Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rekordní pokuta Microsoftu od EK, iRiver a RIAA off-line

aktualizováno 
Pro váš lepší přehled přinášíme týdenní souhrn aktualit na Technet.cz. Věříme, že vám pomůže lépe se zorientovat v událostech, které se v posledním týdnu ve světě počítačů, spotřební elektroniky, internetu a PDA zařízení staly.

Týdenní souhrn aktualit technet.cz

Pouze každá třetí knihovna v ČR má přístup k internetu
pátek, 26. března 2004 17:30 
Přibližně 4000 tuzemských knihoven, tedy dvě třetiny z jejich celkového počtu, nemá připojení na internet. K internetu je nyní připojeno téměř 2000 knihoven, v jejichž dosahu je zhruba čtvrtina obyvatel České republiky, uvedlo sdružení BMI, které každoročně pořádá akci Březen - měsíc internetu.
Podle BMI jsou v naprosté většině bez připojení knihovny v malých obcích, kde je zřízení veřejné internetové stanice velmi obtížné. Malé obce zpravidla nemají zpravidla dostatek finančních prostředků, ale ani kvalifikovaného pracovníka, který by tuto službu zajistil.
Knihovny s přístupem na internet nabízejí do konce března návštěvníkům zdarma vstup do několika informačních databází. Lidé tak mohou nahlížet například do čtyř databází České tiskové kanceláře, databáze Tam Tam firmy Anopress a na portál COTO.JE, který obsahuje Ottovu encyklopedii, Malou československou encyklopedii a Encyklopedii Universum.
Zhruba tři stovky knihoven připravily v rámci Března - měsíce internetu několik set akcí k propagaci světové počítačové sítě a četby pro nejširší veřejnost. Velký zájem je například o aktivní školení základní počítačové gramotnosti a seznámení s internetem.

Zdroj: ČTK


Beagle.U – rychle se šířící počítačový červ
pátek, 26. března 2004 12:42 
Možná vám právě nyní chodí do vašich e-mailových schránek nebývalé množství elektronické pošty. Může to být způsobeno rychle se šířím virem z řady Beagle, který již dosáhl označení „U“.

Zavirovaný e-mail nemá žádný předmět zprávy a adresu odesílatele falšuje z adres, které získá na napadeném počítači. Vyjma zavirované přílohy není nic ani v těle zprávy. Samotná zavirovaná příloha je ve formátu .EXE.

V případě úspěšného napadení se vir uloží jako soubor GIGABIT.EXE. Vir využívá ikonku hodin, kterou vidíte na obrázku.

Ikonka viru Beagle.U 

Dále vir spustí hru MSHEARTS.EXE a rozešle se na adresy, které nalezne v různých souborech na počítači. Také otevře TCP port 4751, kterým se do systému může dostat útočník. Nezapomeňte si tedy aktualizovat virovou databázi vašeho antivirového programu a podezřelé e-maily rovnou mazat.

Zdroj: TrendMicro


160 GB hudební krabička chlazená vodou
pátek, 26. března 2004 09:54 
Společnost Hush Technologies rozšířila svoji produktovou řadu o bezvětrákový hudební server určený do domácností. Hush AVX Music Server o kapacitě 160 GB je chlazený vodou a nemá žádný displej. K zobrazování skladeb a dalších informací využívá PDA (standardně dodávané Dell Axim, je však možnost volby), se kterým komunikuje pomocí bezdrátové sítě. Server disponuje také přípojkou k internetu a proto může posluchač přehrávat hudbu přímo ze sítě.

Hush AVX Music Server

Případný zájemce o toto zařízení by však při jeho koupi musel sáhnout hluboko do kapsy. Výrobce si za něj i s dodávkou PDA účtuje 2 523 eur.

Zdroj: Hush Technologies

Stránky RIAA po útoku již běží, pomohl Linux
čtvrtek, 25. března 2004 16:21 
Stránky organizace RIAA, které byly v minulých dnech kvůli DDoS útoku červa Mydoom.F nedostupné, od včerejšího dne zase běží. Vděčí tomu Linuxu, na který byl server protipirátské organizace přesunut. O tom, zda byla migrace úspěšná, se dozvíme až příští měsíc. Červ MyDoom.F je totiž načasován tak, aby na server RIAA útočil mezi 17. a 22. dnem v měsíci.

