Tři trendy, které se vám nemusí líbit, ale jsou skutečností. Začíná CES

  11:06
Las Vegas (Od našich zpravodajů) - V Las Vegas začíná CES 2018, největší veletrh spotřební elektroniky a inovací. Jeden z hlavních analytiků pořádající společnosti CTA Steve Koenig nám odpovídal na otázky týkající se některých rozporuplných bodů vývoje. Opravdu má software pojatý jako služba budoucnost? A co chytrá domácnost?

Brány výstaviště veletrhu CES 2018 se otevřou teprve v týdnu, ale první akce pro vybrané novináře probíhají už nyní. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

1 Startupy stále táhnou

Zlí jazykové tvrdí, že doba opravdu úspěšných startupů už dávno minula. Když se podíváte do tabulky firem, jejichž hodnota aktuálně přesahuje miliardu dolarů (používá se pro ně termín Unicorn startup), zjistíte, většina vznikla dávno před tím, než se slovo startup začalo používat. Zaznívají také důrazná varování před nafouknutou bublinou, kdy investoři hodnotu mladých firem uměle a silně nadhodnocují. 

Steve Koenig, analytik z agentury CTA, která pořádá veletrh CES.

Dosah některých úspěšných startupů je navíc působností omezen na USA nebo aktuálně na Čínu a pro Evropské nebo dokonce České uživatele je tak řada nových firem a služeb zcela neznámá. Zdaleka ne každý startup se také promění na Facebook, Airbnb, Pinterest nebo třeba Uber, který například právě v Las Vegas už zcela změnil pravidla hry. Zatímco dříve jste na letiště z krajních hotelů na Stripu jeli bez ohledu na denní dobu za cenu okolo 25 dolarů, dnes se svezete pod deset.

Na CES letos zamíří v pozici startupů i deset českých firem. Zakotví v takzvaném Eureka Parku, který startupy hostí od roku 2012, kdy se tento výraz začal masivně prosazovat. „CES je celosvětovým pódiem pro inovátory a inovace. Kromě firem z žebříčku Fortune 100 typu Google, na něm vystavují i technické a technologické startupy. Na výstavišti dostávají velký prostor a letos jich zde bude více než 900 ze 42 zemí včetně České Republiky. To je oproti předchozímu roku nárůst o 42 procent. Více než 1 100 startupů z našeho Eureka Parku, získalo od roku 2012 více než 1,5 miliardy dolarů od investorů, nebo při akvizicích velkými společnostmi,“ vysvětluje Steve Koenig, analytik společnosti CTA, která veletrh CES pořádá.

2 Chytrá domácnost, chytré město, IoT a AI

Po vypnutí 2G, 3G a 4G sítí zůstane supersíť, která nás přestane zajímat

Přenosové rychlosti až 10 GBit/s, odezva 1 ms a až milion připojených zařízení na 1 km². Takové parametry bude mít podle Huawei 5G, jednotná datová síť budoucnosti, která pojme vše: mobilní zábavu, virtuální realitu, chytrá města i veškerý průmysl. Současné 2G, 3G a 4G sítě jí postupně uvolní místo.

Ačkoli je často zdůrazňováno, že hlavním přínosem 5G nebude jen vyšší rychlost, ke značnému zrychlení dojde. V Berlíně bylo naměřeno 2000 Mbit/s (250 MB/S).

Našincům, kterým se při výrazu „chytré město“ vybaví nákup takzvaných chytrých laviček v ceně mnoha desítek tisíc korun za kus nebo instalace internetu do 500 metrů dlouhé lanovky za více než dva miliony korun, může připadat celý shon kolem tohoto„buzzwordu“ jako podvod. Pokud se však podíváte například na projekty japonských firem Fujitsu a Panasonic, je zřejmé, že „smart city“ nemusí být pouze o utrácení milionů z městského rozpočtu. Fujitsu například už loni předvedlo i v ČR, jak lze pomocí zpracování velkých dat a využití chytrých senzorů zdokonalit městskou hromadnou dopravu. Panasonic vybavil nejen v Japonsku několik ukázkových chytrých měst, kde domácnosti jsou „poháněny“ alternativními zdroji energie jako jsou palivové články. A pokud jde například o chytré lampy, ty v podání Panasonicu umí dobíjet i elektromobily

K tomu, aby celý internet věcí mohl fungovat a aby všechny chytré komponenty mohly mezi sebou komunikovat, musí operátoři vybudovat novou mobilní datovou síť. Zatím se jí říká 5G a i o ní bude letos na CESu řeč. Největší američtí operátoři, jako jsou Verizon a AT&T, se veletrhu samozřejmě také účastní. O tom, co 5G síť dokáže, si můžete přečíst v článku, který popisuje, co se stane, až nám operátoři vypnou 2G, 3G a 4G.

Co se týče chytrých domácností, tady výrobci počítají s tím, že trh rozhýbají především chytří asistenti s umělou inteligencí jako Google Assistant, Alexa od Amazonu nebo Siri. Zatímco Apple se ani letos veletrhu přímo neúčastní, Google i Amazon zde budou ve velkém. Prvně jmenovaný dokonce nechal přemalovat vlakové soupravy místního autonomního monorailu. Obří nápisy „Hey Google“ na vagonech odkazují na povel, kterým se AI asistent probouzí k životu a začíná s klientem komunikovat.

