Krátké zprávy

Plán pokrytí Přechodového multiplexu DVB-T2 v 1. čtvrtletí 2018 | foto: ČRA

Nové digitální pozemní vysílání DVB-T2 míří na Liberecko a Plzeňsko

  • 9
Nový formát pozemního televizního vysílání se postupně šíří do dalších lokalit.

České Radiokomunikace (ČRa) od úterý zahajují vysílání přechodové sítě DVB-T2 z libereckého Ještědu a plzeňského Krašova.

Podle ČRa si vysílání v přechodové DVB-T2 síti tak už nyní může zdarma naladit více než 69 procent diváků, v prvním čtvrtletí příštího roku už má být dostupné pro 99 procent domácností. To pak bude pokrytí odpovídat mapě v záhlaví.

V přechodové síti zatím mohou lidé naladit prvních 14 komerčních stanic. Musí k tomu ale využít televizní přijímač nebo set-top box, který podporuje formát DVB-T2 a kódování HEVC. Neustále aktualizovaný seznam přístrojů certifikovaných pro tento příjem najdete na stránkách provozovaných Českými radiokomunikacemi zde.

Mapa pokrytí signálem přechopdové sítě DVB-T2 z vysílače Krašov k 27. červnu 2017

Mapa pokrytí signálem přechopdové sítě DVB-T2 z vysílače Ještěd k 27. červnu 2017

Přechod do roku 2021

Nové vysílání DVB-T2 se začalo na začátku března šířit z vysílačů Praha - Žižkov a Cukrák. Jen tyto dva vysílače dokážou pokrýt více než čtvrtinu populace České republiky. Posupně se šířilo do Brna, Ostravy a na konci května pokrylo území obsluhované vysílači Votice – Mezivrata a Jihlava – Javořice.

Mapa pokrytí signálem přechopdové sítě DVB-T2 k 27. červnu 2017

Přechod na DVB-T2 skončí v roce 2021. Konkrétní termín je zatím nastaven na 1. únor, ale to se může ještě změnit. Znamená to, že k tomuto dni budou současné DVB-T vysílače již vypnuty a místo nich ze stejných vysílacích věží poběží DVB-T2.

Vše, co jste chtěli vědět o DVB-T2

Předpokládá se, že v konečném součtu by po roce 2021 mohlo být v provozu pět až šest celoplošných multiplexů oproti současným čtyřem. Ale televizní stanice o ně musí mít zájem. Jeden multiplex přitom zvládne pojmout podle technických parametrů vysílání 15 - 20 televizních programů v SD kvalitě.

„Postupujeme dle vytyčeného plánu, tedy snažíme se pokrývat republiku vysílací sítí pro novou generaci televizního vysílání, aby diváci měli přechod na nový televizní standard co nejhladší a měli na něj dostatek času. Snažíme se o všem také dostatečně informovat a spolupracujeme na tom i se zástupci měst a obcí a ministerstvem průmyslu a obchodu,“ řekl generální ředitel ČRa Martin Gebauer.

Aktualizováno: Do textui jsme doplnili aktuální mapy pokrytí signálem

,