Netcraft

Zdroj: Netcraft

Smover - kolo, které myslí za vás
čtvrtek, 25. března 2004 12:37 
Výrobce kol Shimano představil ve spolupráci s dalšími producenty plně automatizovaný jízdní prostředek. Počítač na jízdním kole Smover řídí hned několik jeho oblastí - přehazovačku, tlumiče či osvětlení. Je umístěn na řidítkách a přes senzory dokáže vyhodnotit, v jaké situaci se jezdec právě nachází a podle toho uzpůsobit například rychlost či odpružení.

Smover

První produkty se v Německu začínají prodávat v různých provedeních za cenu od 1300 do 2600 eur.

Zdroj: www.smover.com

Státní informační politiku schválila vláda
čtvrtek, 25. března 2004 09:53 

Principy Státní informační a komunikační politiky (SIKP) schválila na svém nočním zasedání vláda. Podle ministra informatiky Vladimíra Mlynáře jde o strategický dokument, který se zaměřuje především na dostupnost a bezpečnost komunikačních služeb, informační vzdělanost, moderní on-line veřejné služby a na zajištění prostředí pro rozvoj elektronického podnikání.

Jak řekl Mlynář na tiskové konferenci po jednání vlády, SIKP vychází z Akčního plánu Evropské unie eEurope 2005 a jeho cíle implementuje do národního prostředí ČR. Realizace SIKP by podle jeho slov měla zajistit například to, aby do roku 2006 byla v ČR alespoň 50procentní počítačová gramotnost a občané při vyřizování svých žádostí nemuseli pobíhat z jednoho úřadu na druhý.

Na základě schváleného materiálu by vláda měla do konce letošního roku ustanovit pracovní skupinu pro boj s počítačovou kriminalitou a zpracovat Národní strategii informační společnosti. Mezi úkoly vlády stanovené v SIKP patří například budování elektronických služeb veřejné správy, pokračování liberalizace elektronických komunikací a přijetí zákona o elektronických komunikacích ještě v letošním roce.

V rámci podpory vysokorychlostního internetu stanovila vláda hranici takového připojení na 256 kb/s, přičemž se předpokládá další zvyšování této rychlosti. SIKP zároveň obsahuje závazek připravit nejpozději ke vstupu ČR do EU Státní strategii pro vysokorychlostní přístup. Za nezbytnou podmínku rozvoje internetu vláda rovněž považuje dostupnost paušálních variant zpoplatnění.

Dostupnost komunikačních služeb by měla být podpořena daňovým zvýhodněním nákupu počítačů a připojení k internetu pro domácnosti. V letošním roce by mělo dojít k projednání tohoto návrhu s tím, že daňové úlevy by vstoupily v platnost v příštích letech.

Dokument také počítá s možností podávat žádosti o vydání občanského průkazu, cestovního pasu či o sociální dávky elektronicky, stejně jako oznamovat změnu adresu. Přístup k on-line službám by měl být nejpozději od roku 2005 umožněn na takzvaných kontaktních místech veřejné správy, k nimž bude vedle knihoven, obcí a krajů patřit i síť poboček České pošty.

Zdroj: ČIAObchodní řetězec Wal-Mart spouští hudební knihovnu, cena za skladbu 0,88 USD
čtvrtek, 25. března 2004 07:35 
Americký obchodní řetězec Wal-Mart začal po tříměsíční testovací fázi nabízet placené stahování hudby. Jedna skladba přijde na 88 centů, což je nejméně ze všech služeb, které download legálních skladeb umožňují. Obvyklá sazba činí 99 centů za song.
Wal-Mart neuvádí, kolik jeho knihovna čítá skladeb. V prosinci, kdy testování započalo, jich podle společnosti bylo zhruba 200 tisíc. V nabídce se mají objevit všechny žánry, kromě klasiky.

Hudební soubory jsou nabízeny ke stažení ve WMA formátu a zákazník si je může následně vypálit na CD či přehrávat na přenosných zařízeních.

Ačkoliv se Wal-Mart snaží získat na svoji stranu zákazníky nízkou cenou za skladbu, podle analytiků vstup řetězce na hudební scénu ostatní služby příliš neohrozí. Hlavním důvodem je množství skladeb, které konkurence nabízí (zhruba půl miliónu) a také zvučná jména, na která mají služby jako iTunes či Napster II výhradní práva.