V Praze otestovali sestřičku LTE, příští rok možná pokryje celé Česko

Je to velký krok směrem k chytrým městům, chytré dopravě i chytré nositelné elektronice. Speciální datová síť umožní energeticky nenáročné datové přenosy, připojená zařízení tak mohou na baterii vydržet měsíce i roky. Test nové sítě v infrastruktuře českého operátora dopadl podle techniků výborně.

Levá šipka ukazuje šířku pásma a jeho využití NB-IOT komunikací čidla (odeslání...

„Kategorie chytrého bydlení je právě v přechodu od takzvaných early-adopters k běžným uživatelům a míří do masové produkce,“ tvrdí analytik Steve Koenig. „Uživatelé totiž začínají chápat koncept chytrého domu jako inteligentní životní prostor, o který se není nutné starat, ale on se naopak stará o nás. Současná existující řešení již řeší všechny potřeby domu uvnitř i vně - zabezpečení, osvětlení, klima, zábavu i jiné,“ dodává. 

Výzkum společnosti CTA poukazuje na tři hlavní oblasti užití, kde se lidé rozhodnou pro nákup zařízení pro chytrou domácnost: pohodlí, bezpečnost a úspora energií. Rozšíření celého konceptu nyní navíc výrazně pomáhají již zmíněné hlasové asistentky. V USA je to zejména Alexa a Google Assistant. „V rámci veletrhu CES bude k vidění celá řada nových spotřebičů, které bude možné pomocí hlasových asistentů ovládat,“ doplňuje Koenig. 

S masivním nástupem IoT se do popředí opět dostávají i alternativní způsoby ovládání. Logicky ne všechna zařízení totiž na sobě mají nebo budou mít displej nebo je bude možné ovládat přes klávesnici. „Nová ovládací rozhraní jako dotyk, gesta, pohyb očí, rozpoznávání řeči atd. jsou pak zásadní zejména pro lidi s postižením nebo pro seniory. V některých případech - například hlasové ovládání v automobilech - může vést ke zvýšení bezpečnosti,“ dodává Koenig. 

3 Software jako služba

Zoner jako první v ČR přešel na předplatné. V USA poklesl, jinde se daří

Nejrozšířenější český software na úpravu fotografií Zoner má za sebou rok od chvíle, kdy udělal zásadní a v Česku nepříliš běžný krok. Uvedl na trh software Zoner Photo Studio X na bázi předplatného.

Software jako služba je poměrně nový pojem, který u nás razí nejhlasitěji Microsoft, ale i třeba Adobe nebo nově i český Zoner. Od verze operačního systému Windows 10 totiž přestal nabízet krabicové licence, ale neustále on-line updatuje stávající verzi. Zatím se tak děje zdarma a často k nelibosti uživatelů. 

Ne všechny dodatky a vylepšení totiž fungují zcela bez problémů a systém, který se uživatelům neustále mění doslova pod rukama vzhledově i uživatelsky, ne všichni přijímají s nadšením. Přesto je šíření softwaru jako služby nutné brát jako trend, který hned tak nepomine a na krabicové verze programů, které si člověk „koupil a vlastnil jednou pro vždy“, můžeme v nejbližší době zapomenout. Má to samozřejmě své výhody, kdy za pár korun měsíčně můžete mít například díky Spotify vždy téměř kompletní katalog světové hudební produkce, ale kromě toho značné nevýhody. Tou zásadní je pak fakt, že ve chvíli, kdy přestanete za službu platit, nezůstane vám vůbec nic.

Nový trend: Platit musíte celý život. Když přestanete, nic vám nezbude

Stojí to „jen“ pár desítek korun měsíčně, ale když přestanete platit, nezůstane vám nic. Hudba, filmy a nejnověji i počítačové programy či mobilní aplikace nabízejí své funkce pouze za předplatné. Koupit si je na trvalo nemůžete.

Každopádně, jak potvrzuje i Steve Koenig, „obchodní model software jako služba“ (Software as a Service - SaaS) je velmi úspěšný a přinesl firmám miliony předplatitelů po celém světě. Streamovací hudební a filmové služby jako Spotify a Netlix jsou na vzestupu, protože dnešní uživatelé vyžadují přístup k požadovanému obsahu odkudkoli a kdykoli. Některé ze služeb nabízejí i možnosti nákupu digitálního obsahu a samozřejmě trh s fyzickými nosiči stále funguje, ačkoli oproti minulému roku prodeje opět klesly. 

Nejvíce se zatím daří SaaS modelu právě a poli audiovizuálních služeb, kdy většinový divák nebo posluchač už zřejmě nemá nutkání nahrávku vlastnit, ale chce ji mít hlavně přístupnou okamžitě.

CES 2018

„Pozorujeme změny v chování uživatelů a postoje vůči vlastnění obsahu. Vyjma přístupu k obrovským hudebním katalogům nabízejí tyto metody i objevování obsahu pomocí doporučovacích systémů a různých prediktivních metod. Reklamou podporované služby, jako je YouTube, pak nabízejí kompromis. Uživatel si může zvolit tu cestu k obsahu, která mu vyhovuje. Proto také vidíme vývoj a soupeření v OTT službách (u nás například i-vysílání, nebo O2TV - pozn. red.), které nabízejí alternativy k tradičním placeným televizím,“ vysvětluje analytik společnosti CTA.

  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polopás není polovičaté řešení. Třetí říše byla mistrem v oboru

v diskusi je 9 příspěvků

18. března 2024

Druhá světová válka byla zlatým věkem polopásových vozidel. Vyráběli je především Němci a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 5 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 7 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...