co bude potom. Umíme si představit i situaci, kdy už koncept lineárního vysílání nebude existovat a každý bude sledovat jen to, co si vybere. A v čase, který si zvolí. 

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...