Hudební knihovnu plánuje na podzim spustit také společnost Microsoft.

Zdroj: Reuters


Red Hat má čtvrtletně vyšší zisk i tržby
středa, 24. března 2004 16:12 
Americká společnost Red Hat, která je největším distributorem softwaru Linux, ve čtvrtém
čtvrtletí vytvořila čistý zisk pět milionů dolarů, zatímco o rok dříve měla jen vyrovnané hospodaření. Linux je na poli operačních systémů nejvýznamnějším konkurentem společnosti Microsoft. Podnik vidí budoucnost ještě optimističtěji.
Tržby firmy ve čtvrtém čtvrtletí dosáhly 37 milionů dolarů a zvýšily se tak o 43 procent. Na první čtvrtletí firma předpovídá další výrazné zlepšení a očekává, že zisk i tržby překonají i ty
nejoptimističtější odhady analytiků na Wall Streetu. Toto sdělení stačilo k tomu, aby akcie firmy vzrostly o deset procent.
Red Hat vydělává peníze tak, že poskytuje aktualizované verze softwarových aplikací Linux, včetně podpůrných služeb. Zlepšení se podle managementu v prvním čtvrtletí dostaví díky tomu, že je Linux v poslední době ve stále větší oblibě. Na rozdíl od systému Windows společnosti Microsoft je totiž Linux zdarma.
Operační systém Linux se v současné době používá hlavně na serverech, podle ředitele společnosti Red Hat Matthewa Szulika se ale brzy objeví ve větší míře i v osobních počítačích. Tam zatím kraluje operační systém Windows od společnosti Microsoft, napsala agentura Reuters.
Na Linux v poslední době přecházejí některé vlády v asijských i evropských zemích. Z části to zdůvodňují tím, že systém Windows je nespolehlivý z hlediska bezpečnosti, protože pokud se ve světě objeví počítačový virus, ve většině případů napadá právě operační systém Windows.


E-mail na Yahoo! bude mluvit "pa rusky"
středa, 24. března 2004 15:49 

Americký internetový portál Yahoo! začne nabízet e-mailové služby v ruštině. Firmu k tomu vede snaha rozšířit nabídku také pro uživatele ze zemí, kde se mluví jinak než anglicky. Rusové si budou moci založit e-mail podobně, jak to dělají i jiní lidé, tedy zdarma.
Viceprezident společnosti Yahoo! Brad Garlinghouse sdělil, že nová verze bude k dispozici v nadcházejících týdnech, zřejmě už v dubnu. Yahoo! je rozcestník, který nabízí širokou škálu služeb, k e-mailu zdarma je možné vyhledávat například finanční informace, kontakty, a využívat celé řady dalších služeb.
Společnost Yahoo! chce službu Yahoo! Mail nadále rozšiřovat a předpokládá, že ji nabídne i lidem ve střední a východní Evropě. To by podle Garlinghousa mohlo být ke konci letošního roku. Totéž chce firma uplatnit i ve vztahu k jihovýchodní Asii.
Yahoo! už teď nabízí služby ve více jazycích a pokud se splní to, co slibuje Garlinghouse, mohly by být služby portálu Yahoo! i v češtině. E-mail na Yahoo! mohou Češi používat už teď, ale pouze v anglickém jazyce. V poslední době však je možné na Yahoo! vidět reklamy, které už jsou v češtině.
"Průnik na tyto lokální trhy je pro nás určitě důležitou oblastí, kde můžeme růst," prohlásil Garlinghouse v telefonickém rozhovoru s agenturou Reuters. Yahoo! v současné době nabízí své
služby vedle angličtiny také ve španělštině, němčině, japonštině, čínštině nebo korejštině.
Pokud Yahoo! spustí své služby v nejbližší době i v ruštině, bude ze známých globálních provozovatelů první, kdo se k takovému kroku odhodlá. Internet v Rusku používá asi deset milionů lidí, a kolem 35 milionů, kteří mluví rusky, žije mimo území Ruska. Jen v USA jsou dva až tři miliony lidí, kteří mluví rusky. 

