Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

„Děla se otáčejí, není na co střílet. Václavské náměstí se vyprázdnilo“

Tankocaching - Někdy přeplněné, někdy liduprázdné. Václavské náměstí, místo lidového shromažďování při výjimečných událostech celonárodního významu, se přirozeně stalo také klíčovým místem protestů proti okupaci v srpnu 1968.
Ukázka letáku proti okupaci v srpnu 1968

Ukázka letáku proti okupaci v srpnu 1968 | foto: VHÚ

V srpnu 1968 se Václavské náměstí spolu s navazující Vinohradskou třídou stalo symbolem skutečně lidového spontánního odporu proti vojenské okupaci. Davy občanů blokovaly pohyb sovětských tanků a vojenských vozidel.

Ústředním bodem byla samozřejmě dominantní socha svatého Václava obklopená patrony české země. Rozměrný podstavec sousoší se postupně pokrýval hesly, nápisy a plakáty, které vyjadřovaly skutečné názory občanů. Fasáda budovy Národního muzea se stala němým svědkem nesmyslnosti a vojenské tuposti. Pravděpodobně pod vlivem střelby a výbuchů munice na nedaleké Vinohradské třídě spustili sovětští vojáci zběsilou palbu na budovu, kterou zřejmě považovali pro svoji honosnost za významnou. A prostor mezi sousoším a Národním muzeem půl roku poté zvolil Jan Palach k činu, který měl vyburcovat národ. 

Tankocaching

Jak na to

Na celkem 21 míst spjatých s tragickými událostmi srpna 1968 rozmístili autoři hry Tankocaching unikátní schránky, keše (od anglického slova geocache) s příběhy ze srpnové invaze. V každé ukryté schránce najdou hráči jeden popis jedné události, který se ve dnech invaze převážně sovětských vojsk, v dané lokalitě odehrál. Hra, která je unikátní verzí oblíbeného Geocachingu, začala 14.8.2018. Druhé kolo pak 21.8.2018.

Seznam míst, kde jsou kešky druhého kola umístěny najdete v tomto článku

Souhrnné informace o Tankacachingu si pak můžete přečíst tady.

Pro první nálezce je připraveno malé překvapení v podobě malého modelu tanku a prázdná USB paměť. V některých keškách však z důvodu nedostatku místa ani jeden z výše uvedených dárků nenajdete. Pokud nám však jako první nálezce keše napíšete na adresu tanky@technet.cz a doložíte odlovení, cenu vám rádi předáme.

Výhru (tank a USB flešku) získává ten, kdo nám jako první napíše, rozhoduje čas přijetí e-mailu. Je možné, že někdo keš odloví, ale o výhru mít zájem nebude. Teoreticky tak mají šanci i další nálezci v pořadí.

Speciální odměna za selfie!

Když nám navíc jako první pošlete z místa objevu selfíčko (na adresu tanky@technet.cz) s nalezenou keškou, máme pro vás v redakci další drobné překvapení.

Tankocaching pro vás pořádá redakce Technet.cz ve spolupráci se společností Fujitsu Technology Solutions. Autorem odborných textů je historik PhDr. Prokop Tomek, Ph.D. z Vojenského historického ústavu Praha.

Tankocaching, po stopách invaze v srpnu 1968.

Chápala to samozřejmě i média. Rudé právo z 22. srpna přibližovalo čtenářům atmosféru místa takto: „Vojáci, jděte domů! Rychle! – vyzývá ruský nápis, upevněný na podstavci sochy sv. Václava. A pod ním kolem sochy sedí tiše mladí i starší. Sv. Václav je ozdoben československými vlajkami. Je tu i několik letáků, vyzývající okupační vojska k odchodu. Podpisy: Polygrafia Praha, Univerzita Karlova. Nápis na soše, kterého si normálně ani nevšimneme: „Nedej zahynout nám, ni budoucím“, dostává dnes živý význam. Je doplněn transparentem vyjadřujícím názor nás všech: Dubček, hurá! Zasmušile sedí lidé na podstavci sochy. Na rohu postávají hloučky, poslouchají tranzistory. Den, na který nikdy nezapomeneme…“

Václavské náměstí skutečně v den, který reportér popisuje, zažilo mnohé. Už brzy ráno 21. srpna se na Václavském náměstí shromáždili mladí lidé. Náměstí i celé centrum bylo brzy davy zatarasené, takže občané jedoucí tramvajemi do práce museli vystoupit a jít pěšky. K prvním srážkám s vojenskými jednotkami v centru Prahy došlo po sedmé hodině ranní.

Krátce před půl osmou dorazily první tanky na Václavské náměstí a Vinohradskou třídu. Vojáci s technikou se v cíli své cesty chovali zprvu dost bezradně. Jako by dostali pokyny jen na cestu. Přes Václavské náměstí na Staroměstské náměstí projížděly nákladní automobily plné mladých lidí s československými vlajkami. Zpívali státní hymnu a skandovali hesla proti okupaci. 

Po deváté hodině dopolední se část tanků přesunula zpět z Vinohradské na Václavské náměstí. Bez zjevného důvodu začali vojáci z kulometů a samopalů ostřelovat domy, zejména budovu Národního muzea. Na schodišti před muzeem leželi lidé přibití střelbou k zemi. Po náměstí šel průvod lidí se zakrvácenou vlajkou. Ve 12:00 na výzvu tvůrčích a uměleckých svazů proběhla protestní generální stávka. Na dvě minuty ustal v Praze veškerý pohyb v ulicích.

Není na koho střílet

Hodinová generální stávka se uskutečnila ještě 23. srpna od 12 do 13 hodin na výzvu XIV. mimořádného sjezdu KSČ. Václavské náměstí pak bylo najednou zcela pusté až na tanky s vojáky.

Znovu dejme prostor tehdejším novinám, konkrétně Rudému právu z 24. srpna: „Průběh hodinové generální stávky na Václavském náměstí: Od Národního muzea jde dolů Václavským náměstím řada mladých lidí. Drží se za ruce a volají: „Vykliďte ulice!“ Za nimi zůstává prázdná široká plocha náměstí. Začínají houkat sirény, klaksony. Vojáci v tancích se rozhlížejí kolem. Nevědí, co se děje. Pozorují budovy po obou stranách, pátrají po oknech. U některých tanků se uzavírají poklopy. Kulomety a děla se otáčejí, hledají cíle. Ale není na koho střílet, nikdo neprovokuje. 

Lidé, celý národ vstoupil do generální stávky, kterou vyhlásila naše Komunistická strana. Václavské náměstí je najednou pusté, jen prach zvedá papíry, plakáty. Zůstávají jen tanky, vojáci. Nikdo kolem nich, žádní naši lidé. Tak ukázněně projevují svůj klid, solidaritu a rozhodnost, kterou chtějí vyjádřit plnou podporu Svobodovi a Dubčekovi. Ve 13:00 se Václavské náměstí znovu zalidňuje. Všichni tleskají a volají: „Dubček, Svoboda!“ Od Můstku směrem nahoru se valí proud těch, kteří ukázněně demonstrovali. Generální stávka ukázala smýšlení mladých i starých, mužů i žen: Jsme se Svobodou a Dubčekem, podporujeme nové vedení KSČ.“

Václavské náměstí se sochou svatého Václava symbolizovalo v srpnu 1968 jednotu odporu proti vojenské okupaci. Několik měsíců zůstal celý národ jednotný. Odhodlanost ovšem nevyhnutelně slábla a začalo přibývat kompromisů. 

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...