Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

K čemu sloužily, se přesně neví. Rusové odtud asi chtěli vládnout ČSSR

  12:00
Tankocaching - Nikdo dodnes přesně neví, k čemu měly takzvané komandatury původně sloužit. Sovětská armáda je zřizovala v každém větším městě a jen v Praze jich bylo deset. Odtud Rusové špehovali, co se ve společnosti děje. Odtud podporovali kolaboranty a zde také šikanovali nepohodlné občany.
Falešné Rudé právo. Tiskovina vypadající jako zvláštní číslo Rudého práva byla...

Falešné Rudé právo. Tiskovina vypadající jako zvláštní číslo Rudého práva byla ve skutečnosti podvrhem vytvořeným sovětskými falzifikátory k dezorientaci občanů. | foto: Prokop Tomek

Na podzim roku 1968 ustaly protesty a diskuse v ulicích. Zato byly na denním pořádku incidenty s okupačními vojáky, jimiž se stali po 16. říjnu 1968 výhradně vojáci Sovětské armády.

V tu dobu už byly pravidelné útvary Sovětské armády ubytovány ve vybraných kasárnách, které museli opustit českoslovenští vojáci. Například v Praze nezůstal ani jediný sovětský vojenský útvar. Přesto lidé potkávali v ulicích měst stále dost ozbrojených sovětských vojáků.

Sovětská armáda zřizovala tzv. komandatury v okresních a krajských městech a obvodech velkých měst. Záměr i cíle tohoto kroku nebyly nijak vysvětleny. Sověti ani nežádali československé úřady o povolení. 

Není vyloučeno, že v původních plánech intervence mohly tyto komandatury za určitých okolností převzít trvale vojenskou správu nad československými městy. Místnosti si Sovětská armáda vymohla na národních výborech, od kterých si vynucovala i zajištění oprav telefonů či topení. Samozřejmě zdarma. Tato podivná praxe trvala až do jara 1969, kdy byly konečně komandatury zrušeny. V Praze jich existovalo celkem deset, po jedné v každém městském obvodu.

Tankocaching

Jak na to

Na celkem 21 míst spjatých s tragickými událostmi srpna 1968 rozmístili autoři hry Tankocaching unikátní schránky, keše (od anglického slova geocache) s příběhy ze srpnové invaze. V každé ukryté schránce najdou hráči jeden popis jedné události, který se ve dnech invaze převážně sovětských vojsk, v dané lokalitě odehrál. Hra, která je unikátní verzí oblíbeného Geocachingu, začala 14.8.2018. Druhé kolo startuje 21.8.2018.

Seznam míst, kde jsou kešky druhého kola umístěny najdete v tomto článku

Souhrnné informace o Tankacachingu si pak můžete přečíst tady.

Pro první nálezce je připraveno malé překvapení v podobě malého modelu tanku a prázdná USB paměť. V některých keškách však z důvodu nedostatku místa ani jeden z výše uvedených dárků nenajdete. Pokud nám však jako první nálezce keše napíšete na adresu tanky@technet.cz a doložíte odlovení, cenu vám rádi předáme.

Výhru (tank a USB flešku) získává ten, kdo nám jako první napíše, rozhoduje čas přijetí e-mailu. Je možné, že někdo keš odloví, ale o výhru mít zájem nebude. Teoreticky tak mají šanci i další nálezci v pořadí.

Speciální odměna za selfie!

Když nám navíc jako první pošlete z místa objevu selfíčko (na adresu tanky@technet.cz) s nalezenou keškou, máme pro vás v redakci další drobné překvapení.

Tankocaching pro vás pořádá redakce Technet.cz ve spolupráci se společností Fujitsu Technology Solutions. Autorem odborných textů je historik PhDr. Prokop Tomek, Ph.D. z Vojenského historického ústavu Praha.

Tankocaching, po stopách invaze v srpnu 1968.

Smysl komandatur tedy nespočíval v nějakém řízení sovětské vojenské přítomnosti, protože vojenské jednotky měly svoje vlastní velitele. V podstatě tato velitelství vytvářela určitou paralelní vojenskou strukturu pro kontrolu československého civilního života. Šlo tedy o jasné porušení všech slibů o nevměšování a také Smlouvy o dočasném pobytu sovětských vojsk na území ČSSR.

Podpora kolaborantů a šikanování ostatních

Vojáci sledovali místní tisk, rozhlas a dokonce i programy kin, zda se neobjevují tzv. protisovětské výpady, tedy kritika ostudné okupace. Kontrolovali práci Veřejné bezpečnosti, veřejný pořádek a zjišťovali i různé údaje ze života společnosti. 

Sovětská velitelství se také snažila vyhledávat a navazovat styky a podporovat prosovětsky naladěné občany. Snažili se i o účast na veřejných akcích a diskusích, kde pouze omílali lži o bratrské pomoci a kontrarevoluci v Československu. Sovětští vojáci zejména po nocích rozšiřovali sovětské noviny, letáky a tiskovinu „Zprávy“, vydávanou od 30. srpna 1968. Proti tomu všemu československá strana velmi a marně protestovala.

V praxi vojáci především šikanovali a protiprávně zadržovali na ulicích civilisty, vojáky i příslušníky Veřejné bezpečnosti, kteří jakýmkoliv způsobem měli projevovat protisovětské jednání. Stačila zdvižená pěst, spálení nebo zahození rozdávaných sovětských novin nebo tzv. verbální útoky, například časté oslovení „okupanti“. 