Zdroj: ČTK


V ČR se prodalo více PC než loni; rostou hlavně notebooky a servery
středa, 24. března 2004 15:44 

Výrobci a distributoři počítačů loni v České republice prodali přibližně 413.000 nových PC, což je o 4,5 procenta více než v roce 2002. Odbyt počítačů tak po dvou letech dvouciferného růstu ochladl, uvedl analytik společnosti
IDC Lukáš Raška na dnešní tiskové konferenci. Lidé za počítače loni v tuzemsku utratili 485 milionů dolarů, což je asi 13 miliard korun. Proti roku 2002 to znamená růst o sedm procent.
Zatímco prodej klasických stolních počítačů klesl o osm procent zhruba na 282.000 přístrojů, odbyt notebooků vzrostl o 56 procent na 116.000 prodaných kusů. Prodej serverů vzrostl o 16 procent. Podle Rašky klesaly prodeje desktopů částečně na úkor vyššího zájmu o notebooky. Ty tvořily 28 procent trhu a v letošním roce by se měl jejich podíl zvýšit na 33 procent.
V prodeji se pozitivně odrazil oslabující dolar vůči české koruně, příznivá cena komponent, klesající cena plochých monitorů i rozvoj bezdrátových technologií. Modernizaci počítačového vybavení si u mnoha zákazníků vyžádal i přechod na nový operační systém Windows XP.
Podle tempa růstu prodeje se ČR umístila na posledním místě v regionu za Chorvatskem a Slovinskem. Naopak nevyšší dynamiku blížící se 40 procentům zaznamenal trh v Rumunsku a na Ukrajině.
Nejvíce počítačů kupovaly malé a střední podniky a domácnosti, které utrácely zejména v závěru roku. Malé firmy se na poptávce podílely zhruba 60 procenty, domácnosti pak 15 procenty.
Mezi výrobci měla největší podíl značka Hewlett-Packard s 16 procenty trhu, následoval výrobce notebooků Acer s jedenáctiprocentním podílem a Dell s desetinou trhu. Domácí značky Brave a Autocont měly podíl osm, respektive šest procent.
Pro letošek IDC předpovídá stagnaci prodeje stolních počítačů, opětovný nárůst odbytu laptopů kolem 20 procent a mírný růst v kategorii serverů.
Prodej tiskáren na českém trhu v loňském roce zaznamenal podle IDC pokles o desetinu na 316.468 zařízení. Nejúspěšnějším prodejcem zůstává HP s podílem 54 procent.

Zdroj: ČTKLibrié: 13mm tlustá čtečka elektronického inkoustu od Sony
středa, 24. března 2004 15:37 
Společnost Sony se chystá již příští měsíc uvést na japonský trh ultratenkou čtečku elektronických knih. Sony Librié byla vyvíjena společně s firmami E Ink a Philips Electronics. Displej, který vyvinul Philips, má být dobře čitelný i proti Slunci. Jeho rozlišení je 800 x 600 pixelů a má se na něj vejít stejně textu, jako na novinovou stránku.

Sony Librié EBR-1000EP

Sony Librié má pojmout až 100 tisíc stran textu. Je poháněna čtyřmi AAA bateriemi. Asi největší devizou zařízení bude jeho tloušťka - ta činí pouhých 13 milimetrů a může tak směle konkurovat knihám. Cena zařízení o rozměrech 19 x 12,6 x 1,3 cm nebyla doposud oznámena, stejně jako to, zda bude Librié k dostání také na jiném než japonském trhu.

Zdroj: Golem.de


Microsoft se chce soudit s EU kvůli pokutě 500 milionu eur
středa, 24. března 2004 12:42 
Evropská komise dnes potvrdila pokutu pro Microsoft. To se samozřejmě společnosti nelíbí a obvinila Evropskou komisi, že vyměřením pokuty ve výši téměř půl miliardy eur zašla příliš daleko. Pokuta za zneužívání dominantní pozice na trhu je podle firmy "nepatřičná", zvláště s ohledem na smířlivý postoj USA, uvedl šéf evropských právníků Microsoftu Horacio Gutierrez. Kritici firmy naopak považují trest za nedostatečný.

