Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejzábavnější vědecká studie roku: I naprosté nemehlo může tancovat

Jak byste vypadali, kdybyste uměli tancovat? Američtí vědci vytvořili systém, který dokáže kohokoli, alespoň tedy na videu, naučit pohyby kteréhokoli tanečníka. Jde o další ukázku automatického počítačového generování „videomontáží“. Ovšem jak klesá nákladnost montáží, bude klesat důvěryhodnost videí obecně.
Studie „Everybody dance now“ ukazuje způsob, jak počítačově automaticky...

Studie „Everybody dance now“ ukazuje způsob, jak počítačově automaticky zfalšovat taneční pohyby. | foto: Arxiv.org/UC Berkeley

Poslední rok se objevují různé demonstrace toho, co všechno dokáže strojové učení, konkrétně různé typy neuronových sítí. Tato práce kanadských vědců, publikovaná na platformě Arxiv (bez recenzního řízení), ovšem rozhodně patří mezi ty nejzábavnější.

Vědci využili generativních adversiálních sítí (GAN) k vytvoření tanečních videoklipů. Tanečníkem se přitom může stát kdokoli, stačí, když si obleče něco nepříliš vlajícího a je ochoten se necelou půlhodinu bezcílně natřásat před kamerou, aby se získal dostatek zdrojových dat.

Modelka a model museli nejprve natočit asi 20 minut zdrojových záběrů, aby měl počítač z čeho „sestavit“ výsledné taneční video. Ke snímání vědci použili kameru mobilního telefonu při snímkování 120 fps.

Pak už stačí vybrat zdrojový klip - tedy pokud možno klip, kde je dlouhý záběr na jednoho tanečníka nebo tanečnici - a série algoritmů vyvinutých čtyřčlenným týmem z UC Berkeley vytvoří výsledné video.

Everybody dance now (video UC Berkeley):

Systém má několik částí. Nejprve je potřeba detekovat pozici tanečníka, kterou je následně potřeba „sladit“ s ostatními okolními snímky, aby byl pohyb plynulý. Vědci k tomu přistoupili tak, že proti sobě postavili dvě neuronové sítě (proto ono „adversiální“, tedy nepřátelské). Jedna předpovídala pozici okolních snímků, druhá na základě naučených dat o pozicích odhadovala, zda je taková pozice reálná, nebo počítačem generovaná. Tím, jak se jedna síť snaží druhou oblafnout, dochází k učení a zdokonalování celého systému.

Vlevo počítačem rozpoznaná poloha končetin, vpravo modelka

V další fázi je potřeba vzít data naučená z videa modelky a nasadit je na onu pozici, v podstatě obléci onu kostru. Tento transfer z kostry na kostru je dále doplněn ještě dodatečným nalepením vygenerovaného obličeje, kterému je věnována zvláštní péče, protože právě na obličeji jsou různé transformace pro diváka nejvíce rušivé.

Tvář se generuje zvlášť podle polohy modelu a „lepí“ se poté do hlavního videa

Výsledek samozřejmě zdaleka není dokonalý. Obličej je někdy nepřirozeně natažený nebo má nekorespondující výraz. Dobrým příkladem chyby je také následující snímek, který jsme ulovili ve zveřejněném ukázkovém videu:

Ukázka důsledku chybné detekce i toho, jak si s ní neuronová síť poradila. Na zdrojovém snímku splynula část pozadí s tím, kde má tanečnice svůj pravý loket. Počítač to vyhodnotil jako součást těla. Patřičně dlouhé předloktí pak vygeneroval i do videa obou cílových modelů. Chyba byla nejspíše umocněna „mezičlánkem“, algoritmem, který se stará o plynulost a návaznost snímků videa.

Celkově je však výsledek překvapivě plynulý, ačkoli se skutečnými záběry by si jej asi spletl jen někdo, kdo opravdu nedává pozor. Ale dokážeme si představit, že se tento nebo podobný algoritmus může uplatnit v zábavních aplikacích nebo počítačových hrách. A samozřejmě jde o další ukázku toho, jak nové technologie pomáhají stírat rozdíl mezi manipulací a realitou.

Další ukázky z práce Everybody dance now

Po fotkách přijdou o důvěryhodnost i videa

Ukázka nepovedené fotomontáže z posilovny

To, že počítače umí generovat realisticky vypadající fotografie a videa, nepíšeme poprvé. Už v roce 2008 jsme otestovali počítačové zestárnutí, později jste si na Technetu mohli přečíst o fotomontážích budoucnosti. Psali jsme také o tom, jak fotomontáže fungují a jak je odhalit. Dokonce jsme sami několikrát odhalili fotomontáž nebo na nepřiznanou úpravu fotek upozornili.

Na to, že fotografie lze prostřednictvím grafického programu manipulovat („fotošopovat“), si lidé postupně celkem zvykli. Vědí, že lidé na obálkách magazínů nejsou ve skutečnosti tak hubení nebo svalnatí, jak vypadají.

V principu není video nic jiného, než série fotografií. Proto není nic nepochopitelného na tom, že pokud je možné manipulovat fotografie, je samozřejmě možné manipulovat i video. Ale protože i kraťoučké video obsahuje tisíce snímků, zvykli jsme si na to, že takové videomontáže jsou velmi drahé a náročné. U filmů se jim věnují týmy desítek i stovek expertů a filmové speciální efekty tradičně spolknou nemalou část rozpočtu. Ještě před patnácti lety bylo celkem ospravedlnitelné předpokládat, že amatérské video bude nejspíše pravé. Pouze profesionálové nebo opravdu trpěliví hračičkové dokázali vytvořit důvěryhodnou montáž. A jen ti nejlepší si troufli na něco takového, jako je náhrada obličeje na videu jinou tváří.

S nástupem chytrých nástrojů pro tvorbu videomontáží ovšem právě tyto - dříve nesmírně drahé - začínají být dostupné. V roce 2016 vědci ze Stanfordu ukázali svůj projekt Face2Face, který uměl nahradit jednu tvář druhou.

Ukázka systému Face2Face z roku 2016

Od té doby na tento projekt navázali další výzkumníci a na začátku roku 2018 internet zaplnily tzv. deep fakes - videomontáže vytvořené počítačem s využitím prvků strojového učení. O rozšíření pojmu se postarala především komunita vytvářející pornografické videomontáže, nicméně využití v propagandě nebo politice bylo jen otázkou času.

Jak fungují videomontáže deep fakes (reportáž Technet.cz)

Od té doby přišly nové studie ukazující, že pokroky v tvorbě videomontáží - zejména v generování realistických videí s použitím cizích obličejů - se dějí nejen na scéně internetových amatérů, ale i na scéně vědecké a profesionální. Samozřejmě, že je to stále začínající technologie a většinou na výsledku s trochou snahy poznáte, že jde o počítačově vyrenderovaný obraz. Ale i tak se experti domnívají, že tato technologie může časem představovat nebezpečí z hlediska soukromí i z hlediska národní bezpečnosti států.

Stejně jako u falešných zpráv u falešných videí hrozí, že se budou šířit rychleji, a to právě díky své překvapivosti. U fotografií nám trvalo dlouhá desetiletí, než jsme si (víceméně) zvykli na to, že to, co na obrázku vidíme, nemusí odpovídat realitě. Jak dlouho nám to bude trvat u videa?

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi nejsou příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...