Zadržení lidé byli odvlečeni na komandatury a tam byli vyslýcháni včetně bití. Vojáci se snažili vyzvídat informace, názory na okupaci. Zadržení se stali terčem ponižujícího zacházení. Například museli uklízet toalety nebo je Sověti ostříhali. Někdy strávili hodiny nebo celou noc ve sklepě v nejistotě svého dalšího osudu. Většinou je sovětští vojáci předávali přivolaným příslušníkům Veřejné bezpečnosti s požadavkem jejich potrestání. To se většinou bez rozruchu odbylo napomenutím nebo symbolickou pokutou. Zadržování se dotklo řádově stovek osob.

Svými provokacemi získala asi největší proslulost komandatura v hotelu Haštal v Haštalské ulici v Praze 1.

Dne 15. září 1968 zadrželi sovětští vojáci dva muže, kteří prý uráželi občana chovajícího se přátelsky k sovětským vojákům. VB je pak na vyzvání „velitelství Haštal“ převzala, ale obvinění se nepotvrdilo.

Rusové zadrželi i hlídku VB

Dvacátého druhého září sovětští vojáci dokonce zadrželi samotnou hlídku Veřejné bezpečnosti. Dopravili proti jejich vůli dva příslušníky SNB do hotelu Haštal. Tam je drželi ve sklepě. Po 24 hodinách vyjednávání byla hlídka propuštěna.

O šest dní později Sověti z hotelu Haštal zadrželi devatenáctiletého Rudolfa Paula. Snažil se zapálit sovětské noviny odložené na okně hotelu. Vojáci jej několikrát udeřili do obličeje, drželi na komandatuře a dokonce jej ostříhali. Veřejná bezpečnost se o incidentu dozvěděla až od Paulova kamaráda. Velitel major Muratov připustil, že k incidentu došlo. Násilí vojáci použili prý proto, že Rudolf Paul kladl opor. Pak Sověti dali vědět jeho otci, aby si jej vyzvedl.

Protesty proti sovětským symbolům pokračovaly zejména v době výročí tzv. Velké říjnové socialistické revoluce, kdy se v ulicích měst objevila tehdy tradiční výzdoba: sovětské vlajky. 

V noci ze sedmého na osmého listopadu 1968 Veřejná bezpečnost zaznamenala stovky případů odcizení, poškození nebo zničení sovětských vlajek. Například 8. listopadu v 00:30 hodin předala sovětská hlídka na oddělení VB Praha-Spořilov muže, který strhával sovětské vlajky. Doznal, že s dalšími dvěma muži v noci strhli a poškodili sedm vlajek. 

Přede dveřmi velitelství na Haštalském náměstí zadržela sovětská hlídka dva muže, kteří tam konali malou potřebu. Další sovětská hlídka zadržela a předala na MO VB Benediktská muže, který na Haštalském náměstí zmačkal a zahodil sovětskou tiskovinu „Zpravodaj“. Na VB dostal pokutu 100 Kčs.

Dne 29. listopadu na Haštalském náměstí sovětská hlídka zadržela inženýra Pavla Bečku, protože si prý před sovětskými vojáky odplivl. Po hodině zadržování na velitelství měl být propuštěn, protože ale „kritizoval“ okupační časopis „Zprávy“, zadrželi jej vzápětí znovu a až pak předali Veřejné bezpečnosti.

Komandatury byly uzavřeny až v dubnu 1969, kdy jejich normalizační agendu převzali sami českoslovenští komunisté.

Autor:


Seriál Přelomové osmičky představuje zajímavé historické události, které se udály v letech končících číslem osm. Od tragického porušení příměří v lednu 1968 ve Vietnamu přes vyhlášení mobilizace v Československu v květnu 1938 až třeba po oblet Měsíce Apollem 8 v roce 1968.

Odborářka: Školství potřebuje 8 miliard. Ekonomika klesá, oponuje náměstek

Hosty pořadu Duel jsou Markéta Seidlová, místopředsedkyně školských odborů a...

VIDEO Vysíláme Školské odbory chtějí příští pondělí i nadále stávkovat. Žádají, aby ministerstvo dorovnalo...

Vzpoura místo jásotu. Klid v Uničově musely před sto lety jistit kulomety

Historická fotografie zachycující listopadovou manifestaci na náměstí v...

VIDEO Vznik Československa na podzim 1918 zdaleka ne všude obyvatelé nové republiky slavili. V řadě měst...

Kamarád na něj namířil kulomet. Pak utíkal z pohraničí

Jaroslav Pavlů na archivním snímku se svými rodiči. Jako dítě musel utíkat z...

Před Němci utíkal jen se školní taškou, několika hračkami, s kladívkem a kleštěmi. Jaroslav Pavlů z...

OBRAZEM: Připomeňte si nejvýraznější okamžiky oslav 100 let republiky

Oslavy vzniku Československa na Václavském náměstí (28. října 2018)

VIDEO Republika si o tomto víkendu připomínala sté výročí svého vzniku. Ať už vojenskou přehlídkou,...

Československo bylo dlouho demokracií, Zeman jeho výročí kazí, píší Němci

Prezident Miloš Zeman na slavnostní vojenské přísaze vojáků Armády České...

Československo bylo jedinou demokracií vzešlou z první světové války, která po nějakou dobu...

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi nejsou příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu? Je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 10 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...