Microsoft protestuje proti tomu, že původně zvažovaná pokuta se podle něho zjevně zdvojnásobila, aby zohlednila globální operace firmy. "Domníváme se, že je bezprecedentní a nepatřičné, aby komise uvalila pokutu na americké operace firmy, když tyto operace již podléhají regulaci americké vlády," uvedl Gutierrez. Dodal, že sporné chování firmě americké úřady povolily.

Microsoft těsně před zahájením vyšetřování v EU vedl na konci 90. let spor podobného druhu ve Spojených státech. Americké soudy uznaly sice firmu vinnou z nelegálního zneužívání monopolu, s vládou se však Microsoft na konci roku 2001 dohodl na smírném řešení. To zahrnovalo jen dosavadní podnikání firmy a neomezovalo Microsoft v budoucích aktivitách.

Výše pokuty bude sice v EU rekordní, zdaleka však nedosáhne teoretického maxima deseti procent světových tržeb, tedy asi tří miliard eur. Podle analytiků není navržená částka pro firmu příliš významná, protože Microsoft má hotovostní rezervy přes 50 miliard dolarů. Za důležitější se spíše považují nucené změny podnikatelských praktik firmy.

"Z hlediska Microsoftu to představuje jen jízdenku na tramvaj," řekl k výši pokuty agentuře Reuters Thomas Vinje z advokátní kanceláře Clifford Chance, která zastupuje odpůrce Microsoftu. Analytik firmy Ovum Neil Macehiter dodal, že ani třímiliardová pokuta by pro Microsoft nebyla ničím osudným.

Microsoft se minulý týden snažil s Evropskou komisí vyjednat bez úspěchu smírné řešení. Komise žádala, aby se americká firma zavázala, že nebude svými obvyklými způsoby potlačovat konkurenci ani v budoucnu. To Microsoft odmítl a firma se hodlá proti verdiktu EU odvolat u evropských soudů. Bude tak trvat další měsíce a roky, než rozhodnutí komise vstoupí v platnost.

Pro kritiky Microsoftu však pokuta a nařízení změnit praktiky nejdou dost daleko. Šéf právního oddělení firmy Sun Microsystems, která v roce 1998 šetření v EU iniciovala, doporučoval zabavit Microsoftu části práv na duševní vlastnictví.

Toho se však komise neodvážila, protože Microsoft se snažil povýšit svá duševní práva na něco "mystického, svatého a nedotknutelného", řekl Lee Patch ze Sun Microsystems. "Zvažuje-li se trest za opakované porušování zákonů, je logické zabavit část majetku, obvykle peněz, ve formě pokuty. Co je tak zvláštního na duševním vlastnictví? Je to zrovna tak druh majetku jako řada jiných druhů," dodal Patch.

Samotná pokuta ale podle odborníků není pro Microsoft největší ranou. Společnost navíc bude muset ze systému do 90 dnů vyřadit přehrávač Windows Media Player. Poskytovatelé obdobného softwarů totiž protestovali, že dokud bude Media Player součástí Windows, nemají jejich výrobky šanci.

Komise navíc nařídila Micorosoftu, aby do 120 dnů zveřejnil zdrojové kódy. Tomuto kroku se společnost dlouho bránila. Brusel ale nakonec vyslyšel konkurenci, která tvrdila, že kvůli utajeným informacím není schopna vyvinout software kompatibilní s Windows.

Zdroj: ČTK


Od června budeme přiznávat daň přes internet
středa, 24. března 2004 11:39 
Ministerstvo financí hodlá do června letošního roku umožnit podávání přiznání daně z příjmů prostřednictvím internetu. Aplikaci, která toto umožní, tak budou moci používat pouze osoby, kterým bude daň počítat daňový poradce.

K možnostem podat přes internet přiznání k dani z nemovitostí, DPH a silniční daň tak přibývá další. V minulém roce lidé využili možnost podat přiznání k některé z daní přes internet v necelých 4 000 případech.

Zdroj: Lidové noviny


Výsledky Czech Top 100: Nejobdivovanější z IT firem je HP
středa, 24. března 2004 11:08 

Pouze Eurotel Praha se z telekomunikačních a IT firem umístil mezi deseti nejobdivovanějšími společnostmi v celkovém hodnocení žebříčku Czech Top 100 za rok 2003. Oproti roku 2002 postoupil o jednu příčku na čtvrté místo. Po osmém místě v roce 2002 se v první desítce za minulý rok naopak neobjevil Český Telecom, který ztratil pozici i v kategorii telekomunikačních služeb. Vyplývá to z výsledků ankety zveřejněných koncem minulého týdne.

V kategorii Telekomunikační a poštovní služby obhájil prvenství Eurotel Praha, na druhém a třetím místě se nově objevily společnosti Nokia Czech Republic a GiTy. Na čtvrté místo klesl T-Mobile, který se v roce 2002 ještě jako Radiomobil umístil třetí. Ze společnosti nejlépe hodnocených firem v této kategorii vypadl Český Mobil a Český Telecom, v roce 2002 druhý a čtvrtý.

V kategorii Informační technologie a systémy klesl Microsoft z prvního na třetí místo. Zvítězila společnost Hewlett-Packard, která postoupila ze čtvrtého místa v roce 2002. Druhou příčku získal stejně jako v předchozím žebříčku SAP ČR. Na čtvrtém místě se objevil Seznam.cz, zatímco Compaq Computer po třetím místě v roce 2002 z nejobdivovanější čtveřice vypadl.

V šestém ročníku ankety Czech Top 100 nejobdivovanějších firem hodnotilo 1,5 tisíce manažerů, ekonomů, finančních analytiků a zástupců profesních organizací přibližně 1000 společností ve 25 kategoriích podle oboru podnikání. Respondenti posuzovali podle kritérií jako postavení na trhu, základní ekonomické ukazatele, inovace, vztah k zaměstnancům, obchodním partnerům, veřejnosti, životnímu prostředí, místnímu regionu nebo charitě.

Sdružení Czech Top 100, vzniklo v roce 1994 a pravidelně sestavuje žebříček nejvýznamnějších společností v ČR. Každoročně vyhlašuje soutěže o 100 nejobdivovanějších společností, 100 nejvýznamnějších společností podle tržeb, Top 10 systémových integrátorů a 100 nejlepších výročních zpráv. Organizuje také konference, odborná diskusní fóra a doprovodné programy.

Zdroj: ČIA

Prohlížeč Opera bude možno ovládat hlasem
středa, 24. března 2004 09:46 
Společnost IBM a tvůrci prohlížeče Opera spolupracují na vývoji hlasového rozhraní. Jeho prostřednictvím bude možno ovládat Operu mluvenými příkazy, ale využití si najde například při vyplňování webových formulářů. Na druhou stranu má být prohlížeč schopen i předčítat obsah. Dopomoci k tomu má technologie ViaVoice, kterou firma IBM vyvinula.

Očekává se, že takto vylepšená Opera najde uplatnění nejen na počítačích, ale především v mobilních zařízeních.

Zdroj: Slashdot

RIAA obvinila ze sdílení přes dalších 500 lidí, zčásti studentů
středa, 24. března 2004 08:47 
Protipirátská organizace RIAA zažalovala v úterý dalších 532 internetových uživatelů, kteří měli na P2P sítích nabízet obsah v rozporu se zákonem. Část z obviněných (89 uživatelů) jsou američtí studenti. Dotyční byli usvědčeni na základě IP adresy počítače.

Zdroj: CNET

Návrh zákona o informačních službách schválila sněmovna
úterý, 23. března 2004 17:02 

Vládní návrh zákona o informačních službách informační společnosti, který upravuje podmínky elektronického obchodního styku, dnes v prvním čtení schválila Poslanecká sněmovna. Jedná se o jednu z posledních unijních norem, kterou Česká republika doposud neharmonizovala a zavázala se k jejímu přijetí ke dni vstupu do Evropské unie.

Zákon vymezuje hranice odpovědnosti providera a ukládá podmínky, za kterých je odpovědný za obsah zprostředkovaných nebo uložených informací. Norma postihuje i rozesílatele nevyžádaných obchodních sdělení, tzv. spamů, které  bez aktivního souhlasu příjemce zakazuje. Rovněž stanovuje pravidla pro šíření regulovaných obchodních sdělení.

Návrh zákona přikázala sněmovna k projednání hospodářskému výboru, který se jím bude zabývat na některé z dubnových schůzí.

Zdroj: ČIAHlasujte pro nejoblíbenější knihu
úterý, 23. března 2004 11:30 
V anketě Moje kniha, kterou současně s měsícem internetu odstartoval 1. března Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) můžete svým hlasem podpořit vaši nejoblíbenější knihu. Cílem tohoto projektu je zjistit nejoblíbenější knihu obyvatel České republiky.

Podle organizátorů může být pojem „nejoblíbenější kniha“, může být vysvětlován také jako: „Kniha, která mě nejvíce ovlivnila, ke které se často vracím, kterou bych doporučil/a dobrým přátelům, která změnila můj život, na kterou nemohu zapomenout, která mi objevila jiný svět, kterou bych si s sebou vzal/a jako jedinou na pustý ostrov“.

Anketa je zpřístupněna na samostatné webové strance www.mojekniha.cz . Provoz webové stránky a databáze údajů zajišťuje Národní knihovna ČR a Státní technická knihovna v Praze. Stránka je průběžně rozšiřována o užitečné odkazy týkající se čtenářství.

Zdroj: BMI

Stránky RIAA již šestý den off-line, kdo za to může?
úterý, 23. března 2004 10:21 
Internetové stránky protipirátské organizace RIAA jsou již šestý den off-line. Podle informací ze společnosti může za zatím nejdelší výpadek serveru červ Mydoom.F. Ten byl kromě dalšího šíření a mazání dat (AVI, JPEG a Office dokumentů) na počítači nastaven tak, aby pomocí DDoS útoku bombardoval servery Microsoftu a RIAA.

RIAA off-line

Zdroj: Netcraft, News.com

EU se chystá pokutovat Microsoft téměř 500 milióny eur
úterý, 23. března 2004 09:16 
Evropská unie po neúspěšných jednáních se společností Microsoft rozhodla, že softwarový gigant bude muset za zneužití svého dominantního postavení zaplatit pokutu ve výši 497 miliónů eur, což v přepočtu činí zhruba 17 miliard Kč. Vedle toho by měl Microsoft připravit taková Windows, která nebudou mít jako součást systému multimediální přehrávač Windows Media Player. Dále členové EU rozhodli, že společnost bude muset vyjít vstříc konkurentům, pokud ji požádají o informace, které jim umožní zlepšit kompatibilitu produktů s OS Windows.

Zítra má toto rozhodnutí schválit Evropská komise a pokud se tak stane, bude se jednat o nejvyšší pokutu, jakou kdy orgány Evropské unie vyměřily. Předchozím rekordmanem byla společnost Hoffman-La Roche AG, která byla za kartelovou dohodu pokutována částkou 462 miliónů eur.

Microsoft považuje rozhodnutí za neopodstatněné a hodlá se proti němu odvolat.

Zdroj: Reuters

Spoluzakladatel Microsoftu se snaží najít E.T. mimozemšťana
pondělí, 22. března 2004 17:16 
Paul Allen, který před lety spolu s Billem Gatesem zakládal Microsoft, významně přispěl na hledání mimozemského života ve vesmíru. Projektu SETI@Home, který se pátráním po zelených mužíčcích zabývá, věnoval celkově 25 miliónů USD, přičemž 11,5 miliónu již vyplatil v minulosti a dalších 13,5 přislíbil před několika dny. Částka poslouží na vytvoření 350 rádioteleskopů. Zhruba desetina z nich by měla fungovat ještě letos, zbytek pak do konce tohoto desetiletí.

Zdroj: USA Today


Nové dřevěné myši
pondělí, 22. března 2004 15:05 
Jako v lese si možná budete připadat, jestliže si pořídíte některou z počítačových periférií od společnosti SWEDX. Důvod je ten, že všechny výrobky této společnosti jsou vyrobeny ze dřeva.

Dřevěné myši od společnosti SVEDX 

Na veletrhu CeBIT tato společnost představovala vedle svých dřevěných klávesnic, monitorů i novou řadu dřevěných myší. Ty jsou vyrobeny vždy z jednoho kusu dřeva a to včetně tlačítek. Firma nabízí optické myši s připojením prostřednictvím kabelu i bezdrátové varianty. Uživatel si může vybírat ze tří druhů dřeva (buk, jasan a mahagon) tak, aby výrobek co nejlépe ladil s vybavením místnosti, kde bude používán.

Zdroj: SWEDX

Vyvolání fotografií podraží
pondělí, 22. března 2004 13:20 
Čtvrtina fotografií zpracovaných v České republice by letos měla být z digitálních přístrojů. V loňském roce přitom jejich podíl činil asi jen pět procent. Obliba digitálních přístrojů v ČR prudce roste a letos by se jich mělo prodat asi 150.000. Vyvolání jakýchkoliv fotografií však bude od května asi o 13 procent dražší. Důvodem je přeřazení této služby do vyšší sazby DPH, uvedly společnosti oslovené ČTK.

Vláda od května přeřadila fotografické služby z pětiprocentní sazby DPH do sazby 19 procent, a podle Davida Bačovského ze společnosti Fujifilm budou ceny toto zvýšení kopírovat.

Skutečný dopad na trh se prý pozná až na podzim, když skončí hlavní fotografická sezona. Co nejnižší cenu fotografií prý preferuje asi třetina Čechů, a využívá proto levné služby drogistických řetězců, které však podle odborníků nenabízejí příliš vysokou kvalitu. Další třetina lidí využívá drobná sběrná místa a zbytek dává přednost speciálním prodejnám, uvedla Petra Světlíková ze společnosti Fotolab.

Nechat si vytisknout digitální snímky je v ČR možné na stále více místech. "Ten, kdo v dnešní době ještě neinvestoval a v nejbližší době neuvažuje o této investici, nemá šanci na trhu přežít," varoval Bačovský fotoprodejny, které by chtěly zůstat věrné pouze klasickým fotografiím. Tisk fotografie je sice dražší než klasické vyvolání, ale u digitálních přístrojů zase lidé nepotřebují kupovat film. Konečná cena se tak téměř srovnala.

Pokud si chtějí lidé nechat zhotovit digitální fotografie, mohou do prodejny odnést paměťovou kartu nebo CD s uloženými snímky. Fotografie mohou také zaslat po internetu a určit si místo, kde si je vyzvednou. Většina pořízených digitálních snímků však i nadále zůstává pouze v elektronické podobě.

Letos se na českém trhu celkem prodá asi čtvrt milionu fotoaparátů a 60 procent z nich již bude digitálních. Nejčastěji se prodávají přístroje do 10.000 Kč. Výhodou je stále klesající cena moderních přístrojů a také možnost si fotky prohlédnout na displeji přístroje nebo na počítači a vybrat jen ty "povedené". Nevýhodou bývá jejich vyšší poruchovost a někdy i horší kvalita.

Klasické fotoaparáty si prý lidé většinou kupují "na celý život," tedy dokud se nerozbijí. Naopak digitální přístroje podléhají, podobně jako mobily, módním trendům a lidé je mění s tím, jak na trh přicházejí modernější a výkonnější modely, uvedla Světlíková.

I přes úspěchy digitální fotografie prý klasické fotoaparáty nikdy nevymizí. Lidé jsou konzervativní, klasická fotografie má dlouhou tradici i svoje kouzlo a je stále atraktivní.

Zdroj: ČTK

Porouchaný bankomat přehrával Beethovenovu symfonii
pondělí, 22. března 2004 12:36 
Bankomat ATM na Carnegie Mellon University v minulém týdnu z neznámých příčin vypověděl službu a naběhnul do prostředí Windows. Toho se chytili tamní studenti, kteří aktivovali na terminálové verzi Windows XP přehrávač Media Player a pouštěli si na něm skladby s tímto programem standardně dodávané.

Porouchaný bankomat

Neobvyklou funkci bankomatu zdokumentovali studenti na fotografiích či v několika videosouborech.

Zdroj: Freedom to Tinker


iRiver přivezl na CeBIT žhavé novinky
pondělí, 22. března 2004 09:48 
Korejský výrobce MP3 přehrávačů značky iRiver vystavil na hannoverském veletrhu kompletní portfolio novinek pro tento rok, včetně přenosných multimediálních center. Zajímají-li vás podrobnosti o nových modelech, psali jsme o nich již v lednu.

Zdroj: Technet.cz

Údaje o průměrné známce, počtu známek a příspěvků v diskusi jsou platné k okamžiku vydání přehledu.
Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

Tablet pro práci i zábavu

S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

Ilustrace - notebook

Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz